Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nobelova cena za fyziku 2010 za výzkum grafenu

Nobelova mediale

Grafen je skutečně materiálem budoucnosti, který skýtá řadu možností využití a zlepšení parametrů stávajících produktů. Letošní Nobelovou cenou za fyziku to potvrzuje i Švédská královská akademie věd, neboť cena míří objevitelům grafenu z Ruska (lépe řečeno původně Sovětského svazu) Andre Geimovi a Konstantinu Novoselovovi (ten je obvykle uváděn jako spoluobjevitel), kteří v současnosti působí na univerzitě v britském Manchesteru. Udělena je přesně "za průlomové experimenty týkající se dvou-dimenzionálního materiálu grafen".

Nepochybně se jedná o jednu z Nobelových cen za fyziku udělenou ve velmi krátké době po daném objevu či teorii, grafen spatřil světlo světa teprve v roce 2004 a z tohoto pohledu jsou vědci celé Země teprve v počátcích objevování jeho výhod a potenciálu. My jsme si zde mnohé již uvedli, stačí sledovat příslušný tag "grafen" a rozhodně o tomto materiálu nepíšeme naposledy. Oběma vědcům patří naše gratulace k tomuto významnému ocenění.

Tagy: 
Zdroje: 

Galerie ke článku

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nobelova cena za fyziku 2010 za výzkum grafenu

Úterý, 5 Říjen 2010 - 19:41 | jm1 | Spíš než o objevitelích graphenu jako takového...

Zobrazit diskusi