Notebook pro dolní miliardy od Intelu
Představení stroje Eduwise se odehrálo v Austinu (Texas) na Světovém kongresu o informačních technologiích, kde nynější šéf Intelu Paul Otellini poprvé ukázal levný notebook určený pro studenty a učitele z rozvojových zemí se slovy: „Jsme již velmi blízko naplnění vize Andy Grovea o miliardě propojených počítačů... Naším úkolem je nyní spojit potenciál plně vybavených technologií, vysokorychlostního připojení a účinného vzdělávání a urychlit zpřístupnění těchto výhod další miliardě lidí. A potom další miliardě.“
Současně s tím oznámil, že ve spolupráci s mexickou vládou plánují dodat 300 tisíc těchto „plně vybavených“ laptopů pro tamní učitele, kteří by si je jinak nemohli dovolit. To ale není vše. Během dalších pěti let chtějí k bezdrátovému internetu připojit další miliardu lidí, přičemž deset milionů učitelů by se mělo naučit, jak efektivně s internetem pracovat, což pochopitelně předají obrovské spoustě studentů (další miliardě). Tuto vizi Intel nazývá vzletně World Ahead. A že to myslí vážně, dokazuje i skutečnost, že v současnosti již běží program Intel Teach to the Future, který je zaměřen právě na výcvik učitelů. Ale upřímně musíme říci, že těch miliard bylo v tiskové zprávě na náš vkus celkem dost. A další „přihodil“ i server LaptopLogic, když uvádí, že Intel přislíbil investovat miliardu dolarů právě na projekt vzdělávání učitelů.
Samotný notebook má být dle LaptopLogic vypuštěn začátkem příštího roku za sumu 400 US$ (asi 9 000 Kč), tedy za čtyřnásobek ve srovnání s OLPC resp. za dvojnásobek jeho komerční ceny. Zde je ale otázka, zdali už se tato cena příliš neblíží skutečným notebookům, i když Eduwise má být také schopen „utáhnout“ Windows XP nebo Linux. Místo pevného disku se ale stále počítá s flash pamětí, i když ta asi cenu spíše zvýší vzhledem k nárokům Windows XP. Nemá chybět ani zabudovaná WiFi karta. Zajímavé je i celkové řešení notebooku s vlastním držadlem a přeskou. A i když ne každému se musí líbit, nelze notebooku upřít určité kouzlo.
Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne. Nemůžeme totiž odpustit poznámku, že UMPC také vypadalo jako koncept o poznání lépe než ve skutečnosti.