nVidia a EVGA varují před 1,2GHz DDR2 paměťmi
Společnosti nVidia a EVGA (výrobce desek s nForce 680i čipsetem) vydaly společné „varování“ před používání superrychlých DDR2 paměťových modulů, které používají napájecí napětí o hodnotě 2,4 V. Množí se totiž mezi zákazníky případy, kdy zkrátka při použití DDR2 pamětí s vysokým taktem a zmiňovaným napětím dochází k selhávání a zničení těchto modulů.
Společnost nVidia pak měla provést v poslední době rozsáhlé interní testování, dle kterého tato závada není způsobena žádnou chybou v nForce 680i čipsetu (přesněji v MCP, tedy severním můstku), ale týká se celého spektra moderních čipsetů, tedy i těch, jenž nepocházejí od nVidie. Čipset nForce je v této souvislosti zmiňován pouze proto, že jako jediný podporuje oficiálně právě 1,2GHz paměti, které takto vysoké napětí typicky používají.
Na vině má být daná hodnota napětí, která je zkrátka pro DDR2 čipy příliš vysoká a v řadě případů je „odpálí“ (zpráva však již nezmiňuje, jaký mají na riziko úmrtí vliv další faktory, jako chlazení skříně a modulů samotných). EVGA pak na svém webu důrazně doporučuje při výběru pamětí konzultovat tuto záležitost s výrobcem, zejména s ohledem na záruční podmínky. My k tomu jen dodejme, že kupříkladu DDR2-1250 moduly Corsair Dominator by i díky implementaci EPP a certifikaci pro SLI od samotné nVidie logicky neměly ani při svém napájecím napětí právě 2,4 V mít problém (resp. toto bude pokryto zárukou), stejně tak se nemusejí obávat majitelé OCZ pamětí s firemní garancí v podobě EVP, která umožňuje dle typu jít až na 2,35 nebo právě 2,4 V beze ztráty záruky. Selský rozum k tomu dodává následující: když už do pamětí pouštím o 33 % vyšší napětí než je referenčních 1,8 V, chce to dostatečně chladit.