Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nvidia opět pod palbou: Přizná, kolik vydělává z kryptoměn?

Společnost vyrábějící grafické karty si v roce 2016 a 2017 užívala velkého zájmu investorů. Nicméně nyní, když zájem o těžbu grafickými kartami upadl, čelí jejich rozhořčení. Nyní se dostaly na veřejnost nové informace.

Nvidia v roce 2016 a 2017 dodávala silné grafické karty, které byly používány na těžbu kryptoměn. Rostly akcie společnosti i ceny samotných karet. Nicméně na začátku roku 2018 přišel přelom. Investoři se nyní snaží zjistit, jaké procento výdělků pocházelo z těžařů. Nvidia tuto informaci však odmítá prozradit.

Společnost se snažila prorazit do světa kryptoměn svým modelem Crypto SKU. Nesetkal se s úspěchem a těžaři začali používat grafické karty od GeForce a speciální zařízení od společnosti Bitmain. Akcie utrpěly a Nvidia se pokouší mlžit.

Minulý týden vyplavalo na povrch, že se společnost snaží zdiskreditovat klíčového svědka. Ten má svědčit v rámci soudní rozepře, ve které investoři požadují po společnosti jednu miliardu amerických dolarů.

Nvidia kličkuje

Podle zprávy CoinDesk minulý čtvrtek investoři obvinili společnost z toho, že se snaží zdiskreditovat klíčového svědka, bývalého zaměstnance. Zaměstnanec s krycím jménem „FE 5“ má mít povědomí o tom, jak důležitá pro prodeje grafických karet byla těžba kryptoměn. Právníci FE 5 kontaktovali a podle obvinění investorů ho měli buď dostat na svoji stranu anebo ho ze seznamu svědků úplně vyškrtnout.

Svědek má mít informace o tom, jestli společnost opravdu záměrně zamaskovala 1,26 miliard amerických dolarů, které měly pocházet z prodeje karet určených na těžbu kryptoměn. Šlo by o porušení pravidel od americké Komise pro kontrolu cenných papírů. Ta má na starosti, aby každý uváděl ve svých čtvrtletních zprávách správná a aktuální data.

Nvidia se začala bránit hned poté, co byla žaloba podána. Právníci giganta tvrdí, že společnost neměla a nemá data, která by určila, proč v roce 2016 a 2017 byl o grafické karty tak velký zájem. Ohání se zprávou o výdělcích ze srpna roku 2018, ve které výkonný ředitel tvrdí, že analytici nebyli schopni zjistit důvod nenadálého nárůstu zájmu o grafické karty.

Kdo je záhadný FE 5 a proč je tak důležitý?

Záhadný bývalý zaměstnanec FE 5 má být hlavou marketingu pro asijský trh. Pracoval tam pět let a za tu dobu získal ze sítí dobrý přehled o tom, jaký je o grafické karty zájem kvůli kryptoměnám. Čína a Jižní Korea patří mezi nejdůležitější hráče v celém digitálním ekosystému.

Ze společnosti odešel v dubnu 2019 a podle právníků investorů vypověděl, že o důležitosti kryptoměn pro celou společnost všichni věděli. Právníci Nvidie to odmítají a FE 5 kontaktovali. FE 5 následně prohlásil, že za svojí výpovědí nestojí. Domníval se, že jde o výzkum, nikoliv o soudní řízení, které by mohlo ohrozit či poškodit jeho bývalé zaměstnavatele.

Právní zástupci investorů se následně ohradili, že svůj záměr dávali najevo od celého začátku jeho zpovídání.

Celý proces se tak stává velice složitý, protože klíčový svědek mění své výpovědi a zároveň stojí na mušce tak, aby ho právníci gigantické korporace mohli kdykoliv sestřelit. Čeká se na soud, při kterém se ukáže, jak se k celému problému FE 5 postaví.

Jiří "Jiří Makovský" Makovský

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nvidia opět pod palbou: Přizná, kolik vydělává z kryptoměn?

Pátek, 21 Srpen 2020 - 10:58 | PPK | "Zjistili" znamena, ze si pomoci...
Pátek, 21 Srpen 2020 - 10:09 | Aja | Tady se ale nehádají o to, že Nvidia to musí...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 15:57 | Pajka | Je otazka jak si kryli zada, to ze to rovnou...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 15:55 | PPK | Psalo se i o letadlech... Jenze ty tovarny patri...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 14:26 | vlada | Spor se samozřejmě netýká grafiky, co si možná...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 14:08 | madPav3L | Mně by spíš zajímalo, jak má Nvidia vědět na co...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 14:04 | vlada | Čili jinými slovy - investoři jsou jen hloupá...
Čtvrtek, 20 Srpen 2020 - 12:11 | mrkev | Tohle je prostě šaškárna, akcie Nvidie jsou...

Zobrazit diskusi