Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Obava filmových studií se vyplnila: ochrana DVD byla rozlousknuta!

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Utilitka, která dovede stáhnout film z DVD na pevný disk bez zakódování, se jmenuje DeCSS. Vše co potřebujete, je DVD-ROM mechanika a velký disk. Na škodu nebude ani silnější stroj, protože třeba s Pentiem III, vám bude trvat stažení jednoho *.VOB souboru asi 10 minut.

Utilitka, která dovede stáhnout film z DVD na pevný disk bez zakódování, se jmenuje DeCSS>. Vše co potřebujete, je DVD-ROM mechanika a velký disk. Na škodu nebude ani silnější stroj, protože třeba s Pentiem III, vám bude trvat stažení jednoho *.VOB souboru asi 10 minut.

Stažené *.VOB sobory jsou však velké i na CD-ROM. Jejich velikost se pohybuje většinou kolem 1GB. Jeden film pak obsahuje tři až čtyři takovéto soubory. Existují však různé konverzní nástroje, které umí takovéto soubory převést na Video CD formát pro CD-ROM (DVD2MPG, VOBSpliter, ...). Obětovat ovšem budete muset vysokou kvalitu obrazu a zvuku DVD, spolu s jejím komfortním ovládáním, které není možno u VideoCD dosáhnout.

DVD používá zabezpečovací metodu zvanou Content Scrambling System (CSS), což je šifrovací metoda, která umožňuje číst soubory z disku bez použití dekódovacího klíče. Ke kódování audia a videa se používá 5-ti bytový (40-ti bitový) klíč. Každý výrobce DVD přehrávače (jak hardwarového, tak softwarového) pak vlastní jedinečný klíč. Každý DVD disk pak obsahuje 400 těchto 5-ti bytových klíčů. Díky tomu je možné číst DVD každým přehrávačem. Všichni licenční výrobci DVD technologie pak musí tento vlastní klíč dále zakódovat. Na to však jaksi pozapoměli autoři programu XingDVD (RealNetworks) a norská crackerská skupina označovaná jako MoRe (Masters of Reverse Engeneering) toho využila. I když je tento klíč jen 5-ti bytový, říká pan Jon Joansen (zakladatel MoRe), se jim díky němu podařilo získat přístup i k ostatním kódům. Bude-li tedy v budoucnu XingDVD klíč z DVD odstraněn DeCSS bude schopný pracovat i nadále. Jonson s úsměvem dodává, že by rád věděl, kolik dostal zaplaceno autor tak velmi slabého algoritmu, který zrovna rozlouskli.

Samotný program pak funguje velmi jednoduše jako klasický přehrávač, jen výsledný obraz a zvuk neposílá na monitor a zvukovku, ale na pevný disk, ovšem již bez zakódování.

Otázkou je, jaký to bude mít vliv na DVD průmysl. Myslím, že určitě nepomůže rychlejšímu nasazení DVD rekordérů. Vždyť s tímto algoritmem by nebyl problém kopírovat z jednoho DVD na druhé, a to filmová studia asi jen tak nepřipustí. Ovšem zkušenost nám říká, že tito kameníci (jak rád říká pan Zajíček z Bajtu), jsou stále v otázce řešení autorských práv poněkud mimo obraz. Tou zkušeností jsou pomatené aktivity SDMI v oblasti audia. Vlak s DVD se už (i když pomalu) rozjel a nejspíše už nebude síly, která by jej zastavila.

Ještě si dovolím malou odbočku RealNetworks. Informace o tom, že to byl jejich XingDVD přehrávač, který umožnil dekódovat DVD, spolu se včerejší informací o tom, že jejich RealJukebox posíla zprávy o uživateli a o tom, co poslouchá, zpět firmě, aniž by o tom někdo věděl, určitě značně pochroumá jejich pověst. Není to snad nějaké spiknutí proti RealNetworks, nebo nás ještě něčím do třetice překvapí?

Zdroje: 

Diskuse ke článku Obava filmových studií se vyplnila: ochrana DVD byla rozlousknuta!

Žádné komentáře.