Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Open-source ovladače: Pascal u Nvidie, nejen overclocking u AMD

čtyři tučňáci - linux logo
Nečekejme v ovladači nouveau žádné zprovoznění 3D akcelerace, ale prvotní podpora pro generaci Pascal bude již brzy jeho součástí. To AMD připravuje pro kernel 4.8 zajímavější věci.

K Nvidii se sluší doplnit, že ta nijak zásadně vývoj open-source ovladače svých grafik nepodporuje, snad kromě toho občasného vydání příslušných binárních firmwarů, od kterých se vývoj odvíjí. Pascal je podporován firemním uzavřeným ovladačem, to je politika Nvidie i nadále. Neříkám, jestli dobrá nebo špatná, to si musí každý zvážit sám. Každopádně to ve výsledku znamená,ž e pro bezproblémový a plnohodnotný provoz například GeForce GTX 1080 na Linuxu potřebujete ovladač Nvidia, v případě nasazení ovladače nouveau budete odkázáni na základní funkcionalitu.

Kód se objevil v Git stromu ovladače a stojí za ním Ben Skeggs z Red Hatu. Jako vždy platí, že plní prvotní cíl vůbec nějak Pascal grafiky zprovoznit, tj. umožnit běh grafického rozhraní. Možnosti hardwarové akcelerace stojí a padají s tou maličkostí, že dokud Nvidia neuvolní binární firmware grafik Pascal generace, nemá nouveau moc šancí to reverzním inženýrstvím zprovoznit. Ale první vlaštovička tu je. A čerstvá novinka stará sotva pár hodin je, že Nvidia firmwary pro Pascal právě vydala.

U AMD je situace zcela jiná, jelikož je zde zcela jiný přístup k vývoji ovladače. Jak víme, od přechodu na next-gen ovladač AMDGPU je součástí kernelu základní funkcionalita včetně DRM a hardwarové akcelerace a nadstavbové věci jsou zahrnuty v binární částí ovladače AMDGPU-PRO. Alex Deucher z AMD nyní do kódu ovladače AMDGPU pro kernel 4.8 (je teprve v rané fázi vývoje, ještě nevyšel ani finální kernel 4.7) nově zahrnul vylepšení v oblasti řízení spotřeby GPU na systémech s PowerXpress, podporu nových věcí v řízení spotřeby u generací Carrizo, Bristol a Stoney Ridge, věci kolem GPU scheduleru, resetování GPU, overclockingu, čištění kódu a také FreeSync. Overclocking mimochodem bude jak pro AMDGPUI generaci grafik, tak pro dřívější ovladač radeon.

Vše výše uvedené, u Nvidie i AMD, si ale teprve musí najít svoji cestu do distribucí. Kupříkladu *.ubuntu 16.04 LTS se to už týkat nebude, stejně tak ne Mageiy 6, která ponese kernel 4.7 - zde již začleňovací okno dávno proběhlo. Možná někdy na podzim budou vycházet nové verze majoritních linuxových distribucí, které podporu těchto novinek díky přítomnosti daných verzí otevřených ovladačů v kernelu zahrnou.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Open-source ovladače: Pascal u Nvidie, nejen overclocking u AMD

Středa, 13 Červenec 2016 - 00:15 | BLEK | Taky jsem si myslel, jak ty nVidia drivery jsou...
Úterý, 12 Červenec 2016 - 19:58 | 7R7 | Načo by som vykopával nouveau stačí ich dať do...
Úterý, 12 Červenec 2016 - 19:40 | Shafa | Tak s tim intelem to taky rozhodne neni idealni....
Úterý, 12 Červenec 2016 - 17:34 | RedMaX | Problem je, ze otevrene ovladace jsou...
Úterý, 12 Červenec 2016 - 17:12 | Shafa | Prani otcem myslenky? Uz se celkem tesim az...
Úterý, 12 Červenec 2016 - 14:42 | Jan Novák | Na úvodní stránce je dvacet článků a z toho je...
Úterý, 12 Červenec 2016 - 11:07 | RedMaX | Proste jak jsme se tu bavili vcera, doted to bylo...

Zobrazit diskusi