Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Snímek jádra Playstation 4 Pro ukazuje 16nm Jaguar

Herní konzole Playstation 4 Pro je prvním produktem, který přinesl 16nm verzi procesorových jader Jaguar. Na to, jak vypadají - i na to, jak vypadá architektura celého čipu - se můžeme podívat díky snímkům od Fritzchens Fritz…

Fritzchens Fritz se vyráběním mikrosnímků všemožných čipů baví již několik let a s rostoucími zkušenostmi roste i kvalita výsledných produktů. Tu si můžete prohlédnou v jeho galerii - rovnou ale upozorňuji, že pro hardwarového nadšence to nebude prohlídka na pár minut:

Tentokrát ji rozšířil o snímek jádra herní konzole Playstation 4 Pro. Jde o 16nm čip složený z vylepšených jader AMD Jaguar a grafických jader architektury GCN, hybridu generace Polaris a Vega:

Osm zhruba čtvercových bloků v levé části snímku (čtyři a čtyři) vypadají na procesorová jádra. Jsou poněkud větší, než bychom od Jaguaru zmenšeného na 16nm proces očekávali, takže je možné, že vývoj malých x86 čipů u AMD neodumřel úplně a pro účely konzolí k nějakému vylepšování stále dochází (či do vydání aktuální generace konzolí docházelo).

Pravidelné bloky (sloupečky) ve zbylé části čipu jsou Compute Units architektury GCN. Každý sloupeček jsou dvě CU, sloupečků je celkem 20, tzn. 2× 20 = 40 CU. Každý CU obsahuje 64 stream-procesorů a 4 texturovací jednotky, tzn. 40× 64 = 2560 stream-procesorů a 40× 4 = 160. Mezi oběma skupinami CU jsou prvky s viditelně odlišnou strukturou, jde o front-end čipu. Kolem skupin CU pak nechybí ROP jednotky a další prvky grafického jádra. Obvod čipu nese většinou rozhraní jako PCIe, paměťové rozhraní (GDDR5) a obrazové výstupy.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Snímek jádra Playstation 4 Pro ukazuje 16nm Jaguar

Středa, 17 Leden 2018 - 07:40 | Xspy | Stejně si myslím , že Google News s názvem PS4...
Úterý, 16 Leden 2018 - 10:16 | no-X | Není nadto, když perex třikrát upravím, aby...
Úterý, 16 Leden 2018 - 09:49 | Michal Bachorik | Grafická konzole? Možná taky zvuková :)
Úterý, 16 Leden 2018 - 09:19 | Tiktak | Neodpustím si jazykový koutek: "Na to jak...

Zobrazit diskusi