Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Použije Sony ve svém Vaio Ultimate Mobile PC pro Thunderbolt konektor USB3?

Server Engadget přinesl „úžasnou“ zprávu o tom, že chystaný notebook Sony Vaio Ultimate Mobile PC bude vybaven technologií Thunderbolt, ovšem vyvedenou v podobě USB 3.0 portu…
Sony Vaio Ultimate Mobile PC

Citován je údajný „neznámý důvěryhodný zdroj“, který serveru Engadget prozradil, že právě to, co vypadá jako „modrý USB 3.0 port“ je Thunderbolt v podání Sony. Zvedla se vlna rozporuplných reakcí točících se především kolem zavádění zmatků a vytváření nekompatibility Thunderbolt zařízení s různými počítači. Thunderbolt měl totiž původně používat Mini DisplayPort, a to proto, že Thunderbolt protokol v sobě kombinuje právě DisplayPort a PCI Express.

Dovolte nám vyslovit domněnku, že jde o dozlatova a dokřupava propečenou kachnu. USB 3.0 port obsahuje všeho všudy devět vodičů (2+2+1 pro USB 3.0 a 4 pro starší USB 2.0, kde je i napájení), zatímco základy DisplayPortu komunikují minimálně po čtyřech linkách, plus jsou zde další vodiče pro konfiguraci a AUX kanály, to se zkrátka nemá jak do USB 3.0 portu vejít (Mini DisplayPort obsahuje 20 vodičů, z toho 6 je zem, jeden napájení, jeden pro Hot-Plug detekci, dva pro konfiguraci, dva pro AUX kanál a zbytek pro čtyři komunikační linky).

Scénář, že by v Sony sice použili konektor, který vypadá na první pohled jako USB 3.0, ale uvnitř by byl jiný a obsahoval dostatek vodičů, je mimo hru, protože právě použití USB 3.0 konektoru bylo obhajováno jako „levné řešení“ typu „nemusíme tam strkat další konektor“. Sice je tu do určité míry možná i varianta, že by to přeci jen byl zcela proprietární konektor, aby se pro něj pak prodávala proprietární zařízení za nadstandardní cenu, ale i tak nám to celé připadá jako povedený vtip a rozhodně doporučujeme nebrat to vážně.

Zdroje: 

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Použije Sony ve svém Vaio Ultimate Mobile PC pro Thunderbolt konektor USB3?

Středa, 18 Květen 2011 - 21:20 | Miroslav Kudlaňa | Typicke Sony ... niekto nieco vymysli a patentuje...
Středa, 18 Květen 2011 - 15:48 | kypec | Už vidím tie reklamné slogany: "Thunderbolt...
Středa, 18 Květen 2011 - 14:50 | nereus | Ste ma ukludnili. Dufam, ze mate pravdu.

Zobrazit diskusi