Přinese Intel Alder Lake 50% zvýšení IPC?
- Skylake -> Palm Cove -> Sunny Cove -> Willow Cove -> Golden Cove
Výše vidíte sled pěti architektur velkých x86 jader Intelu. Současná desktopová nabídka stojí na Skylake (použitém např. v současných čipech Coffee Lake a Comet Lake). Palm Cove se v desktopu neobjeví (poháněl první generaci 10nm procesorů Cannon Lake, které se dostaly jen do fáze výroby vzorků). Sunny Cove se používá v druhé 10nm generaci Ice Lake a také (pod jménem Cypress Cove) ve 14nm procesorech Rocket Lake. Zájemci o upgrade platformy se socketem LGA1200 již netrpělivě stříhají metr, neboť Rocket Lake má být dostupný v dohledné době, na konci března.
O použití architektury Willow Cove (znáte z Tiger Lake) v desktopu zatím nejsou žádné veřejně dostupné informace, a tak stolní počítače přeskočí rovnou na architekturu Golden Cove reprezentovanou čtvrtou generací 10nm procesorů (ovšem první desktopovou generací 10nm procesorů), Alder Lake. V důsledku zpoždění Rocket Lake bude mezi těmito dvěma generacemi jen krátká časová prodleva, Alder Lake se chystá rovněž na letošní rok, oficiálně na jeho druhou polovinu (vypadá to zhruba na říjen).
Procesory Alder Lake (Core 12000) tedy budou o 4 architektonické generace dál než současný Comet Lake (Core 10000) a o 2 architektonické generace dál než (na březen chystaný Rocket Lake (Core 11000). Intel tak má šanci dohnat velkou část mnohaletého skluzu, který v důsledku nedostupnosti nových výrobních procesů zdržel řadu architektur, která se kumulovala v šuplíku).
V databázi testu GeekBench se objevil první výsledek generace Alder Lake změřený na vzorku s 8 jádry Golden Cove a 8 (malými) jádry Gracemont. Golden Cove podporuje HT/SMT, takže disponuje 16 vlákny, Atomy Gracemont přidávají 8 vláken, takže se procesor jeví jako 16jádrový / 24vláknový.
Výše uvedená skóre byla naměřena při taktech detekovaných jako 1,38 GHz pro základní takt a 17,6 GHz pro boost. Neděste se, NetBurst se nevrací, v detekci maximálního taktu (boostu) je zřejmě chyba, nebo jde o záměrné zkreslení. Redakce webu VideoCardz vyslovila domněnku, že může jít jen o chybu v desetinné čárce a boost byl nastaven na 1,76 GHz. Předpokládejme alespoň na chvíli, že je tento odhad správný:
boost | skóre | skóre na 1 GHz | skóre na 5 GHz | IPC | |
---|---|---|---|---|---|
Rocket Lake | 5,0 GHz | 1807 | 361,4 | 1807 | 100 % |
Alder Lake | 1,76 GHz | 996 | 565,9 | 2829 | 156 % |
Běžel-li vzorek Alder Lake skutečně na boostu (jen) 1,76 GHz, znamenalo by to nárůst IPC oproti Rocket Lake zhruba o polovinu. To je i na skok o dvě architektonické generace značně nezvyklé, zvlášť pokud zohledníme, že nejde o posun oproti Skylake, ale oproti ještě nevydanému Rocket Lake.
Buďto tedy bude Intel po vydání generace Alder Lake velmi těžce za vodou, nebo domněnka redakce webu VideoCardz není správná a procesor ve skutečnosti běžel na vyšší frekvenci než 1,76 GHz. Jako teaser je tento krok velmi povedený a Intel si zajisté získal pozornost.