Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: Arctic Freezer 34 eSports DUO předčil očekávání

V dnešní recenzi se podíváme na poměrně zajímavý chladič z nové řady Arctic eSports. A to rovnou na verzi s dvěma ventilátory.

Kapitoly článků

1.  Představení chladiče
2.  Testování

Testování chladičů je nečekaně komplikovaná záležitost a existuje mnoho faktorů, které mohou test všelijak ovlivnit a vygenerovat tak data, která nemusí reflektovat stav u čtenářů doma. Samozřejmě je možné připravit jakési laboratorní podmínky, nicméně já jsem se rozhodl o „něco mezi“. Testování tak probíhalo finálně pouze s procesorem Intel Core i9-9900K jen tak na stole, přičemž teplota v místnosti dosahovala cca 25°C. Bohužel stále nemám možnost zajistit zcela tiché prostředí a nemám měřící techniku na změření hlučnosti, to tedy bude spíše subjektivní. Procesor nebyl nijak přetatktovaný, jedná se o tovární nastavení, kdy všechna jádra turbují až na 4,7GHz, přičemž MCE je vypnuté. Jako paměti posloužily Crucial Ballistix LT Sport 2x8GB DDR4-3200 CL16 se zapnutým XMP profilem, vše bylo nainstalováno do základní desky Gigabyte Z390 AORUS PRO.

Nyní se podíváme na samotný Arctic Freezer 34 eSports DUO. Chladič jste mohli vidět v několika testech základních desek a budu ho používat i nadále, je totiž velmi slušný a na socket AM4 se snadno montuje. Společnost Arctic mi k samotnému chladiči zaslala i extra 8g injekci teplovodivé pasty Arctic MX-4, kterou jsem již stihl vypotřebovat, ale to nevadí, bylo jí dost na mnoho testování. Chladič se prodává ve čtyřech variantách, můžeme si totiž zvolit barvu ventilátorů, na výběr je červená, zelená, bílá a žlutá.

Chladič se aktuálně prodává za nějakých 900 Kč s DPH, což není špatné na věžák s dvěma 120x120mm ventilátory a deset let zárukou. Tyto nové chladiče se chlubí novým černým lakem, vylepšeným žebrováním a hlavně ventilátory Arctic BioniX P120. Chladič si údajně poradí až s 210 Watty tepla a nemám důvod tomu nevěřit, byť si myslím, že oba ventilátory musí běžet na maximální otáčky, navíc s modernímy AMD i Intel procesory jsou díky zmenšujícím se procesům větší problémy s odváděním tepla z malých čipletů/čipů/kusů křemíku.

Zvenku se tedy dozvíme různé informace o chladiči, Arctic se chlubí použitím čtyř 6mm heatpipes, které se dotýkají přímo procesoru a ventilátory, které mají hlučnost 0.5 Sone, což nemám jak ověřit, nicméně napovím, že hlavní slovo zde má základní deska. Na zadní straně se Arctic chlubí jak dobře uchladí Ryzen 7 2700X, což jsem neměl čas vyzkoušet, tak třeba někdy jindy. Ventilátory mají Push-Pull konfiguraci, chladič tak může být výrazně výkonnější než při použití jednoho ventilátoru, nebo také tišší, podle toho jak se nastaví řízení otáček. Chladič podporuje sockety AM4, LGA 1150/1151/1155/1156, LGA 2011/2011-v3 a LGA 2066. LGA 2011/2011v-3 a 2066 jsou podporovány pouze v Square ILM provedení, na obdélníkové varianty chladič namontovat nemůžeme.

V krabici najdeme samotný chladič a potřebné příslušenství. Najdeme zde malou kartu s poděkováním a také QR kód, odkazující na stránku produktu, kde najdeme aktuální manuály pro montáž a není tak plýtváno papírem.

Chladič samotný má na sobě již nacvaknuté oba dva ventilátory a na kontaktní ploše se čtyřmi heatpipe má lepík, který musíme před montáží sundat, aby došlo k dobrému odvodu tepla. Zbytek příslušenství je pak přímočarý, najdeme zde malý 0.8g pytlík s MX-4 pastou a také plastový backplate pro Intel LGA 115x sockety a další potřebné šroubky. Jsou zde celkem tři sady standoffů pro uchycení chladiče. Čtyři standoffy, které mají vyritou jednu čáru na straně jsou určeny pro socket AM4 a výhodou je, že se využívá standardní backplate, který mají všechny AM4 desky. Stačí tedy odšroubovat plastové zobáky, našroubovat čtyři standoffy a poté můžeme našroubovat chladič, nicméně nemůžeme ho otočit tak, aby foukal do stropu, což může vadit některým uživatelům. Další čtyři standoffy s dvěma čárami jsou pro sockety LGA 2011/2066 a šroubují se přímo do kovového LGA socketu. Poslední sada nemá žádné čáry po stranách a je určena pro sockety LGA 115x společně s plastovým backplatem, jelikož LGA115x desky mají typicky pouze čtyři díry okolo socketu a backplate, který zpevňuje pouze socket samotný. Osobně bych ocenil spíše kovový backplate jako u AMD, ale chladič není nijak extra těžký, takže se nejedná o nějaký zásadní problém.

Pokud chladič montujeme už v skříni, kde je deska osazena a nemáme zadní dvířka, bude zapotřebí desku demontovat, jinak nebude možné backplate nasadit. U AMD to lze obejít tak, že odšroubujeme pouze jednu stranu originálních plastových zobáků, našroubujeme standoffy a poté to samé na druhé straně. Poslední část příslušenství představují dva kusy plechu, které se šroubují dvěma šroubky na chladič a poté čtyři další šrouby, kterými chladič finálně upevníme. Nakonec stačí nacvaknout oba dva ventilátory, které mají navíc 4pin rozdvojky, takže můžeme oba dva ventilátory připojit jedním kabelem.

Nyní je čas představit ostatní chladiče a můžeme se pustit do samotného testování.

 

Be quiet! Pure Rock 150W

Tento chladič mám ve své zásobě od roku 2017, jelikož se jednalo o jeden z prvních chladičů s explicitní podporou socketu AM4. Chladič se na AM4 montuje za pomoci továrního držáku a to přes oba dva plastové zobáčky. Nevýhodou je nemožnost chladič otočit a tak bude vždy foukat směrem nahoru, to ale pro test jen tak na stole nevadí. Chladič je podobné konstrukce jako testovaný Arctic, nicméně má pouze jeden ventilátor, ale nabídne zase větší plochu žebrování. Dotek s procesorem zajišťuje měděná plocha, kterou prochází čtyři heatpipes, ty jsou ale seřazeny za sebou, což může snížit efektivitu odvodu tepla. Chladič se aktuálně prodává za stejnou cenu jako testovaný Arctic, jsem tedy zvědavý, jak si povede.

 

Arctic Freezer 13

Další testovaný chladič také pochází z dílen společnosti Arctic, jedná se však o levnější a menší chladič, který je velmi dobrý ve skříních, kam se velký věžák nevleze. I přes jeden 92mm ventilátor nabídne celkem čtyři heatpipes, slušnou chladící plochu a předaplikovanou MX-4 pastu. Záruka je u tohoto modelu dlouhá celých šest let, což je velmi dobré. Chladič se aktuálně prodává za nějakých 700 Kč s DPH.

 

Intel E97378-001 Copper Thermal Solution

Následuje tak trochu pro legraci nejlepší boxovaný chladič z dílen Intelu. Tento kus byl tuším přiložený k procesoru Intel Core i7-4790K a proti novějším kouskům má měděné jádro. Intel tento chladič k i9-9900K nepřikládá, ale takto se můžeme dozvědět jak by to dopadlo, kdyby to Intel dělal.

Na závěr dodám, že všechny chladiče jsem testoval s profilem Silent a řízení otáček si tak zůstalo na základní desce.

Tagy: 
Kapitoly článků
1.  Představení chladiče
2.  Testování

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: Arctic Freezer 34 eSports DUO předčil očekávání

Pátek, 22 Listopad 2019 - 08:16 | Petr Derryk | Ano máš pravdu, nedosahoval boostových 3,9GHz. V...
Sobota, 5 Říjen 2019 - 09:54 | WhoSayNI | Ano, Redmarxi, není snadné být idiotem.
Čtvrtek, 26 Září 2019 - 14:40 | rman | Skoda, zrovna jsem mel volnou NH-D15. A zrovna...
Středa, 25 Září 2019 - 20:14 | roob | ja som takto menil mugen2 pri prechode z sAM3 (...
Středa, 25 Září 2019 - 18:00 | Vojtech Nekvapil | Já na R5 1600 dával hned Gelid Phantom. Což je...
Středa, 25 Září 2019 - 11:54 | roob | takze 9700k@5GHz, MSI MAG Z390 tomahawk, Noctua...
Středa, 25 Září 2019 - 10:40 | Abendhans | Základních taktů určitě dosahoval i se Stealthem...
Středa, 25 Září 2019 - 08:56 | RedMaX | Dik vsem za odpovedi, taky myslim, ze nekteri...
Středa, 25 Září 2019 - 08:54 | Jaroslav Crha | bla bla bla jedinej ventilátor kterej za něco...
Středa, 25 Září 2019 - 08:28 | mike | Přesně tak. Boxový chladiče u Ryzenů jsou celkem...

Zobrazit diskusi