RECENZE: Arctic Freezer 34 eSports DUO předčil očekávání
Kapitoly článků
Testování jsem prováděl několika způsoby, použil jsem svůj oblíbený ffmpeg benchmark, který doběhne poměrně rychle díky vysokému výkonu procesoru. Měřil jsem tedy, za jak dlouho ffmpeg doběhne, teplotu CPU Package a maximální teplotu jádra. Také přidávám pro zajímavost VRM MOS senzor, nicméně napájecí kaskáda se bez přetaktování nijak extra nehřála. Dále jsem testoval Blender Open Benchmark, ten doběhne přibližně za 54 minut a zaznamenávám průměrnou a nejvyšší teplotu. Jako další typ zátěže jsem pak zvolil AIDA64 a zabudovaný stress test, který jsem nechal běžet po dobu dvaceti minut. Finální test byl spíše takový mučící, zkoušel jsem, co se stane při odpojení ventilátoru a spuštění ffmpegu.
Jak můžeme vidět z grafů, ffmpeg benchmark doběhne poměrně rychle a protože test trvá poměrně krátkou dobu, procesor se nestihne nějak brutálně zahřát. Můžeme však vidět, že boxovaný chladič funguje na hranici svých možností, Freezer 13 je pak relativně v klidu, byť je relativně blízko k maximální teplotě kdy se procesor podtaktuje. Bohužel základní deska i v Silent profilu poměrně akčně točí ventilátory a tak běžely všechny ventilátory na téměř maximální otáčky, to však není vina chladičů a je možné to ručně upravit.
Blender benchmark vyrobí poměrně slušnou zátěž po dobu skoro jedné hodiny, první graf značí dobu, jakou test trval, Intel BOX chladič si vede překvapivě dobře, což jsem nečekal. I v tomto testu je opět nejrychlejší testovaný Freezer 34 eSports DUO, přičemž ostatní chladiče kromě boxáku jsou jen kousek za ním. Zajímavý je také rozdíl teplot, mezi Freezerem 34 a Pure Rockem je opravdu značný rozdíl, za to ale mohou dva ventilátory běžící na vyšší otáčky.
Další test zařídil program AIDA64 Engineer Edition a jeho zabudovaný stress test, ten používá i AVX2 instrukce, což třeba Blender nedělá a tak dvacet minut chladič poměrně slušně potrápí. Arctic Freezer 34 eSports DUO zde opět vychází jako vítěz, dosahuje teplot o 9-10°C nižších než be quiet! Dark Rock 150W, přičemž za to vděčí dvěma rychlejším ventilátorům.
Neposledně jsem vyzkoušel i pasivní chod chladičů, odpojil jsem ventilátor z desky a spustil ffmpeg benchmark. Všechny chladiče poskytují logicky nižší výkon oproti stavu, kdy mají aktivní ventilátor. Čekal jsem, že nejlepší výsledek poskytne be quiet! Pure Rock, jelikož má velkou plochu žebrování a na jedné straně nemá ventilátor, který by bránil přirozenému sálání tepla. Arctic Freezer 34 eSports DUO ho však opět o pár vteřin poráží. Zajímavý je také výsledek boxovaného chladiče, je vidět, že jeho tepelná kapacita je opravdu malá. Povrchové teploty chladičů jsem měřil inframěřičem a byl jsem překvapen velmi vysokou teplotou povrchu chladiče. U Core i9-9900K prakticky nehrozí nějaké vypnutí počítače, jelikož se podtaktuje jak jen může a vkládá NOOP instrukce aby se ochlazoval. S box chladičem klesla frekvence procesoru až na 800MHz, u ostatních CPU se frekvence jader pohybovala lehce přes 3GHz, viz. Graf. Upozorním však, že různá jádra boostují různě a občasně nějaké vyskočilo na vyšší frekvenci, než v grafu.