Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Samsung představil 7nm EUV proces. Je skvělý, ale dříve než za rok nedorazí.

No jestli jsou ty obrázky reálné (alespoň poměrově), tak to vypadá moc dobře. Minimálně budou přesnější hradla a tím pádem míň parazitních proudů a zahřívání. No, upgradovat na novou grafárnu se v roce 2020 určitě vyplatí :o)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

@no-X: To znamená, že je tam poměrně velká rezerva do budoucna, když rozteč žeber má 27 nm, ale paprsek jen 13,5 nm. To je dobré. Když zvládnou 7nm výrobu, teoreticky by následující 5nm a 4nm nody mohly jít tak dobře jako kdysi 130nm apod. EUV se jeví jako velice nadějná technologie.

Bude zajímavé sledovat, co na to Intel. Už jsem četl, že EUV nasadí také u 7nm procesu - po fiasku s 10nm procesem je to asi nutnost. Ani bych se nedivil, kdyby 7nm proces spustili už rok po nasazení 10nm procesu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rok po 10nm? To by už měli spíš uvažovat o tom, že by stálo za to 10 mn slzavé údolí přeskočit. Ta Intelovská desítka mi přijde pro vedení firmy jak zeď nářků. Ještě chvíli a budou se tam moc chytit za ruce a zazpívat si Stůj při nás.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Žádný proces se nedělá kompletně nový. Vždy se využívají zkušenosti získané u předchozích procesů.
Navíc stále lidem uniká, že 10nm proces Intelu už dávno existuje. Jen není schopen konkurovat tomu vypiplanému 14nm, který se povedl vyladit tolik, že nese krásné zisky. Pokud se potvrdí odhad, tak za první pololetí letošního roku vykáže Intel zisk přes 9 miliard dolarů čistého. Kdyby byl 14nm proces horší, tak už se 10nm používá, přes všechny jeho nevýhody.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

> 10nm proces Intelu už dávno existuje. Jen není schopen konkurovat tomu vypiplanému 14nm

V tom pripade bych rekl, ze zcela jasne ten intelacky 10nm neexistuje.... Je davno zname, ze 14nm ani 10nm nejsou realne rozmery niceho, jsou to marketingove nazvy, ktere se akorat pouzivaji na rozliseni generaci a pomerovani pindiku s konkurenci. Jelikoz nic, co by bylo generacne vzdaleno tomu 14nm nemaji, stezi lze mluvit o nejakem 10nm, ze ? :) maji akorat "14++" coz mohli klidne po vzoru TSMC nazvat 12nm (nebo 11, at ma TSMC virtualne po ptakach, stejne na tom nesejde.. ;) a pokud maji neco, co nedokaze konkurovat tomu 14/14++, tak maximalne to lze nazvat posahanou variantou 14nm, pripadne 15nm...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To, co Intel označuje jako 10nm proces, evidentně existuje, když existují reálné produkty, které ho využívají: https://ark.intel.com/products/136863/Intel-Core-i3-8121U-Processor-4M-C...
Co si vy představujete pod tím "generačně vzdáleno", to netuším. Asi vám nedochází, že u jakéhokoliv procesu jde o více parametrů, z nichž nejdůležitější je cena. A co se ceny vyrobeného čipu týče, tam ten 10nm proces je horší, než ten 14nm. A nezachrání to ani fakt, že nový proces má daleko větší hustotu tranzistorů, což je asi ten základní parametr, podle kterého posuzujeme ty nanometry. Ale že 10nm proces nedokáže konkurovat cenou 14nm, tak to přeci neznamená, že by ho měl Intel označovat 15nm.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Existuje asi tak stejně jako 7nm vzorky Nvidie, AMD nebo Applu. Rozdíl je jen v tom, že Intel formálně tento 10nm vzorek vydal a ohlásil jeden produkt, který ovšem nelze nikde pořídit. Pokud se mýlím, klidně mě opravte, ale IdeaPad 330 s i3-8121U jsem nenašel ani v českých vyhledávačích, ani v zahraničí. NewEgg nabízí IdePad 330 ve 30 různých konfiguracích s nejrůznějšími procesory, ale i3-8121U nemá ani jeden. 10nm produkty Intelu jsou tedy na stejné úrovni jako 7nm produkty ostatních výrobců - vzorky existují, ovšem v prodeji nejsou. Rozdíl je snad jen ten, že podle dosavadních informací to vypadá, že AMD i Nvidia budou mít v desktopu a/nebo serverech 7nm čipy dříve než Intel 10nm.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Můj komentář byl reakcí na to, že 10nm proces Intelu neexistuje. On existuje a existuje už rok a půl, které uplynuly od prvních vzorků. To, že na něm Intel nevyrábí znamená jediné, a to, že se to nevyplatí. A to, že se to nevyplatí znamená pravděpodobně to, že výhoda vyšší hustoty nedokáže kompenzovat nízkou výtěžnost.
A ano, i já věřím, že 7nm konkurence bude na masovém trhu dříve, než 10nm Intel. Otázkou bude, jaké budou parametry té 7nm konkurence, tedy kombinace spotřeby, frekvenčních možností a ceny.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.