Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Další detaily k Sigma SD Quattro: volitelný mikrokontrast, změny ve snímači

Po ohlášení bezzrcadlovek Sigma SD Quattro zůstalo několik nejasností, které západnímu světu zůstaly na nějaký čas utajené. CEO Sigmy Kazuto Yamaki sice pořádal oficiální prezentaci novinek, ale ta probíhala v japonštině, což cirkulaci informací zpomalilo.
Sigma Sd Quattro H Style

Jednou z otázek, která zůstávala bez odpovědi bylo, zda se nějak liší snímač Foveon X3 Quattro použitý v současných kompaktech oproti tomu, který ponese řada SD. Podle Yamakiho se snímače neliší ničím krom podpory pro fázové ostření. Později v rozhovoru sice zmínil, že nové aparáty budou podávat o jedno expoziční číslo lepší výsledky při vyšším ISO, ale toho bude (s ohledem na totožnou konstrukci snímače) dosaženo spíš kombinací lepšího následného zpracování a větší plochy snímače dražšího modelu (APS-H).

Další zajímavá novinka se týká softwaru Sigma Photo Pro, který bude doplněný ovládacím prvkem „smooth - crispy“. Yamaki možnost jeho využití ilustroval na příkladu portrétu, kdy přílišné zvýraznění detailů nemusí být žádoucí a uživatel může nastavit hladší výstup. Tato novinka je pravděpodobně důsledkem nekonečných uživatelských diskusí na téma mikrokontrast. Při vydání aparátu Sigma SD1, který produkoval spíš hladší výstupy, žádali uživatelé vyšší mikrokontrast, s čímž Sigma vyhověla u řady DP-Merrill, která je typická velmi prokreslenými texturami, což ovšem nevyhovovalo všem fotografům, především ne portrétním.

Sigma Mikrokontrast 01Sigma Mikrokontrast 02

Ilustrace rozdílného mikrokontrastu
autor SRT201, diskusní fórum DPReview

U řady DP-Quattro proto Sigma opět ubrala, patrně však příliš, a tak na základě odezvy uživatelů prostřednictvím aktualizace firmwaru a softwaru Sigma Photo Pro opět mikrokontrast zvýšila, ovšem decentně. Výsledkem byly dlouhosáhlé diskuse uživatelů, kteří chtěli více a neméně vášnivé diskuse jiných uživatelů, kteří chtěli méně. Doplněním manuálního ovládání tohoto aspektu chce patrně Sigma vyhovět oběma stranám.

Sigma SD Quattro H s objektivem 35mm F1.4 DG HSM | A

Yamaki dále vysvětlil filozofii nových těl. Zdůraznil, že koncept bezzrcadlovky nezvolili proto, aby byl aparát menší, což považuje za nedorozumění. Cílem bylo pokračování řady SD, tedy řady s výměnnými objektivy, ovšem s důrazem na co nejostřejší snímky. Právě požadavky na co nejlepší využití potenciálu APS-H snímače Quattro s velmi vysokým rozlišením vedly k odstranění zrcadla jakožto zdroje vibrací a doplnění podpory pro kombinaci fázového a kontrastního ostření, které pomůže dostat snímaný objekt přesněji do hloubky ostrosti než samotné fázové ostření původních zrcadlovek. Proporce těla pak musí odrážet proporce objektivů.

Sigma SD Quattro s objektivem 18-35mm F1.8 DC HSM | A

S objektivy jako Sigma 35mm F1.4 DG HSM | A,  18-35mm F1.8 DC HSM | A nebo 50mm F1.4 DG HSM | A, by menší tělo nebylo vyvážené, nebylo by vybavené adekvátním gripem a nevznikl by produkt řady SD, který byl cílem.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Další detaily k Sigma SD Quattro: volitelný mikrokontrast, změny ve snímači

Čtvrtek, 17 Březen 2016 - 21:55 | Martynko | Moc se mi líbí Quattro-H a teď doufám, že koncová...

Zobrazit diskusi