Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sony, Fox, Warner a Disney vydají filmy v Dolby Vision HDR

HDR formát od Dolby je tím, co volí největší Hollywoodská studia Sony Pictures, 20th Century Fox, Warner Bros a Disney.

Vše se odehrává v rámci adaptace kinosálů na systém Dolby Cinema, který obsahuje jak Dolby Vision pro obraz, tak Dolby Atmos pro zvuk. Dolby Cinema je vnímáno jako systém Dolby postavený proti IMAXu. Jde o nejnovější systém, instalací Dolby Cinema či alespoň Dolby Vision projekce, je ve světě s bídou něco před 10 a přestavby kinosálů bude probíhat velmi pozvolna, neboť je poměrně nákladná (nápověda: Vision HDR systém a k tomu reproduktorová smršť systému Atmos).

Takhle nějak tedy bude vypadat nová éra v kinosálech, HDR projekce a Dolby Atmos ale zamíří i do obýváků, kde všechny subjekty v těchto věcech zainteresované /od technologických firem po tvůrce obsahu) tlačí 4k právě v souvislosti s výrazným navýšením jasového rozsahu snímků.

Jak již zaznělo, kinosály se adaptují postupně, takže momentálně je potřeba i za oceánem pečlivě hledat, které sály mají podporu pro oba standardy od Dolby (mimochodem první Dolby Cinema sál v Evropě mají v Nizozemí, do provozu byl uveden teprve loni koncem prosince). Aktuální seznam projekcí možných v systému Dobly Cinema, je poměrně krátký: od Disney jsou to filmy Tomorrowland, Inside Out a The Jungle Book, od Warnerů San Andreas, Columbia má titul Pixels, Paramount Mission: Impossible - Rogue Nation, Universal film Everest a nakonec tu máme The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 v podání Lionsgate (seznam převzat z Wikipedie).

Domácí projekce je v ještě větším skluzu, ale právě formát Dolby Vision HDR do obýváků nyní míří, v kombinaci s Atmosem (a také DTS:X) a 4k HDR televizory. Časem se HDR verze filmů ve 4k od těchto filmových studií patrně objeví i na Ultra HD Blu-ray discích, ač zatím nic nebylo oficiálně a skálopevně potvrzeno.

Na trhu je aktuálně sice už několik 4k TV s podporou HDR, ale zatím žádná s certifikací pro Dolby Vision. Na výstavách jsme ale už mohli idět modely od Vizio, TCL, Sharpu či Philipsu.

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Sony, Fox, Warner a Disney vydají filmy v Dolby Vision HDR

Středa, 16 Září 2015 - 19:28 | MrLolendo | Outer lighting https://www.youtube.com/watch?v=...
Středa, 16 Září 2015 - 13:55 | RedMaX | No to je druha vec. Ale vetsinou nejake to misto...
Středa, 16 Září 2015 - 13:41 | Jirka1 | Bude si ji moct pořídit, ale nebude ji mít kam...
Středa, 16 Září 2015 - 13:13 | RedMaX | Pri rychlosti dnesniho vyvoje si 50+" 4K TV...
Středa, 16 Září 2015 - 12:32 | Petr Tureček | Nevidel bych to zase tak cerne. Mam doma 50...
Středa, 16 Září 2015 - 10:32 | RedMaX | Tyhle vlhke sny lidi od filmu me docela bavi. On...

Zobrazit diskusi