Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Společnosti Nokia a Apple uzavřely smír

EDoF: Nokia C7

Letité spory mezi Nokií a Apple, které začínaly připomínat zákopovou válku firemních právníků jsou podle všeho u konce. Firmy dospěly k dohodě, přesněji k dohodě ohledně licencování patentů, jak informuje Nokia na svém webu. Dohoda znamená ukončení veškerých patentových sporů mezi oběma firmami včetně stažení všech stížností u americké obchodní komise.

Finanční stránka věci je následovná: Apple zaplatí jednorázově Nokii všechny licenční poplatky, což můžeme vnímat jako odškodnění. Celková částka je však tajná. Stephen Elop, šéf Nokie, si samozřejmě pochvaluje, že se Apple připojil do rostoucí skupiny firem s licencemi na patenty Nokie, dohoda podle něj krásně ukazuje, že Nokia je v oblasti patentů na relevantní technologie světovým lídrem. Nokia si mimochodem za poslední dvě dekády přišla na více než deset tisíc patentů, však také do vývoje a výzkumu investovala 43 miliard euro. Očekává se, že uzavřená dohoda bude mít velmi pozitivní vliv na finanční stránku finské společnosti, nepočítáme však, že by se gigant Apple nějak výrazněji podíval do svých finančních rezerv.

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Společnosti Nokia a Apple uzavřely smír

Žádné komentáře.