Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sun údajně vyvíjel speciální serverový x86 procesor

Sun Microsystems logo

Sun Microsystems se již zlatým písmem do historie informatiky zapsala. A nebyly to jen známé věci jako procesory UltraSPARC či jazyk Java a operační systém Solaris, Sun toho světu dal více, nicméně jedna z věcí dlouho dřímala v jeho R&D oddělení, aby byla odhalena světu právě nyní díky The New York Times. Ti ve svém článku tvrdí, že Sun vyvíjel procesor x86 architektury,kterým hodlal konkurovat AMD a zejména Intelu na serverovém poli, tedy zasadit ránu zejména procesorům rodin Opteron a Xeon.

Mělo jít o úsporný procesor pro firmy, které provozují v pozadí svých služeb (deseti/sta)tisíce malých serverů. Počátky projektu lze vystopovat do doby, kdy Sun koupil firmičku Montalvo Systems (duben 2008), která se úsporným x86 čipem zabývala, ale jako řada startupů to nezvládla ukočírovat a odkup Sunem přišel ještě před prvními vzorky procesoru. Nicméně i sama firma Sun měla kdysi světlejší období (vzpomeňme roky před splasknutím ".com bubliny") a nyní je jen součástí gigantu jménem Oracle. Ten se k celé věci nijak nevyjadřuje. Asi těžko předpokládat, že by tato primárně databázová firma ve vývoji pokračovala, takže je zde i varianta rozpuštění vývojového týmu, kde by dotyční zaměstnanci nepochybně našli uplatnění ve firmách jako právě AMD či Intel.

A jak by to býval Sun řešil s x86 licencí? Inu, Intel má od Sunu také pár věcí licencovaných, ale jak by vypadala konkrétní dohoda, to můžeme jen spekulovat (nicméně AMD se s Intelem umí "domluvit" již více než dvě dekády :-).

Tagy: 
Sun, x86
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Sun údajně vyvíjel speciální serverový x86 procesor

Úterý, 6 Červenec 2010 - 11:25 | petr ib | 3>2, 2> ... takže to platí ne? ;)
Sobota, 3 Červenec 2010 - 14:39 | Peter Fodreknickfotob | >(nicméně AMD se s Intelem umí "domluvit...
Pátek, 2 Červenec 2010 - 13:16 | nereus | Ano x86... a? To je vsetko co sa da k pojmu...
Pátek, 2 Červenec 2010 - 12:39 | David Ježek | vzali jsme vrták a vrtali ... architektur: x86....
Pátek, 2 Červenec 2010 - 12:23 | nereus | Mohli ste skusit trocha vyvrtat nejake info aj o...

Zobrazit diskusi