Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Test: Získejte extra 100FPS v hrách pouhým připojením externího LCD do notebooku

Tento článek není clickbait, právě naopak. Najdete v něm vše potřebné, MUX čipy, jejich absenci a vysoké FPS.

Kapitoly článků

2.  Herní výkon - 1080p - CSGO, GTAV, DEMD, SOTR, Rainbow Six Siege, Metro Exodus, Witcher 3, DOOM Eternal, WOT enCore, World of Warships
3.  Na závěr

V této kapitole se podíváme na herní výkon při použití NVIDIA Optimus s interním LCD versus externí monitor připojený přímo do dGPU. Nově jsem přidal DOOM Eternal v Ultra Nightmare presetu, dále jsem vyhodil z testovací metodiky Strange Brigade a přidal jsem Metro Exodus.

graph-46

graph-47
graph-48
graph-49

Metro Exodus

Metro Exodus nahrazuje Strange Brigade, jelikož se jedná o lehce náročnější titul a navíc podporuje RTX+DLSS efekty.

graph-50
graph-51
graph-52
graph-53

 

 

World of Warships 0.9.3.0

World of Warhips testuji za pomoci replaye hry, který jsem před nějakou dobou odehrál s japonskou letadlovou lodí Kaga. Monitoruji FPS od desáté vteřiny před startem bitvy a vyrobil jsem i veselý graf s průběhem. Tato bitva trvá patnáct minut, takže se notebook zahřeje, maximální FPS mají horní strop 999, to je potřeba ručně nastavit v konfiguračním souboru engine_config.xml, ve kterém je třeba upravit řádek <maxFrameRate>75</maxFrameRate>, bohužel po každé aktulizaci hry se tato hodnota přepíše na defaultních 75 FPS, což je celkem otravné. Hra, kterou testuji je ve verzi 0.9.3.0 a testuji s presetem Maximum, FXAA je vypnuté, nechámvám ale zapnuté 2x MSAA. Jak bitva vypadá se můžete podívat na videu na YouTube, byť varuji, že přehrávač odehraných her občas dělá podivné věci s kamerou a divně cuká s letadly při jejich akceleraci, s tím však nemohu nic udělat.

graph-54

 

The Witcher 3

Zaklínač Geralt pořád žije, přestože se jedná o hru z roku 2015, je pořád relevantní, mnoho lidí navíc W3 ani nezaplo a tak je může zajímat jak hra běhá na novějším hardwaru. Testoval jsem na vysoké detaily, přičemž jsem vypnul NVIDIA Hairworks. Testovací scénář je pak poměrně jednoduchý, testuji v rámci datadisku Blood and Wine v malebném skoro až Monty Pythonovském Toussaintu. Na náměstí naskočím na Płotku, která se spawnuje skoro až náhodně a poté se cvalem projedu až do paláce, kde pak z koně seskočím a přeskočím zábradlí zpět do města. Nejedná se tedy o nějaké bojové nasazení, spíše takovou prohlídku městem. Nevýhodou je, že různí občané města se generují víceméně náhodně, takže každý test může vyrobit trochu jiné výsledky. Také jsem zaznamenal průběh FPS v čase, takže můžeme graficky vidět, jak si jednotlivé notebooky vedou.

graph-55

 

DOOM Eternal

Menším problémem je absence benchmarku nebo nějakého systému replayů, rozhodl jsem se tedy zapnout cheaty a poskakovat s různými zbraněmi na mapě Super Gore Nest, kde je celkem dost nepřátel a díky cheatům je možné generovat výbušný SPAM, který počítač značně zatíží. Z OCAT pak vezmu průměrné FPS během hraní, bohužel se mi ne vždy podaří udělat úplně stejnou otočku, doporučuji tedy tyto výsledky brát spíše orientačně. Poskakuji v první lehce menší aréně, v koridorech a menších prostorách je výkon typicky výrazně lepší.

Testuji ve třech nastaveních, na nízké detaily ve FullHD, kde se snažím vymáčknout co nejvyšší framerate, přičemž hra vypadá velmi dobře i při nízkých detailech, ty navíc v prudké akci člověk nemá moc tendence zkoumat. Také testuji s presetem High, který využije více jak 4GB VRAM, dynamickou změnu rozlišení mám vypnutou, stejně tak VSync. Nově jsem přidal test s presetem Ultra Nightmare, zde je zapotřebí 8GB VRAM, grafické karty s 6GB a méně toto nastavení nezvládnou a hra nelze takto spustit.

graph-56
graph-57
graph-58
Kapitoly článků
2.  Herní výkon - 1080p - CSGO, GTAV, DEMD, SOTR, Rainbow Six Siege, Metro Exodus, Witcher 3, DOOM Eternal, WOT enCore, World of Warships
3.  Na závěr

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Test: Získejte extra 100FPS v hrách pouhým připojením externího LCD do notebooku

Středa, 19 Květen 2021 - 12:24 | hor411 | Ten BitLocker funguje takto i na novějších...
Neděle, 9 Květen 2021 - 17:30 | Lazar | Při kalibraci (i1 Display Pro) mi to ukázalo...
Neděle, 9 Květen 2021 - 13:19 | WIFT | Ad RGB: Aha, vyžaduje instalaci jakéhosi ovladače...
Neděle, 9 Květen 2021 - 12:58 | mph1 | RGB klavesnice se nastavuje v Lenovo Vantage (...
Sobota, 8 Květen 2021 - 22:48 | WIFT | Tak jen v rychlosti první dojmy: Výkon musím...
Sobota, 8 Květen 2021 - 21:41 | WIFT | Ptáš se správně :). Nechtěl :). Minimálně nemám...
Sobota, 8 Květen 2021 - 08:27 | Lazar | Na Rededitu někdo uspěl s 2x32GB Samsung 3200/...
Pátek, 7 Květen 2021 - 17:34 | mph1 | Nechtel bys napsat recenzi? Zmerit jasy, teploty...
Pátek, 7 Květen 2021 - 16:29 | WIFT | Čéče tak máš pravdu - právě to vybaluju a...
Pátek, 7 Květen 2021 - 16:26 | Ladis | Třeba jen nejsou schopni zajistit dodávky...

Zobrazit diskusi