Total Commander 7.50 public beta se spoustou novinek
V nové verzi je opraveno více než 600 chyb, ty však souvisely především s novými funkcemi, autor potřeboval k dosažení první bety, jež by se dala veřejně vystavit, více než 18 týdnů. Je označena jako free, ale to platí pouze pro registrované uživatele, nicméně pevně věříme, že tu každý tento nepostradatelný nástroj už dávno vlastní, protože těch pár stovek si autor určitě zaslouží. Stačí si jen stáhnout instalační soubor a ten vše zařídí, je totiž také vylepšen, i spuštěný Total Commander vypíná, o žádná data ani nastavení nepřijdete, je však na místě sdělit, že před instalací je nanejvýš vhodné si svá data zálohovat, přeci jen jde stále o beta verzi.
Unicode
Asi nejvíce očekávanou věcí byla plná podpora Unicode, zprávy od některých uživatelů, že mají ve složkách i v názvech souborů neplatné znaky tedy končí, všechny vnitřní rutiny už Unicode podporují a to včetně API pro pluginy. To rovněž souvisí s funkcí porovnávání dvou souborů, kde to nyní funguje se všemi kombinacemi ANSI, UTF-8, UTF-16 i UTF-16 little endian (Mac). Total Commander si poradí i se jmény složek a souborů až do délky 1022 znaků.
Správa souborů
O možnosti pracovat s delšími názvy jsme už psali, uživatelé 64bitových systémů by už neměli vídávat problémy s kontextovým menu, pro časové údaje se rovněž už nepoužívá zastaralý předpis pro FAT, ale pro novější NTFS, sice to nemá valného významu, ale souboru tak například dáte i datum starší roku 1980.
Mnozí jistě ocení přítomnost tlačítka pro zastavení kopírování i v klasickém okně, zatím se totiž objevilo pouze, když jste dali kopírovat na pozadí, změny najdete také v dialogu pro kopírování.
FTP
Dialog pro výběr FTP je rovněž inovován, nyní má podobu stromu a dají se v něm vytvářet složky, do kterých si jednotlivé FTP odkazy podle významu (potřeby) zařadíte.
Protože si mnoho uživatelů stěžovalo na bezpečnost hesel, ležící zcela volně v textovém konfiguračním souboru, dá se nyní nasadit jedno hlavní kódovací AES heslo, kterým můžete ochránit všechny, nebo jen vybraná spojení. Při zadání připojení kopírováním jiného, se toto založí jako „starynazev(1)“ atd.
Mezi dalšími vylepšeními pak najdeme například schopnost na některých serverech detekovat kódovou stránku, podporu pro šifrování při přenosu dat přímo mezi servery (shift + F5) nebo možnost nechat uživatele vybrat sám kódovou stránku.
Tlačítková lišta
Příznivci vlastních řešení jistě ocení rozšířené možnosti tlačítkové lišty, nyní je možné do více řádků nacpat více než 500 různých ikonek/tlačítek. Novinkou pak je tzv. submenu, které se po stisku ikonky zobrazí.
Vnitřní asociace
Celkem výraznou novinkou je vnitřní asociace, jenž obchází tu v samotných Windows a tak už bude jen na vás, jakou aplikaci k té které extenzi přiřadíte. Všechny tyto změny platí pouze a jen v samotném Total Commanderu a do systému se opravdu nedostanou, platí pochopitelně jen při používání TC. Mimo aplikace se dá ale nastavit přímo nějaká akce, naopak pro asociované položky můžete podle atributů souborů používaných ve vyhledávání nasadit různé aplikace. Nic praktického nás nyní nenapadá, snad, že byste třeba skladby Karla Gotta chtěli přehrávat pomocí WMP, kdežto Pink Floyd výhradně programem WinAmp ...
Lister
TC má i vlastní browser zvaný Lister (stačí místo klikání na html soubor použít F3), i jeho se dotknuly změny s Unicode. V menu si můžete sami měnit kódování stránky, a je-li to pro ní aktuální, je možné měnit čtení zleva doprava, na čtení zprava doleva (Arabština, ...), stačí držet Ctrl a pravý, nebo levý Shift.
Rychlý filtr
Hodně šikovná funkce pro rozsáhlé složky bylo použití Alt+ datlování hledaného slova, TC pak ve složce poskakoval po souborech a složkách tak, jak zadávaný výraz nacházel. Nyní je tu ještě lepší věc, s níž budete lépe hledat soubory, kde ten název neznáte tak zcela. Zadáte-li výraz a stisknete Ctrl+S (nebo přímo tu ikonu) TC ukáže pouze ty, které jí vyhovují.
To by asi na úvod stačilo, změn a vylepšení je ještě více, celý seznam najdete přímo u autora, tam také hledejte download.