Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k TSMC zahájí masovou výrobu na 5nm procesu již v březnu

... zatímco Intel se zmohl jen na masovou letákovou kampaň. Teď už jen chybí průvod klaunů a alegorických vozů s nápisy "5nm" kolem sídla Intelu. Samozřejmě i s prodejem triček.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Frekvence je taky jedním z důležitých parametrů. Být Intelem a čekat teď 1,5 roku na 7nm (10 nm je definitivně mimo hru), tak paralelně rozjedu projekt - nová architektura přizpůsobená extrémně vyladěným 14nm+++++++. Jednu továrnu by tomuhle projektu mohl věnovat, není nutné převádět všechen mainstream/highend na 7 nm, pokud nepřesáhne 4,5 GHz.

Vyhodit víc jak 5GHz výrobu je IMHO plýtvání. Peněz mají dost a základní šestijádro bez igpu (+ quad zmetky) by nebylo ztrátové, protože většina lidí stejně více získá z šestijádra na 5GHz než z osmijádra na 4,5GHz. Opak die shrinkování nemůže být nad síly ani AMD natožpak Intelu. Např. pro hráče WoT apod. onlinovek je i tříjádro zbytečné, pokud si povypínají všechny kraviny na pozadí. IMHO takový moderní dual core na 5GHz by zvládl i nějaké ty kravinky na pozadí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A ty křemíkové wafery si budou kupovat marťanů :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„A ty křemíkové wafery si budou kupovat od marťanů :-D"

Ne, budou to dělat jako dosud. U dodavetelů se nic nezmění.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dual Core na 5Ghz dneska nema smysl delat, sice by se ciste pragmaticky klidne mohl kupovat, ale za ty ceny, za ktere se prodavaji dneska uz 4jadra, by 2C na 5Ghz byl vicemene neprodejny lezak...podivej se, jak frci 6C12T u AMD..
Intel spis nepochopitelne u tech svych 'levnych' 6jader stale odmita zapnout SMT a dat na trh modely za rozmumnou cenu, jako ma AMD. Kdyby to udelal, tak ani tech 14+++++++++ neni az takovy problem, protoze na tech nizsich frekvencich, to jeste nezere jako tank.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

's nápisy "5nm" '

Nebo "Pentananometrium"? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ta výroba se pravděpodobně týká nějakého LP procesu pro mobily, takže do úvahy o x86 přidat nějaký ten kvartál.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

u gpu je to většinou rok po vydání iphonu :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jsem zvědavý, jaký proces vybere/vybralo AMD pro ZEN 4. Buď to může být sázka na jistotu v podobě 6nm procesu, který je kompatibilní se 7nm EUV (varianta šetříme náklady), nebo hopsne rovnou na 5nm proces (varianta šlápněme na to, co to jde).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Potrebuju, aby mi procesor vydrzel aspon 10-15 let. Zatim to nebyl problem, ale nemam jeste 7nm procak, uz u toho se bojim, ze to neda. Otazka je teda co 5nm, spotrebak na 2 roky??? Doufam, ze ne.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

10 až 15 let? Vtipálku.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Proč ne, mám tady pod stolem odpočívající ale funkční sestavu s AMD Athlonem XP (mimochodem s jádrem Palomino)
:-))

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Toho mám taky, ale už ho používám jen vyjímečně na staré hry a zas tak by mně nevadilo, když by to už vzdal (jako náhradu tohoto WinXP PC mám ve sklepě core 2 duo PC). Chtít stejnou životnost po dnešním HW je pro mě těžko pochopitelné, protože na starém HW jsou hry a veškerý SW nezávislý na netu/výrobci, zatímco dnes se jde jiným směrem a např. STEAM mi už na WinXP nejde, takže si nejsem jistý, jestli bych tam mohl spustit např. Half Life 2.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tohle jsem nedávno vynesl na sběrák.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lol nikdy žádny procesor nevydržel morálně dýl jak 10 let kor v minulosti, kdy se výkon zvyšoval v násobcích, dneska stačí mít o několik procent lepší ipc o několik procent lepší cenu a lepší multivláknový výkon a všichni jim líbaj ruce, ta frustrace z té stagnace od intelu je evidentně velká, zajímalo by mě jestli se zvýšil počet prodaných procesorů meziročně nebo za posledních 5 let

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

> ale o tři měsíce dříve, v březnu 2020. To je mimochodem přesně o rok dříve než se spustila 7nm EUV výroba.

...věcná: nebylo by prosím upřesnění? Nejasnosti:
Pokud se 5nm proces rozběhne v březnu 2020, tak to těžko bude o rok dřív, než "se spustila 7nm EUV výroba". (Ona už se rozběhla? Nebo se teprve na jaře 2021 rozběhne? Will have been launched? Myslím že A) je správně.) Takže spustit 7nm EUV trvalo o rok déle... od kdy? Od předchozího spuštění ostré 10nm výroby u téhož výrobce? S EUV nebo bez? Dělá se 10nm s EUV? Ta nová 5nm výroba je bez EUV nebo s EUV? Protože 5nm bez EUV by bylo patrně kravinimum...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Apple A14 - už se těším! B-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.