Ubuntu 11.10 je zde
Předně je tu nové přihlašovací udělátko LightDM, které nahrazuje dosavadní GDM. Srdcem samotného Ubuntu je pochopitelně desktopové prostředí GNOME 3.2, nad nímž ve výchozím stavu běží Compiz a Unity 3D. V případě, že nemáte použitelnou 3D akceleraci, systém použije v Qt napsané prostředí Unity 2D. Samozřejmě je zde možnost použít GNOME Shell, navrátit se ručně k designu prostředí z GNOME 2, případně zvolit desktop zcela jiný (ať již skrze repozitáře, nebo stažením taktéž uvedených variant jako Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu apod.).
Drobnou změnou je přesun "Start tlačítka" z horní lišty na vlastní Unity panel. Prostředí Dash (tedy taková lepší Start nabídka známá již z minulé verze) nyní přidává možnost filtrování podle různých kritérií včetně kategorií, hodnocení aplikace v Centru softwaru, dle typu (dokument, video, hudba - dokonce i podle žánru atd.). Je zajímavé, jak se tvůrci linuxových distribucí snaží posilovat právě tento prvek systémů, ať již je to tento inovovaný Dash v Unity, nebo SimpleWelcome a TimeFrame v Mandrivě 2011 či obdoba v GNOME Shellu jako takovém.
Softwarové centrum jsme si přiblížili již u beta verze, takže jen stručně. Podporuje hodnocení aplikací, možnost psaní komentářů, kdy je zohledňována i jazyková verze (tj. Centrum softwaru vám nebude v českém prostředí nabízet komentáře japonských uživatelů apod.). Osobně se přiznám, že pokud se mi na Ubuntu něco líbí vydání od vydání více, tak je to právě Centrum softwaru a obrovské usnadnění instalací jak programů, tak jejich pluginů, které Ubuntu urazilo od verze 5.04 do dnešní 11.10.
Z věcí pod kapotou jmenujme kernel 3.0.0-12.20, Firefox 7.x, Thuderbird jako výchozí mailový klient, dva nové řezy písma Ubuntu Mono a Ubuntu Condensed, synchronizaci instalovaných aplikací skrze OneConf (File → Sync between computers), minule zmíněnou podporu 32bitových aplikací v 64bitovém vydání, GCC 4.6. Kubuntu dostalo do vínku KDE 4.7.1. Tvůrci pak připomínají regresi kolem vysoké spotřeby kernelu 3.x, kdy stroje se Sandy Bridge CPU baští v klidu o nějakých 30 % více než by musely.
Ubuntu 11.10 můžete stahovat přímo z domovského webu. Jsou k dispozici i komunitní obrazy pro ARM stroje (Toshiba AC100 s SoC Tegra 2 a vývojářskou desku Freescale i.MX53). Samozřejmě je zde i nové Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mythbuntu, Ubuntu Studio a další varianty této distribuce. Příští vydání 12.04 bude opět LTS, tedy s dlouhodobou podporou.