VIA má Pico-ITX desku s integrovaným zdrojem
Samotná deska jako taková vám bude pravděpodobně k ničemu, pomineme-li tedy ještě fakt, že potřebujete také nějaký pevný disk. K pinům, jimiž je doslova poseta, totiž nic „normálního“ nepřipojíte přímo, je potřeba z těch pinů nejprve udělat „smysluplné“ konektory typu DVI, PS/2, USB a podobně. Deska dokonce nemá ani baterii pro uchovávání dat pro Setup a čas, i pro tu je vyrazen maličký konektor (pro připojení kablíkem).
Dle konfigurace může být vybavena procesorem VIA C7 na 1 GHz (model VIA EPIA-P700-10L) nebo pasivně uchladitelným procesorem VIA Eden na 500 MHz (VIA EPIA-P700-05LE) (ve skutečnosti se VIA Eden na 500 MHz nemusí chladit ani tím pasivem, 14 dní přehrával MPEG4 video v Ubuntu Linuxu naprosto nahý a odkrytý a až tříminutové foukání vysoušečem vlasů na plný výkon na něj způsobilo zátuh ;-). Čipsetem je VIA VX700 s integrovanou grafikou UniChrome Pro, z něhož jsou kromě ní využity také jeden SATA a jeden PATA port (přítomen je i speciální konektor pro přívod 5 V coby napájení SATA disku, typicky 2,5palcového), čtyři USB porty (skrze příslušné piny), přítomna je i gigabitová (případně jen 100Mbitová) síťovka a HD audio, vše v podání čipů od VIA. Paměti deska snese maximálně 1 GB v podobě jediného SO-DIMMu (slot je zespodu) DDR2-533/667.
Něco málo z provozních vlastností: pokud zapojíte desku tak, že napájíte SATA disk interně zmíněným konektorem (také na spodu desky), vezme si deska jako celek v průměru o 2 W více. V zátěži při běhu 3DMarku 2001 si vezme skoro 14 W, v klidu spotřebovává necelých 12 W (s diskem napájeným extra tedy jen necelých 10 W). Hovoříme o variantě s procesorem VIA C7 na 1 GHz. S 500MHz Edenem moc velkou díru do rozpočtu ČEZu neuděláte, deska s ním si „cucne“ zhruba o polovinu wattu méně.