Vyšlo Ubuntu 10.10 "Maverick Meerkat" a jeho deriváty
Kapitoly článků
Heslovitě na úvod zrekapitulujme kernel řady 2.6.35, GNOME 2.32, novinky v Ubuntu Store, resp. správci aplikací (možnost kupovat programy se ladí již dlouho, nyní ji lze otestovat na 1USD balíku wallpaperů), který rozděluje programy podporované Canonicalem, aplikace třetích stran a také ty placené.
Zcela přepracován je instalátor, který je nyní intuitivnější a potřebné údaje se zadávají současně se samotným během instalace, proces je tak rychlejší. Při instalaci lze dvěma zaškrtávátky povolit instalaci "patentově" chráněných kodeků či uzavřeného softwaru třetích stran. Pokud tak učiníte, váš Firefox bude mít automaticky nejnovější Flash a také přehrávače zvládnou okamžitě po instalaci hudbu v MP3 či filmy v DivX či H.264 (MPEG-1/2/4 obecně) atd.
F-spot nahradila nová, výrazně lepší aplikace Shotwell (mimo jiné si umí "zavolat" lepší editor i RAW konvertor a exportuje na Picasu, Flickr, Facebook). Nový typ písma nazvaný prostě Ubuntu vévodí systému jako takovému, odvozené varianty jsou v plánu pro Ubuntu 11.04. Empathy podporuje konečně metakontakty, vylepšeny jsou různé dialogy a nový plugin pro Rhytmbox umožňuje nakupovat hudbu přímo v Ubuntu Store bez nutnosti opouštět přehrávač (plugin je k dispozici i pro Banshee).
Z hlediska instlací je pak příjemné, že například u GIMPu lze rovnou zaškrtnou instalaci nestandardních dodatečných vylepšení či pluginů.
Zvukové menu představené Markem Shuttleworthem před několika měsíci je zde také.
Netbooková edice Ubuntu Light dostala nové lehké rozhraní s panelem Unity po levé straně. Připomeňme to, co Mark říkal již před časem na vývojářském summitu v Brusselu: tato edice umí nastartovat plně použitelný systém včetně webového prohlížeče do 7 vteřin. Tohoto času dosahuje na strojích s SSD a distribuce musí být pro daný typ počítače vyladěna, na čemž Canonical s výrobci spolupracuje. Prvním takovým je například Dell, který je v Ubuntu světě aktivní již poměrně dlouho.