Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Work Tool umožňuje taktovat CCX Zenu nezávisle. Možná není bezpečný

Nástroj, který umožňuje přetaktovat jednotlivé CCX bloky Zenu nezávisle na sobě a využít potenciál těch „lepších“, je přesně to, co mají overclockeři rádi. Je však na místě opatrnost…

Uživatelé, kteří se chtějí dopracovat co nejvyššího výkonu pro nižší počet vláken, by jistě mohli ocenit novou verzi nástroje Work Tool, jíž zveřejnil její autor shamino1978. Pokud některý z více CCX bloků zvládá vyšší takty lépe než ostatní, lze jej nezávisle na nich přetaktovat více. Samotný nástroj je k dispozici ve dvou verzích - jedné jednodušší a druhé funkčně bohatší.

Další známí overclockeři / leakeři The Stilt (Ryzen Timing Checker, autor různých profilů) a 1usmus (DRAM Calculator for Ryzen) upozornili, že tato verze Work Tool nejspíš není bezpečná. Pokud totiž uživatel odlišně přetaktuje různé CCX bloky a zároveň nenastaví napětí ručně, pak v automatickém režimu při zátěži dochází ke zvyšování napětí procesoru na nebezpečně vysoké hodnoty.

Než se situace vyřeší (např. vydáním upravené verze nebo zjištěním, že je napětí pouze chybně detekováno) nelze většině uživatelů nástroj doporučit k použití. Zatím ho lze tedy chápat pouze jako pomůcku pro zkušené overclockery, kteří jsou si opravdu jistí tím, co dělají.

Prozatím tedy berte tuto zprávu spíše jako varování před možným rizikem. Pokud se podaří mouchy vychytat, bude ale Work Tool velmi zajímavým nástrojem, kteří umožní z procesorů Ryzen dostat vyšší výkon než většina ostatních nástrojů sloužících k přetaktování.

Diskuse ke článku Work Tool umožňuje taktovat CCX Zenu nezávisle. Možná není bezpečný

Čtvrtek, 25 Červenec 2019 - 13:07 | Gembler | Evidentne vadi jen kdyz se necha napeti na auto,...
Čtvrtek, 25 Červenec 2019 - 10:46 | tomas-marny_1_2_3_4 | No nevím,no ale pokud je tam chyba tak se bude...

Zobrazit diskusi