Zapisovali jsme na DVD-R DL 6× a DVD+R DL 8×
Rovnou vám prozradíme, že média pro zápis takto vysokými rychlostmi nemáme, takže na Verbatim DVD-R DL určené pro max. rychlost zápisu 4× jsme pálili OverSpeed 6× a na Verbatim DVD+R DL určené pro rychlost 2,4× jsme to přeťápli až na zmíněnou 8×. Použitá vypalovačka je NEC ND-3540A.
DVD-R DL 6×
Disc Info (Nero CD-DVD Speed)
Všimněte si jedné zajímavosti: Nero CD-DVD Speed tvrdí, že médium je určené pro Authoring.
Zápis
DVD+R DL 8×
Disc Info (Nero CD-DVD Speed)
Zápis
To už nejsou ani stupně vítězů, to už začíná připomínat vánoční stromeček ověšený elektrickými svíčkami. Fascinující je OverSpeed z 2,4× na 8× (Z-CLV), zejména s přihlédnutím ke kvalitě takto zapsaného média.
Kvalita zápisu
Sami vidíte, že kvalita zápisu je u obou vzorků na výborné úrovni. Pouze u plusového formátu je více viditelný přechod mezi vrstvami, ovšem i tak jsou chybové hodnoty v mezích daných ECMA, nejde tedy o nic, co by způsobovalo problém.
Jak se vyhodnocuje kvalita disku?
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.