Zapisovali jsme na DVD-RAM 14
Na DVD-RAM se v současné době zapisuje rychlostí 3×, výjimečně 5×. Kdo měl to štěstí a obstaral si v zahraničí média pro rychlost 12×, může nahrávat i 12×. Rychlosti vypalování vyznačené na příslušném médiu nelze v praktickém použití DVD-RAM nikdy dosáhnout pro souběžně probíhající verifikaci, tedy čtení zapsaných dat pro ověření kontrolních součtů. Skutečný čas potřebný k zapsání plné kapacity disku je proto více jakž dvojnásobný než odpovídající pro rychlost zápisu vyznačenou rychlostí. Plná kapacita DVD-RAM 3× je zaplněna za 1 hodinu, DVD-RAM 5× přibližně za půl hodiny, DVD-RAM 12× za 15 minut.
Společnost Asus má mechaniku, která dokáže zapisovat na DVD-RAM rychlostí 14×. Poprvé v historii je povolen overspeed na přepisovatelný typ média. Dosud žádná jiná mechanika nikdy nepovolila překročit dané rychlosti zápisu s CD-RW (až na ty zmíněné dvojky), DVD+RW, DVD-RW, ani DVD-RAM. Asus DRW-1814BL povolí overspeed na DVD-RAM 12× Maxell (Hitachi Maxell, Ltd. MXL22).
Disc Info (Nero CD-DVD Speed)
Jinou rychlost zápisu, než maximální overspeed, Asus nenabízí.
Zápis DVD-RAM 12×@14×bez verifikace
Regulérní zápis (bez overspeedu) vypadá takto:
Zápis DVD-RAM 12× bez verifikace (Optiarc)
Kvalita zápisu DVD-RAM Maxell 12×@14×
Asus nejenže zapíše DVD-RAM 12× overspeedem 14×, umí dokonce ověřit kvalitu takového zápisu. Podle CD DVD Speed je skóre 99 bodů, tedy výborná kvalita.
Pojďme se podívat, zda se rychlost zápisu 14× projeví jako časová úspora při praktickém použití DVD-RAM. Disk je naformátován pro UDF v.2.0 a v TotalCommanderu zaplníme plnou kapacitu:
Rychlost přenosu dat na DVD-RAM 12×@14×, TotalCommander
O významnou úsporu času se při overspeed 14× nejedná. K zapsání plné kapacity potřebuje přibližně 15 minut, stejně jako mechaniky zapisující rychlostí 12×. Ale o prvenství Asus nikdo nepřipraví, ukázal možnost overspeedu na přepisovatelná DVD média.