Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

ZeniMax podal žalobu na Oculus VR, aneb „id Soft žaluje Johna Carmacka“

John Carmack Oculus VR
Velmi zvláštní žaloba se objevila před pár dny v USA. Majitel firmy, kterou založila herní legenda John Carmack, žaluje tu, v níž zmiňovaný dnes pracuje, za porušování copyrightu a obchodních známek právě v souvislosti s Carmackovým přechodem do Oculus VR.

A superpikantní přísadou celé věci je to, že firmu Oculus VR nyní vlastní facebook. To zas bude srandy kopec, tedy alespoň z právního hlediska.

Každopádně, ZeniMax, resp. jeho dceřinka id Software LLC, žaluje firmu Oculus VR v podstatě za to, že dle nich tam John Carmack přešel, vzal si sebou některé věci vymyšlené v id Softu a ty pak byly v Oculusu použity.

Nelegální nakládání s obchodními tajemstvími ZeniMaxu se má dít právě v souvislosti s technologiemi pro virtuální realitu. ZeniMax dále zmiňuje neoprávněné obohacování, neférový konkurenční boj či narušení kontraktu (pozn.: Carmackem). Žalobou se bude zabývat soud v severním Texasu.

Tisková zpráva obecně zmiňuje také copyrightem chráněný počítačový kód, tedy zjevně jakési softwarové patenty či copyright (lze říci, že vymáhat copyright je v USA rychlejší a spolehlivější cesta k nápravě pro poškozené společnosti, než je tomu u patentů, kde jak se sama Apple přesvědčila, mohou se některé patenty ukázat neplatnými, ať již kvůli své nedokonalosti, nebo s ohledem na „prior art“, tedy někým jiným již dříve realizovanou implementaci/myšlenku).

ZeniMax hovoří o tom, že žalovaná strana měla přístup k výše uvedeným technologiím pod jistou NDA smlouvou, která říká, že [předmětné] intelektuální vlastnictví je vlastněno pouze ZeniMaxem a nemůže být užito / odhaleno / přeneseno na nikoho jiného bez souhlasu ZeniMaxu. Oculus Rift má využívat právě takové technologie a firma odmítla jakékoli návrhy na kompenzaci, takže nadále užívá intelektuální vlastnictví bez schválení ZeniMaxem.

Tak … hybaj do koupelny, pořádně se umýt.

Otázek je hned několik: jsou to technologie vyvinuté, nebo jenom vlastněné ZeniMaxem? Nestojí třeba za vytvořením mnohých z nich právě samotný Carmack, který si je prostě vzal sebou zase o dům dál? Je žaloba ZeniMaxu v pořádku a čestná, nebo nemorální, ač z hlediska amerického práva přijatelná? Na to odpoví v blízké či vzdálenější budoucnosti americké soudnictví. Na mě osobně to zatím působí tak, že se možná ZeniMax a Carmack rozešli ve zlém a tak si nyní ZeniMax, poté co Oculus odvedl kýbl práce a je jasné, že bude mít úspěch, hodlá urvat svůj díl koláče pro patentového trolla.

Uvidíme, Carmack měl na virtuální realitě začít pracovat už v roce 2011 a pod křídly ZeniMaxu došlo i na nějaké prototypy (na fotografii) a faktem je, že pokud ZeniMax do id Softu nalil nějaké (nemalé) peníze, je oprávněn cítit se o něco ošizen. Pak obvykle v USA následuje žaloba, což se nyní stalo. Dojde vše k obvyklému mimosoudnímu vyrovnání?

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku ZeniMax podal žalobu na Oculus VR, aneb „id Soft žaluje Johna Carmacka“

Neděle, 25 Květen 2014 - 17:26 | BTJ | Kdyz nevis wocogo, tak nepis ....
Neděle, 25 Květen 2014 - 12:49 | Gath G | Vy zřejmě budete jeden z těch lidí, kterým přijde...
Sobota, 24 Květen 2014 - 10:53 | Heron | "Je uplne jedno, kym bylo vyvinuto, hlavni...
Pátek, 23 Květen 2014 - 18:15 | BTJ | "jsou to technologie vyvinuté, nebo jenom...

Zobrazit diskusi