Zpěvák Akon postaví v Africe futuristické město, zafinancuje ho kryptoměnou
Zpěvák Akon v roce 2018 představil plány na vlastní město Akon City, které má vyrůst v africkém Senegalu. Má jít o město 21. století, které bude postavené na principech ekologie a nejnovějších technologií. Hodlá ho financovat ze svého projektu, kryptoměny Akoin.
Šílený nápad? V Africe je možné vše
Na první pohled šílený a dlouhou dobu ignorovaný nápad se podařilo získat první investory. Byl představen plán, a dokonce získaná i půda, kterou pro projekt darovala senegalská vláda. V posledních měsících celý projekt nabral na obrovské síle a zdá se, že stavba začne co nevidět.
Financovat se má skrze kryptoměnu Akoin, což je token určený pro africký trh, kde oceňovaný zpěvák začíná ve velkém podnikat. Token zatím nebyl vypuštěn, ale podle whitepaperu má jeho hlavním cílem být snadná směna mezi africkými státními měnami a různými naturáliemi, jako je například kredit do mobilního telefonu. Bude fungovat na blockchainu kryptoměny Stellar.
K samotné stavbě získal umělec a jeho tým řadu investorů. Největším úlovkem je vedle daru od senegalské vlády také kontrakt na developerské investice v hodnotě 6 miliard amerických dolarů. V rámci chudého západoafrického státu tak může vyrůst kuriózní futuristické město, které by mohlo být prvním výstřelem pro udržitelný rozvoj chudých regionů kontinentu.
O projektu promluvil spoluzakladatel
Spoluzakladatel Jon Karas před několika dny pro poskytovatele zpráv ze světa kryptoměn Cointelegraph poskytl krátký souhrn novinek. Karas jako první řekl, že město má být hotové v roce 2030 a je plánované tak, aby zapadlo do futuristického a udržitelného konceptu moderních měst. Na své misi má celý projektový tým spolupracovat se státním aparátem.
Město si bude s pomocí blockchainu samo spravovat některé klíčové prvky infrastruktury. Například daně či základní celní politiku. Akon City bude stát ve státě. Senegal je známý pro svoji politickou stabilitu a transparentní demokracii, takže by tomu s dostatkem peněz nemělo nic stát v cestě. Karas prohlásil, že vládě „je jasné, jak dobře by to mohlo fungovat.“
Další prvek kritické infrastruktury je městská doprava, která je inspirovaná Švýcarským projektem umožňujícím platbu s pomocí karet založených na kryptoměnách. Ty se stávají díky otevřené politice platebních brán po celém světě stále oblíbenější.
Karas v rozhovoru také vyjádřil své vize: „Věříme, že blockchainové služby a nástroje budou hrát klíčovou roli v povstání Afriky, které přijde v příštích desetiletích. Věci, které s pomocí této technologie mají lidé k dispozici, zanechají brzy monumentální dopady.“
Již dříve v sérii tweetů Akon sdělil některé další detaily. Město se má rozkládat na 800 hektarů půdy. V jeho centru má být park s vodní nádrží a univerzita. Akon věří, že pro povznesení kontinentu je důležité vzdělání. Jako první se začne s budováním policejní a hasičské stanice. Další má být na řadě nemocnice. Po zavedení elektřiny a vody mají začít pomalu růst i rezidence, které budou postavené v rámci ekologické politiky.
Akon v minulosti zavedl elektřinu 14 milionům Afričanům. Peníze získal díky partnerství se státní čínskou firmou, za což byl do jisté míry kritizován.