Policisté v Los Angeles budou nosit kamery
První várka 800 kamer od společnosti Axon, již byla zakoupena, další budou pořízeny v příštím roce. Celkově, vedle patrně stovek pouličních kamer po celém Los Angeles, tedy přibude sedm tisíc chodících očí Velkého bratra, vše v rámci snižování kriminality a toho, aby se slušní občané cítili bezpečněji. Tahle legrace vyjde Los Angeles na 1,5 miliónu dolarů.
A teď „babo raď“, kde leží pomyslná hranice mezi Americkou Ústavou s jejími dodatky, zákony typu Patriot Act, nepokoji, které zmítají mnoha americkými městy (v čele s Fergusonem) a potenciálním využíváním záznamů v prokazování trestné činnosti lidem, kteří byli zaznamenáni vlastně jen náhodou. Faktem ale je, že policisté města Los Angeles tímto dostanou do rukou mocný nástroj.
Před zhruba 100 roky, kdy George Orwell měl na starosti ještě jiné věci než sepisování své slavné románové dystopie, byli lidé daleko svobodnější. Na druhou stranu ale také daleko méně chráněni (což v USA automaticky znamenalo, že se chránili sami, typicky nějakou „hromovou hůlkou“). Nyní na začátku 21. století je celý koncept svobod podrobován asi největším zkouškám, a to kvůli technologické revoluci, kterou mikroprocesorová výroba způsobila. Vezměme si, kde byla kamerová technika před 20 lety a musí nám být jasné, že za 20 let už ani nebudeme schopni letmým pohledem identifikovat, odkud a kolik kamer na nás míří, nemluvě o rozlišení záznamu jimi pořizovaného. Nejnovější aktivita v Los Angeles ale zavání tím, že nepokoje ve Fergusonu poslouží jako vynikající omluva pro další omezování svobod občanů země, která je (byla?)historicky považována za nejsvobodnější.
Ehm … vezměte si například seriál Odpadlík (vzpomínáte? :-). Dnes by něco takového bylo prakticky nemožné natočit. Samozřejmě si to nelze představovat jako novodobou IT kovbojku typu Lovců zločinců, ale osamělý jezdec v krajině je prostě dnes již minulostí. Možná někde ve státech, kde opravdu ještě dávají lišky dobrou noc, ale i toto území se stále zmenšuje.