Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

OpenBSD

Jak lépe oslavit první máj, než novou verzí OpenBSD?
Podzim je již tradičně plný nových verzí open-source operačních systémů, mezi něž dlouhé roky patří i OpenBSD. Co přináší jeho pětačtyřicáté vydání?
S obvyklou přesností je zde další verze operačního systému OpenBSD a i tentokrát přináší několik zajímavých novinek.
OpenBSD logo 2012 - Puffy
Revoluční krok, který prodělávalo FreeBSD v éře verzí 9 a 10, přichází i do OpenBSD. Pro platformy i386 a amd64 už k odchodu od GCC došlo.
S železnou pravidelností a taktem jeden release za půl roku vychází OpenBSD již třetí dekádu a nic se na tom nemění ani teď. Release 6.1 je tu, co je v něm nového?
Šest měsíců od vydání poslední verze OpenBSD uplynulo jako voda, a proto přesně podle plánu na začátku září vyšla verze nová, tentokrát s kulatým číslem 6.0.
OpenBSD logo 2012 - Puffy
Během několika málo týdnů vyjde OpenBSD s kulatým číslem verze 6.0 a chystá se v něm několik bezpečnostních vylepšení. Jedním z nich je i odstranění vrstvy umožňující spouštění linuxových programů.
 
Půlrok od vydání verze 5.8 je pryč, a proto na přelomu března a dubna nadešel čas na verzi novou. Co přináší?
OpenBSD logo 2012 - Puffy
Celkově 38./39. (CD/FTP) vydání OpenBSD je ve znamení oslav. Systém je na světě již 20 let a za tu dobu se v jeho standardní instalaci našly jen dvě závažné díry. Co přináší nového nyní?
OpenBSD logo 2012 - Puffy
Začátkem června ohlásil Microsoft, že začlení SSH přímo do Windows. Nyní investoval do projektu OpenBSD, jehož tým stojí za otevřenou implementací SSH, několik desítek tisíc dolarů.
Celkově 37. vydání operačního systému OpenBSD přichází mezi hlavními novinkami s přechodem od OpenSSL k vlastnímu forku LibreSSL.
Vládu nad Linuxem pomalu přebírá systemd a zdá se, že s tím nikdo vlastně nechce nic moc dělat. Jenže systemd je pouze pro Linux a systémy typu BSD tak mají smůlu. OpenBSD již pracuje na...
Openbsd 05
Třetí díl minisérie o OpenBSD se nám trochu opozdil. Nejdříve mě zdržela pekelná horka a pak několikeré experimentování s OpenBSD na jiném PC i ne-PC hardware, dílem s různými konfiguracemi...
Openbsd 05
Co funguje a co nefunguje lze do značné míry zjistit již při bootu počítače. Pokud jsme při instalaci vybrali start do xdm a jsme po skončení bootovací sekvence kdekoliv jinde než v přihlašovací...
Openbsd 05
Zcela nedávno začal na root.cz vycházet seriál o instalaci NetBSD na běžném PC-kompatibilním notebooku. Autor seriálu je jistě nadšenec, ale první díl působil tak amatérsky, že se pod ním...