Na jaře vychází nejen Linux: OpenBSD 6.9 a OpenIndiana 21.04
OpenBSD 6.9
Nechci samozřejmě nikoho, tím ještě méně Theo de Raadta, podezřívat, že v tom byl nějaký záměr, ale vyšlo to moc hezky, prostě první věc, která se v open-source systémech stala v květnu. A co přináší?
Největší radost mohou asi mít uživatelé PowerPC64, ti se totiž dočkali celé řady vylepšení:
- Architektura má konečně implementován bezpečnostní mechanismus RETGUARD zajišťující ochranu při návratu z funkcí, který na x86/AMD64 existuje již delší dobu.
- Majitelé strojů s procesory POWER8 a POWER9 jistě ocení, že přibyl ovladač pro framebuffer Aspeed BMC, který se nachází na všech strojích od Raptor CS (tj. Talos II a Blackbird), i na některých serverech.
- U procesorů POWER9 lze používat režimy se sníženou spotřebou, takže by se idle spotřeba měla konečně pohybovat ve stejných relacích, jako na Linuxu.
Mnohem více lidí ale asi potěší vylepšení v oblasti ARM/AArch64:
- Systém podporuje celou řadu jader, která doposud nepodporoval: Cortex-A78AE, Cortex-X1, nedávno uvedený Neoverse V1 a zejména zaujme iniciální podpora Apple M1.
- Přidána byla podpora instrukcí dle specifikace ARMv8.5.
- Dorazily nové ovladače pro PCIe řadiče (SoC Amlogic G12A/G12B/SM1 a NanoPi R4S), GPIO (Synopsys DesignWare) a další.
Mimo hardwarové podpory byla odvedena i jistá dávka práce na vylepšení SMP v jádře, podpory šifrování u softwarového RAID1, opravách DRI3 u AMD GPU a samozřejmě se nových verzí dočkaly prakticky všechny softwarové komponenty v systému obsažené. Opravdu detailní informaci najdete v release notes.
OpenIndiana Hipster 21.04
O tomto systému, který je distibucí Illumosu a navazuje na OpenSolaris (open-source verzi Solarisu, kterou vydával Sun Microsystems předtím, než jej koupil Oracle a tuto kratochvíli mu zatrhl). jsem zde psal naposledy před dvěma a půl lety. Jestliže BSD systémy působí proti Linuxovým trochu ospale a pokrok v nich není tak rychlý, pak systémy odvozené od Solarisu jsou ještě o jednu úroveň níže.
Illumos má aktuálně osm distribucí, OpenIndiana je z nich asi nejaktivnější a přesto by se novinky v této verzi daly shrnout do tří bodů:
- novější verze Firefoxu ESR (78.10.0)
- nové ovladače grafických karet nVidia
- nové balíčky python-37 a python-39 s odpovídajícími verzemi Pythonu
Pokud se podíváte na release notes, dáte mi za pravdu, že si nevymýšlím - zbytek je pouze dlouhý výčet nových verzí všech obsažených programů a knihoven, z nichž asi nejzásadnější je openssl-1.1.1.
Přesto jistě OpenIndiana své použití má a ze zmiňovaných osmi distribucí je jedná, která by s přimhouřením oka šla použít i na běžném desktopu pro každodenní činnosti. Snad autorům vydrží alespoň toto tempo.