OpenBSD 7.7 již z pásky nenabootujete
Projekt OpenBSD v čele s Theo de Raadtem oznámil na počátku tohoto týdne vydání již osmapadesátého release operačního systému OpenBSD. Jak jsem již v případě předchozích vydání několikrát opakoval, OpenBSD je vydáváno pravidelně dvakrát ročně, do release tedy spadne všechna odvedená a důkladně otestovaná práce od vydání minulého - žádné z nich není „větší“ nebo „menší“ než vydání jiná.
Zdroj: autor
A zatímco minule přibyla celá nová podporovaná platforma (notebooky se Snapdragon Elite X), tentokráte nic tak revolučního v seznamu novinek nenajdete. Notný kus práce byl odveden na podpoře SMP, kde je na čelném místě takřka stránkového seznamu v release notes uváděna zvýšená paralelizace běhu TCP stacku, kde poslední částí která používá exkluzivní zámek zůstává TCP input, zbytek je již schopen plně paralelního běhu.
Grafický systém drm byl aktualizován na úroveň linuxého jádra ve verzi 6.12.21, v ovladačích AMD přibyla podpora pro Ryzen AI 300 a Radeon RX9070, ovladače Intelu nově podporují Arrow Lake.
Vylepšena byla i obecná podpora běhu systému na laptopech, kde je nově možné mít zvlášť nastavený profil výkonu pro běh na baterii a při napájení z elektrické sítě, přibyla také řada nových ovladačů periferií a komponent v laptopech se běžně nacházejících, jako jsou webkamery, trackpady či klávesnice (a na nich zejména nestandardní, multimediální klávesy). Zcela konkrétního notebooku se pak týká oprava inicializace SMC u MacBooku M1 v kombinaci s nejnovějším firmwarem.
Novinek, změn a oprav různého druhu, velikosti a významu je ale stovky, všechny jsou přehledně popsány v oznámení o vydání. Dovolím si ještě jednu, která je vzhledem k letopočtu tak trochu úsměvná: v OpenBSD 7.7 již není možné jako root či swap použít zařízení spravované ovladačem st, což je zkratka ze SCSI tape. Po padesáti sedmi verzích systému, které byly teoreticky schopné běžet čistě z pásky bez použití jiného média, je tu tak verze první, která již jen s páskou nevystačí.
Zdroj: Projekt OpenBSD, autor @prahou
Zajímavostí tohoto release je pro obyvatele české kotliny oficiální grafika, kterou má na svědomí český autor Tomáš Rodr. Kdo se pohybuje na sociální síti Mastodon či obecněji ve Fediversu, nemohl nepotkat jeho typicky vypadající ilustrace týkající se světa svobodného software tvořené ve stylu, který sám nazývá unix_surrealism. Dle vlastních slov nakreslil tolik ostnatých ryb, že si toho v projektu OpenBSD všimli a oslovili jej, zda by nechtěl stvořit release art pro verzi 7.7. Vzhledem k tomu, že jde o jeho oblíbený systém, neváhal a dle reakcí právě z Mastodonu má grafika velký úspěch.
Z počtu softwarových balíčků hotových a funkčních v okamžiku vydání verze je poměrně zřetelně patrno, které z podporovaných architektur jsou brány jako hlavní, byť oficiálně OpenBSD mezi nimi nedělá žádné rozdíly. Nejvíce jich je pro architektury aarch64 a amd64, které mají každá zhruba dvanáct a půl tisíce balíčků - prozatím vede amd64, ale rozdíl je v počtu je již jen zhruba jedno procento a verzi od verze se snižuje. V závěsu za nimi je dvojice i386 a riscv64, které mají zhruba o dva tisíce balíčků méně, než první dvojice a zde již tentokrát čtyřiašedesátibitový RISC-V v počtu starý dobrý dvaatřicetibitový Intel předběhl. Zbylé architektury pak mají pod deset tisíc balíků.
Zdroj: autor
Aktualizace je jako vždy možna pouze z verze přímo předcházející, tedy zde z verze 7.6 a je otázkou několika málo příkazů v terminálu. Na velmi starém a velmi slabém stroji již dávno nemainstreamové architektury i386, na němž OpenBSD provozuji prakticky již jen pro testování upgrade z verze na verzi, proběhla včetně všech balíčků za zhruba dvě hodiny a nenastal během ní žádný problém. Problémy asi nemají ani ostatní uživatelé, protože sekce errata v době psaní tohoto textu zatím zeje prázdnotou.