Apple zřejmě u AMD poptává procesor na míru
AMD ani Apple samozřejmě žádné diskuse na toto téma nepotvrdily ani nevyvrátily - AMD se již několikrát vyjádřila, že nebude prozrazovat identitu zákazníků své semi-custom divize a Apple se tradičně až do vydání kompletních produktů k jejich hardwarovým komponentám nevyjadřuje. Zda je tedy na zprávě, která pochází od zdrojů italské redakce webu bits'n'chips, něco pravdy, můžeme hodnotit jen podle veřejně dostupných údajů.
Semi-custom divize (respektive jí nadřazený celek, do něhož spadá i embedded a enterprise segment) je v současnosti nejrentabilnější částí AMD. Není divu, využívá produktů (architektur) procesorové a grafické divize, které skládá podle přání zákazníků. Náklady jsou tudíž minimální. Dlouhodobě se drží v plusu a za poslední kvartál vygenerovala zisk $84 milionů (z obratu $637 milionů). Ten pochází prakticky čistě z čipů pro herní konzole Xbox One a Playstation 4. Je však pravdou, že cena těchto SoC (stejně jako všeho v IT světě) pozvolna klesá, a s tím klesají i marže a zisk. Oproti loňskému třetímu kvartálu se obrat snížil jen o 1,7 %, zatímco zisk poklesl o 22,2 %. Dobré finanční výsledky i pokles marží u starších zakázek indikují, že je AMD silně motivovaná k tomu, aby pro semi-custom divizi sháněla nové zákazníky.
Doposud hovořila zhruba o dvou až třech dalších, které z pochopitelných důvodů explicitně nejmenovala. Potvrdila však, že jeden si vyžádal herní čip a další čip neherní. Lisa Su navíc na nedávné konferenci, že příjmy semi-custom divize vzrostou ve druhé polovině příštího roku, kdy budou zahájeny dodávky novému partnerovi. Tyto informace jsou všeobecně chápány jako výroba SoC pro Nintendo (= onen herní čip), jehož konzole Nintendo NX má být právě koncem příštího roku uvedena.
To je však maximum, co lze z veřejně dostupných informací odvodit. Zda onen druhý - neherní - čip zamíří k Applu, nelze s jistotou říct. Může mít vůbec Apple důvod poptávat hardware u AMD? Redakce bit'n'chips zjistila pouze to, že má jít o x86 procesor / SoC snad pro iMac a MacBook, který by AMD dodávala v letech 2017-2018. Rok a půl vzdálená budoucnost leccos naznačuje. Na podzim 2016 uvede AMD x86 architekturu Zen. Předpokládá se, že v roce 2017 budou (krom ARM architektury K12) následovat APU postavená na kombinaci Zenu a čtvrté generaci grafické architektury GCN. Pokud bude AMD v roce 2017 schopná na trh dostat vlastní skládačku (pardon, APU) integrující dvě nové architektury, není důvod, aby jej nemohla dodávat i Applu. Klidně v nějakém odlišném mixu grafických a procesorových jader.
AMD může Applu nabídnout nižší cenu než Intel, volnější hardwarovou kombinaci (pokud mě paměť neklame, nebyl žádný z Intel procesorů Apple postavený na kousku křemíku, který by Intel nepoužíval i pro jiné segmenty, aby jej bylo možné vnímat jako produkt postavený „na míru“). Otazník visí pouze nad tím, zda AMD bude schopna se Zenem nabídnout IPC (a takty), při kterých by cílové produkty disponovaly jednojádrovým výkonem alespoň srovnatelným s Macy postavenými na Intelu. AMD nicméně může nabídnout více jader - Intel až do 10nm generace končí v rámci standardní řady procesorů pro PC u čtyř, zatímco desktopový Zen bude vybaven až osmi. Jistým bonusem, který může být v rámci přesně definovaného ekosystému snáze využit, je pak podpora HSA.
Ačkoli v tuto chvíli nelze říct, zda AMD bude nebo nebude dodávat nějaký produkt Applu, je dost možné a docela pravděpodobné, že diskuse mezi oběma firmami probíhají. AMD má motivaci v podobě zúročení financí nalitých do vývoje Zenu, Apple má motivaci ve snaze zajištění exkluzivního produktu a / nebo nižších nákladů. Zda se požadavky obou firem sejdou, je ale zatím předčasné hodnotit.