Rozlučte se s Catalysty, končí. Nahradí je Radeon Software
Zanedlouho tomu bude rok, co AMD vydala ovladače nazvané Catalyst Omega. Přinesly spoustu novinek, multimediálních i herních změn a staly se tak jednou z nejvýznamnějších verzí novodobých Catalystů. Často se objevovala otázka, proč AMD zvolila označení „Omega“. Návaznost na neoficiální tweakované ovladače nedávala příliš smysl a když po Omegách přišla další řadová verze Catalystů, přestal dávat smysl i výklad poukazující na pozici tohoto písmena v řecké abecedě.
Omegy ale skutečně značily konec. Byly poslední velkou verzí Catalystů, které majitele Radeonů provázely od roku 2002, kdy ještě (dlouho) samostatná ATi uvedla úspěšné Radeony řady 9000. Tehdy se proslýchalo, že tým, který postavil jejich základy, přešel do ATi od Nvidie, kde původně pracoval na ovladačích Detonator. Catalysty v roce 2006 doplnil nový ovládací panel nazvaný Catalyst Control Center (CCC), který se stal terčem neutuchající kritiky. Ne snad pro funkcionalitu, ale pro velmi pomalý start, odezvy a nízkou stabilitu. CCC využívalo rozhraní Microsoft .net framework a dokud softwarový gigant z Redmondu nevydal jeho druhou generaci a několik patchů na ní, zůstával nový panel pro většinu uživatelů nepoužitelný. Budeme-li hodnotit čistě grafickou stránku rozhraní, došlo k poslední významnější změně roku 2011. Před čtyřmi lety představená vizuální stránka je používána dodnes.
S Catalysty i CCC je konec - co je nahradí? Ovladače ponesou název Radeon Software a jejich první a zároveň klíčová verze, kterou lze porcí změn přirovnat k loňským Omegám, připojuje přízvisko „Crimson“. Řadové verze ponesou zažité názvoslovné schéma, tzn. [Radeon Software] [zásadní verze = zde Crimson] [rok.měsíc].
V podstatě první informace, kterou AMD sdělila co do funkčních změn nového ovládacího panelu, je rychlost spuštění, která je 10× vyšší oproti CCC. Na sestavě s APU E-350 (tj. Brazos - dvoujádrový Bobcat na 1,6 GHz) najíždělo původní CCC 8 sekund, nový panel je k dispozici za 0,6 sekundy.
Zásadně se změnil vzhled, funkcionalita a rozložení ovládacích prvků. Některé přibyly, jiné byly ponechány ve speciální skupině („Additional Settings“ - Legacy CCC features) pro více-méně zpětnou kompatibilitu. AMD se zatím pochlubila pouze celkovým rozložením ovládacích prvků - příliš se ale nevěnovala možnostem jejich nastavení. To si patrně ponechá na samotné vydání nových ovladačů nebo nechá volnou ruku recenzentům.
Ze zásadních novinek zmínila nastavení pro Frame Rate Target Control (cílená snímková frekvence) a nastavení Shader Cache. Uživatelům, kteří si rádi hrají s možnostmi přetaktování a napájecími / teplotními / chladicími limity, udělá radost možnost nastavit individuální hodnoty pro jednotlivé hry. Pokud přepínáte třeba mezi starou nenáročnou a novou náročnou hrou, můžete si snížit otáčky chladiče a TDP limit právě pro starší hru a šetřit energii i uši. Širší možnosti co do tvorby profilů se netýkají jen herního využití; přibyly i multimediální profily pro video, nové nastavení pro konfiguraci více monitorů v Eyefinity nebo snazší přístup k profilům a jejich nastavení přes pravé tlačítko.
Byť jsou mnohé změny bezpochyby pozitivní, k bližšímu hodnocení se zatím ubírat nemůžeme - na to by bylo třeba nové ovladače pořádně otestovat. Současné avízo proto berte pouze jako avízo - zkrátka sdělení, že dojde k změně, co zásadního tato změna přinese a kdy nastane: Radeon Software bude dostupný do konce roku, přesné datum AMD oznámí v nadcházejících týdnech. S ohledem na loňské vydání Omeg 14 dní před Vánoci se dá opět očekávat začátek prosince.
Oficiální prezentaci s popisem změn si můžete stáhnout a prohlídnout celou [2 MB].
AMD