Catalyst Omega - AMD mění strategii s ovladači a přináší kupu novinek!
Kapitoly článků
Možná jste se již doslechli, že AMD chystá vydání speciálních Catalystů Omega, které přinášejí velkou řadu novinek. Ty bychom mohli rozdělit do několika skupin, které si postupně probereme:
- video (kvalita, plynulost)
- 3D výkon a plynulost (výkonnostní optimalizace, frame-pacing)
- výstupy a zobrazování (nová funkcionalita Eyefinity, podpora pro FreeSync, podpora 5K)
- rozšířený bug-fixing
- VSR anti-aliasing
- TressFX 3.0
- OpenCL 2.0 + HSA
Video
První „novinka“ nese název Fluid Motion Video. Tentokrát si nemůžeme odpustit uvozovky, AMD její podporu avizovala v době uvedení APU Kaveri, které už je na trhu od začátku roku. To na druhé straně nijak nesnižuje praktický přínos technologie. Podstatou je obrazová interpolace snímků videa na úroveň obnovovací frekvence monitoru. Výsledkem je plynulejší obraz.
Podobné technologie nabízejí i high-endové televize - podle AMD je však její metoda kvalitnější než v případě většiny televizorů. Tomu není problém uvěřit, využívá totiž výpočetního potenciálu grafického jádra GCN, který je řádově jinde než možnosti většiny embedded ARM čipů pro domácí videotechniku. Podporované jsou 35W+ modely APU Kaveri a Radeony s druhou a třetí generací architektury GCN (R7 260, 260X, R9 285, 290, 290X, 295 X2 a novější). Potřebná je podpora ze strany přehrávače, kterou aktuálně nabízí Cyberlink PowerDVD 14.
Další novinka se týká kvality obrazu. Nese název Countour Removal a slouží k redukci jevu zvaného banding, kdy se v původně plynulých barevných přechodech vlivem komprese objevují barevné skoky. Funguje nezávisle na přehrávači a podporovaná je na 25W+ modelech APU Kaveri a Radeonech s druhou a třetí generací architektury GCN (to jsou R7 260, 260X, R9 285, 290, 290X, 295 X2 a novější).
Třetí funkce se jmenuje 1080P Detail Enhancement. Slouží ke zlepšení kvality videa o nízkém rozlišení, aby se kvalitativně přiblížila 1080P obsahu. Technologické detaily neznáme (předpokládat lze adaptivní úpravy provedené na základě frekvenční analýzy a obsahu následujících snímků). Má specifické výpočetní nároky, takže je podporovaná na HSA-kompatibilních čipech, což je APU Kaveri a Radeon R9 285 (Tonga) + novější. Novinkou je v tomto případ podpora pro APU. Není třeba speciálního přehrávače. Aktivuje se, pokud jsou povoleny dílčí metody post-processingu (Edge-enhancement, De-noise, Mosquito Noise Reduction a De-blocking).
Podobná funkce, ale určená pro zlepšení kvality 1080p videa pro 4K displeje, využívá technologie Fluid Motion Video pro konverzi 30-60 FPS (pravděpodobně jde o jednodušší variantu technologie, která násobí framerate pouze přesně na dvojnásobek, aby bylo dosaženo širší kompatibility), Detail Enhancement (zvýraznění detailů) a Adaptive upscaling. Metoda adaptivního zvětšení je používána defaultně, podle zdrojového rozlišení (videa) a cílového rozlišení (monitoru) používá adekvátní filtr (nyní i pro cílové 4K rozlišení). Není třeba podpora ze strany přehrávače. Funguje na Radeonech R7 260 a vyšších a APU Kaveri.
Na další straně se podíváme na herní záležitosti…
AMD