Výrobci DRAM zaplatí za cenový kartel v letech 1998 až 2002 celých $310 miliónů
Osobně si pamatuji, jak jsme tuším v červenci roku 1998 koupili 2 ks 32MB SDRAM DIMM modulů. O dva týdny později bychom bývali byli ve stejném obchodě koupili za tuto cenu takřka přesně 1 ks tohoto modulu, jelikož ceny vylétly na dvojnásobek. Měli jsme tehdy velké štěstí, že jsme dlouze nepřemýšleli a rovnou nakoupili. Tisíce lidí ale takové štěstí neměly a doplatily tak na nečestnou a nezákonnou dohodu mezi výrobci DRAM, kteří uměle upravili ceny, aby si na úkor svých zákazníků namastili kapsy.
A toto nebylo jediné období, v letech 1998 až 2002 se to stalo vícekrát. V roce 2002 mě to již osobně vypeklo, top když mě 128MB DDR266 modul vyšel dráž než 256MB PC133 modul o pár měsíců dříve. A jistě netřeba pamětníkům objasňovat, jak pomalu se načítal Morrowind na 128 megabajtech RAM :-).
Vše se pak po letech řešilo u soudů a aktuální stav je takový, by výrobci DRAM byli usvědčeni a přistoupili na kompenzace. Má to jistá omezení: kompenzaci mohou žádat pouze ti, kteří kupovali hotová PC, nikoli my stavitelé, kteří jsme nakupovali jednotlivé komponenty (přímo do výrobce, jak uvádí zdroje: snad by mohla projít argumentace, že nákup modulů řekněme od OCZ není přímým nákupem, jelikož DRAM čipy použité na OCZ modulu vyrobil řekněme Hynix). A týká se to samozřejmě lidí za velkou louží.
Minimální kompenzace na zákazníka dosahuje 10 dolarů (což je na jednu stranu směšně málo, na stranu druhou ale „lepší než drátem do oka“), ale je možné ve speciálních případech získat odškodné ve výši 1 tisíc dolarů i více.
K podání žádost o odškodnění není požadován žádný doklad o koupi, ale je lepší mít nějaký papír v ruce, jelikož si jej správce požadavků na odškodnění může vyžádat.