10 nejdražších objektivů … anebo raději ne
Ano, opravdu existuje „článek“, který obsahuje přehled 10 nejdražších objektivů v prodeji. On to vlastně není článek, ale jakási galerie s popisky, což je formát poslední dobou poměrně populární. Nezkoumal jsem jej blíže, ale vypadá to, že někdo vlezl na web jednoho velkého prodejce foto techniky z Vodičkovy ulice, seřadil objektivy od nejdražšího a horních 10 jich dal do této galerie.
Inu, já bych to dal do blogu, aby se to netvářilo jako regulérní článek, nicméně proti gustu …
Bohužel mi uniká smysl. Přehled objektivů jdoucích skrze několik různých bajonetů, přičemž část těchto objektivu jsou skla pro video a části jsou obří teleobjektivy vhodné maximálně pro letectvo, sport či papparazzi, prostě nemá smysl. Tak mi dovolte vám čistě jako oddychovku nabídnout 10 jiných objektivů, jejichž jediným společným kritériem je to, že pro 99 % z nás jsou použitelnější než ZEISS za půl miliónu pro video, nebo 800mm super-tele atd. Seřazeno podle ff-přepočteného ohniska.
- Meike 6,5 mm f/2 MC - ekv. 9,75 mm. - tohle je relativně nový objektiv typu fish-eye, který má brutální 190° úhel záběru. Zkreslení v okrajích kruhu je obrovské, přirovnat jej lze snad jen k starému dobrému sovětskému Pelengu 8mm. Zajímavá volba za nízkých 3490 Kč, pokud si rádi hrajete.
- Voigtländer 12 mm f/5,6 Heliar III Asph. - pod tradiční německou značkou vyrábí a prodává své objektivy japonská Cosina. Tento je nejširší z konstrukčně malých objektivů s extrémně velkým úhlem záběru. Dobře použitelný nejen pro Leicu, ale i pro firemní filmové dálkoměry (/které jsou skoro 10× levnější než Leica). Teoreticky by měl pasovat i na M-bajonetová sovětská těla, ale s přesností zaostření / spřažení s dálkoměrem bych moc nepočítal.
- Lomography New Russar+ 20mm f/5.6 - Nově zrozená lomografie oživila i postarší sovětský objektiv. Osobně považuji 20mm ohnisko za nejširší rozumně použitelné - 20mm MC Mir jsem měl hodně rád, 17mm Minolta (přeznačený Tamron) už byl příliš.
- Mitakon 24 mm f/1,7 Freewalker - ekv. 36 mm - Tento objektiv může dobře sloužit jako slušný APS-C záklaďák s výbornou světelností.
- Voigtländer 40 mm f/1,4 Nokton classic M.C. - Další Cosina je ohniskově to nejbližší, co lze napasovat na full-frame/kinofilm, pokud pomineme 43mm Pentax Limited. Takže vlastně téměř ideální ohnisko.
- Samyang 50 mm f/1,4 AS UMC - celkem by mě zajímalo, jak si vede relativně levná světelná padesátka od Samyangu, dostupná pro většinu bajonetů.
- Meyer Optik Görlitz 58 mm f/1,9 Primoplan - klasika, bohužel za nekřesťanskou cenu.
- B.I.G. Helioret 50 mm f/4,5 makroobjektiv M39 - takový zvláštní superlevný (1790 Kč) objektiv.
- Lomography New Petzval 85mm f/2.2 - další dávná klasika a specifické podání zejména oblastí mimo ostrost.
- Meopta Mirar II / Belar 80mm f/3.5 - ekv. ~155mm (~41 mm na svém formátu 6×6) - v neposlední řadě bych vám doporučil zkusit buď nějakou novější Flexaretu (V až VII) s adaptérem na kinofilm, nebo prostě sehnat polorozbitý kus za pár korun, objektiv vykuchat a adaptovat na full-frame.
Ano, i tento seznam je vlastně mimózní. Ale narozdíl od onoho žebříčku jsou na něm objektivy, kde každý z nich odvede slušně běžnou práci a nebude vás stát tolik co nový český kombík, ať už z Nošovic, nebo z Boleslavi. Protože utápět obrovské prachy ve foto technice je hloupost, pokud vás to neživí, nebo pokud nejste kupříkladu „milionářský synek“. Svět není jen o Canonu, Nikonu, Sony či ZEISSu.