Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k 13 zastavení s x86 CPU AMD a Intel

Ako sa na tú popísanú históriu pozerám tak ja som úplne divergentný.
Veď ja som nemal ani PC x86 dectvo, pubertu a natožto som nikdy nedospel.
Mne to pripadá ako keby mi celá história od prvého Cyrixu cez IDT až po VIA dodnes úplne ušla.

Mať Vaše problémy... na druhej strane asi by nikto nechcel tie moje.... cítim sa ako socka na okraji spoločnosti - zas na druhej strane asi dosť bohatá s ohľadom na cenu embedded dosiek... :-)

P.S. dosť bolo satiry - fajn článok !

+1
+32
-1
Je komentář přínosný?

Neušla, jen prostě VIA ani Cyrixc neměli nic tak úžasného, aby to patřilo do mého výběru. Ano, živě si pamatuji kamaráda s Cyrixem 686 P150+ a jaký obrovský výkon mu to předvádělo. Jenže to bylo tím, že já tehdy seděl u 486DX4-100@120. Cyrix neměl na trhu nikdy nic, čím by to natřel Intelu i AMD a totéž platí pro VIA.

+1
+20
-1
Je komentář přínosný?

Ja mel sveho casu VIA - C3 z jadrem Ezra do socketu 370 933Mhz tusim, vyborna levna konkurence k celeronu a slo to chladit i pasivne na TDP si nevzpomenu, vykon extra oslnivy nebyl ale bylo to levny a vubec to netopilo, proste parada. Jinak k Cyrixu jejich 486 DX - 40 Mhz byla sveho casu u nas hodne oblibena.

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

jj toho Cyrixa jsem taky provozoval, ale oproti konkurenci dost topil. Na druhou stranu zase ledove chladny IDT bylo taky dost rychly, avsak postradal koprocesor, skoda ze skoncil tak brzo.

edit: ne IDT ale UMC
IDT WinChip byl pozdeji

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

Cyrix si to natřel sám. 5X86, což byl výborný procesor do 486kovejch desek, přišle pozdě. 6x86 nebyl o moc slabší než srovnatelné Pentium (ALU výkonnější, FPU asi o 25% slabší), jenže Cyrix vsadil na strategii integer výpočtů, ve kterých byl 6X86 opravdu silný a většina SW v té době tak byla dělaná. Jenže se začalo optimalizovat pro Pentium a bylo po vtákách. Pěkné porovnání výkonu procesorů z té doby např. zde - http://www.vogons.org/viewtopic.php?t=28470

+1
+19
-1
Je komentář přínosný?

ano, to si pamatuju, mě tehdy lákalo ze 486 upgradnout právě na IBM/Cyrix 686, jenže nakonec se to seběhlo tak, že bylo rozumnější jít už do AMD K6-233.

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

Já měl Cyrix 5x86 taky a je to přesně, jak říkáš - hrubý výkon a takt existoval, ale ve floating point se velmi ztrácel, a proto mi byl naprd ve hrách. Každý pentidlo první generace mi to nandalo.

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

myslim, ze z toho jak jste si vybral prociky podle a pro vas prelomove (nic proti vyberu), nemuzete delat pomery AMD tolik vs. intel tolik... a samozrejme dalo by se dohodit par prociku:

K6-2+ - jiste prisel pozde a 3DNow se nikdy neuchytilo (ikdyz fakticky bylo lepsi nez tehdejsi sse), presto byl levnou alternativou mnohem drazsim intelum
PIII-Coppermine - to je legenda sama o sobe (pretaktovatelnost byla srovnavana prave s vami uvedenymi Celorny (Mendocino)
K7-Athlon (Thunderbird) -ano, Duron (Spitfire) mel zasadnejsi vliv, ale i Athlon byl vybornej procik, kterej ve vetsine pripadu dal i PIII (byt tesne) a o nastupvsim P4 ani nemluve
P4 -Northwood - teprve az tady konecne intel ukazal, ze k necemu ten netburst opravdu je - tenhle procik (v ruznych revizich a upgrade) dlouho drzel trun (i kvuli neschopnosti AMD vcas uvest K8)
o 1.generacich K8 (Sledgehammer a Clawhammer) jste mluvil - skoda, ze prisly celkem pozde (nezvladnuta technologie vyroby), jinak by udelali vetsi pruvan, ale podle me se hodi jeste prihodit hned prvni vicejadrovy amd procik:
Athlon 64 X2 3800+ (manchaster) - pamatuji si ty nevericne komentare u testu, ze to jadro opravdu nekdy prida 100% vykonu:-) AMD ukazalo, ze vic jader ma vyznam - pokud je to skutecne vicejadro a ne slepene dva kousky kremiku komunikujici spolu pres pomalou FSB jako v pripade Pentia D - ( uvadite Windsor, ktery prisel jen o rok pozdeji, ale prave Manchaster byl vytatym policekem intelu).

Pak uz pravda AMD ztraci - a nemyslim jen vykon, ale i v prinaseni novych technlogii...
presto bych mozna jeste jako cenove vyhodne prociky zminil ruzne vicejadrove Athlony II, ktere sice nemely L3 cache, nemely ani brutalni vykon (ikdyz pro obyc uzivatele dostacujici), ale ta nizka cena byla neuveritelna...

... vubec pristup k procikum. AMD privedla (mimo jine) do desktopu "power saving" technologie (ac intel je mel zezacatku technologicky dal, v desktopu je jako prvni pouzilo AMD) ; nebrani v pretaktovani; a vubec vsechny technlogie, ktere uvede, jsou dostupne pro vsechny prociky, ktere je architektonicky zvladaji - i pro nejlevnejsi model. Zatimco intel je nekdy nabizi jen jako "premiove technologie" dostupne jen u drazsich modelu ( vzpomenme ruzne omezovani (virtualizace, NX bit, omezenejsi speedstep,... a stale je to videt na "K" rade urcene k "pretaktovani" - kterym nektere technolgie chybi)

+1
+31
-1
Je komentář přínosný?

K6, hlavne K6 III boli úžasné cpu ale veľmi trpeli nedostatkom vhodných MB, amd sa snažil cpu napchat do starého socketu, podporu na agp mali len niektoré cipsety, typicky problematická VIA, ktorá radšej keby ju nemala.

Aj pre tieto problémy sa potom už amd vydala prvý krát vo svojej histórii pre novú generáciu cpu aj vlastný Socket, vlastne najskôr slot - SlotA.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Jo to byla doba :) 486 jsem upgradoval na K6-266 s FIC VA-503+. Bral jsem to kombo CPU+MB 2x a jedna K6 a jedna deska byla mrtva...

+1
-17
-1
Je komentář přínosný?

Len technická poznámka k "Athlon 64 X2 3800+ (manchaster) - pamatuji si ty nevericne komentare u testu, ze to jadro opravdu nekdy prida 100% vykonu:-) AMD ukazalo, ze vic jader ma vyznam - pokud je to skutecne vicejadro a ne slepene dva kousky kremiku komunikujici spolu pres pomalou FSB jako v pripade Pentia D - ( uvadite Windsor, ktery prisel jen o rok pozdeji, ale prave Manchaster byl vytatym policekem intelu)."

Aj Core2 Quad boli dva kusy kremíka Core2 Duo komunikujúce cez FSB a natívnym štvorjadrám v podobe AMD Phenom to nandali a popreháňali aj natívne štvorjadrá AMD Phenom II (Athlon II).

Problém Pentia D teda dvoch Pentii IV bol hlavne v microarchitektúre Netburst a nie vo FSB, ostatne už Pentia M (Dothan, Banias) taktiež s FSB jasne ukázali Pentiu IV kam patrí...

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

"...ostatne už Pentia M (Dothan, Banias) taktiež s FSB jasne ukázali Pentiu IV kam patrí..."
Tak on mu to naznačoval už Tuleň (Tualatin), kterým Intel pétrojky končil, aby se k nim pak ve vylepšené a upravené reinkarnaci coby Pentium M vrátil a zachraňoval, co se dá.

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Pamet je milosrdna a DX5 sice bola vyborna ale ani po pretoceni na 150-160MHz rozhodne nedrtila Pentia. Ledva sa dokazala vyrovnat 133MHz Pentiu a vsetky vyssie taktovane jej unikali. Hlavny problem bola pomala FPU. PIII malo velky problem s taktovanim, pametam sa ako bola vtedy snaha kto prvy pokori 1GHz a Intel to "papierovo" dal prave s PIII ale realne bola nedostupna lebo ten procesor sa prehrieval. Na druhu stranu z PIII vychadzali neskor vyborne Pentium M a aj Core.
Duron sice mohol byt fajn ale zasadny problem bol ze nebol k nemu rozumny chipset. Mal som vtedy rozsirenu VIA (southbridge lebo s original AMD prakticky nic nebolo, nehovoriac ze mali s nim problemy). Druha moznost bola neskor tusim nForce od nVidie co bolo tiez jak za trest.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ještě k tomu čipsetu k socketu A - já měl Uli nebo Ali (už si nepamatuju), byla to taková deska all in one - zvuk, grafika, faxmodem, síť - dnes standard, dřív to úplně obvyklé nebylo. A když se to povedlo všechno nainstalovat, tak to i fungovalo.

+1
-18
-1
Je komentář přínosný?

Ali/ Uli boli fakt tragicke, na druhu stranu mali toho dost integrovaneho na sebe. Popularne boli hlavne pri AMD K6 ktore boli celkom schopne cpu. Hej boli vyhodne prave pre rozne kancelarske PC - stacilo kupit cpu,pamet,disk a takuto dosku a clovek mal v podstate hotove PC (niesom si isty ci na niekotrych nebola integrovana aj grafika ale mali AGP slot).

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Ta pamäť je teda veľmi milosrdná, dx5 mal pri 133 označenie P75 a pri 150/160 P90. Pri bežných ALU operáciách to aj sedelo, pri FPU moc nie, vidieť to bolo keď vyšiel prvý Quake. Ten bol však ručne optimalizovaný na Pentium. Dx5 mam doteraz, pri pretaktovani na 3x50 sa na mojej doske taktuje aj pri, keď to zvládnu karty, je potom napr veľmi rýchly prístup do VRAM aj do normálnej ramky, tusim aj ta závisí od tejto freq.

Vyšší výkon do 486 pätice dokázal dodať cyrix 5x86, to nebola pretaktovanu 486 ale naozaj cpu novsej generácie, bol však silne nedoladeny, ku stabilite mu bolo treba niekedy vypínať write back cache, a tým sa eliminoval výkonnostný náskok. V tomto cpu mal vtedy prsty aj IBM.

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

tak to jsem byl asi nejstastnejsi clovek, bo dx5 pretoceno na 4x50 :) jo panecku, tehda v te dobe to byla spis prestiz nez ze sem vydrtil kamose s pentiem :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mne na 200 ani nepostne :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

co sem mel za desku to vazne uz nevim, ale grafika byla ati 3d xpression+ ...
pak nejaky ciryx vyrobeny od ibm, ktery me po pretaktovani regulerne za ohromneho koure shorel, pak celer 266@533 a pak opet amd, socket a, pak opteron v 939 a ted a10-5800 ...
a ten opteron 170 byl pro me osobne asi top top top, dualcore, podvoltovany na 1.1v, pasivni s ninjou, asus deska ... a co sem pred trema rokama presel na apu, tak od te doby muj stary comp jede v serveru 24/7 a naprosto v pohode bez jedineho problemu

+1
+19
-1
Je komentář přínosný?

Cyrix 5X86/100 a Cyrix/IBM6X86MMX/200 mám ještě schovaný ;) Oba procíky jsem používal a mám na ně dobré vzpomínky. Tenkrát jsem je používal na "sojovkách" (Soyo dělala výborný MB, kde je té firmě konec...), chodily naprosto stabilně, na tom 6X86 jsem jel tuším ještě Win 98.

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

DX5 nedrtila Pentia typu 133, ale Pentia typu 75 a i s 90 si po OC mohla srovnávat výkon. od P100 výš už to bylo jasné (ale za jinou cenu, jak jsem psal).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Drtila, ovšem jen do té doby, než si člověk chtěl přehrát tehdy novinku - mp3.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, v roce 1995 jsme všichni zcela běžně chtěli přehrávat široce rozšířené MP3 soubory...

+1
+20
-1
Je komentář přínosný?

Ani tehdy se procesor nekupoval na jeden rok. První kodek a player od Fraunhofferů jsem testoval právě na DX5. Pravda, Quake byl u většiny asi podstatnější problém :-)

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

Ja som tiez prehraval na DX5 mp3

+1
+19
-1
Je komentář přínosný?

MP3 jsem prehraval na AMD 486 DX2/80Mhz, ale jen mono, stereo nedala :)

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Já jsem v roce 1996 vytvářel vlastní MP3 prave na DX5/166MHz... CyberDrive CD-ROM, Audiograbber + Xing encoder a moooooře hodin...

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Dělal jsem něco podobného. Jen mechanika byla Mitsumi, k tomu Windac a místo Xingu mp3enc z řádku. A trvalo to věčnost...

+1
-17
-1
Je komentář přínosný?

V principe to nieje podstatne len v clanku pisete ze po pretaktovani na 160 mohol clovek komplet preskocit 586 radu a ist az na MMX co je ale mimo, kedze nie MMXove Pentia sa robili az do 200MHz (tie boli ale malo rozsirene, najbeznejsie boli 133 a 166). A s tym porovnavanim to bolo tiez relativne. Pametam sa ako som mal v 1996 P100 a kamarat mal prave DX5 na 133. V integer operaciach bol mierne rychlejsi (tj Doom, Duke3d atd. :-) ale vo float to uz bola tragedia (Quake). Dx5 vysla v 1995 kdezto prve Pentia v 93 a tie vykonnejsie zacali vychadzat v 94-95 (P100,P120,P133). Ano bola za nizsiu cenu ale prisla neskoro. V tej dobe mohla este ako tak konkurovat lenze uz nastupoval jasny trend pouzivania vykonnej FPU a ten cenovy rozdiel zasa nakoniec nebol tak kruty, zvlast z ohladom zastaravania.

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

Hmmm ja si 1GHz hranici pamatuju naopak - ze prave Intel predbehlo AMD - Intel byl tenkrat dost nastvany.
Tady aspon uz realne prodavanych CPU.

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

No ved prave, papierovo to vyhral Intel lebo uviedol 1GHz PIII ktore sa ale realne nedalo nikde kupit. Na Slot1 vsetko nad 700Mhz (teda Slot cpu) bolo nestabilne, az Socket 370 im pomohol zvysit frekvenciu. Ale aj tam boli zo zaciatku problemy, ak sa dobre pametam tak 933MHz PIII to moc nezvladala. No a AMD s Athlonom na 1GHz prisiel sice neskor ale zasa bol dostupny. Aj ked mam pocit ze hlavne tu 1GHz hranicu riesili media.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já si to pamatuji jinak - AMD tehdy vydalo první 1GHz CPU (papírově i skutečně). V intelu tehdy nejen přišli pozdě (o pár dnů papírově), ale první várku museli celou stáhnout (problém byl tuším v SSE jednotce, která po delší zátěži nezvládala tuto frekvenci). Až nová revize vyřešila ten problém.

A google zdá se souhlasí (o 2 dny před intelem):
http://www.cnet.com/news/amd-makes-move-to-1-ghz-chip/
http://www.zdnet.com/article/1-ghz-intel-claims-it-was-first/
I když je tam "zápletka" v tom, že v intelu tvrdili, že expedovali už o týden dříve (což v AMD museli logicky taky).

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Potvrdzujem, že máš pravdu. Bolo to AMD, kto prvý prišiel s 1 GHz CPU x86
Intel až po ňom.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ono je to tým, že DX5 sa mala vyrovnať Pentium 60 MHz, Pentium 66 MHz a po pretaktovaní sa bola schopná v určitých úlohách dotiahnuť na Pentium 75 MHz. Nebolo cielom, aby konkurovala vyšším radám Pentium. Viem o čom hovorím, mal som ten CPU.

Začínal som s XTčkom x 8080 CPU, ďalší PC som mal Intel 286. 386 som nemal už doma, ďalší počítač som mal s AMD 486 DX2-80 MHz a na tú dobu, začiatok roku 1995 to bolo delo. Postupne som prešiel cez AMD 486 DX4-100 MHz, AMD 486 DX4-120 MHz a AMD 486 DX5-133 MHz.

Potom som sa buchol po vačku a kúpil v Ageme AMD K6-200 MHz. Vyšiel ma niečo cez 12000 Sk v tej dobe, čo som teda riadne pocítil :-) K6-233 MHz sa u nás kúpiť nedal.Po ňom som prešiel na K6-2 350 MHz, 450 MHz a K6-2 500 MHz bola konečná tej platformy pre mňa. K6-2 550 MHz som už nemal.

Prešiel som na Socket A a na Durony. Tam som mal Duron 650 MHz, 750 MHz, 1 GHz ( tie som mal dva, nakoľko som jeden odpálil spájaním mostíkov strieborným lakom ) a potom som mal už Duron 1300 MHz. Dodnes u kamaráta beží na doske ABIT KT7-E. Ďalej som už mal Athlon XP 1800+. Pokračoval som s AMD Athlon 64 3700+ Socket 754m neskôr Athlon 64 X2 3800+, 4200+ čo bola zatiaľ konečná pre mňa s AMD.

Prešiel som na Intel Core 2 Duo E6600, E8400, Q9400 a posledne Q9650 na ktorej bežím doteraz v zostave DELL Optiplex 755 MT. Pôvodná zostava bola s E6550 a 2x1GB DDR2 a 80GB HDD a teraz tam po upgradoch je Q9650, 4x2GB DDR2, 240GB Intel SSD, Seagate Constellation ES.3 1TB, single slot Radeon HD7750 1 GB DDR5 a SoundBlaster Audigy 2, a dovolím si tvrdiť, že mi to na Windows 7 Pro 64-bit stačí na všetky moje potreby. X264 a x265 cez Handbrake mi to stíha, Browsovanie cez Chrome, IE a Firefox detto, a Office aplikácie tak isto.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

AMD Athlon XP 1700 , můj první proc. nebylo to Palomino ?

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

1700+ byly jak palomino (čtvercové jádro) , tak thoroughbred (obdélníkové). o palominu 1700+ jsem tehdy uvažoval, ale nakonec jsem místo kombinace 1700+ a Gf2MX zvolil raději Duron 1200 a GF4MX440 OC, kvuli morrowindu ;)

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Palomino byl strasnej primotop thorughbred ten uz byl celkem fajn, jinak Prvniho Durona 600 Mhz sem pretocil na 1200Mhz Pak sem ho vymenil prave za duron 1600Mhz Applebred.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Palomino fakt topilo... hodně ... :o)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Palomino bylo první, takže proč dávat Th...bred mezi převratné netuším. Výborný procák, je pravda, že žral jak svině utržená z řetězu, ale P4 to překonávaly. Trochu problém byly možná chipsety a základovky v prvním půlroce, takže se o tom nemluvilo jako o spolehlivé platformě, ale asi záleželo co člověk koupil.

+1
-18
-1
Je komentář přínosný?

Palomino bylo první, takže proč dávat Th...bred mezi převratné netuším. Výborný procák, je pravda, že žral jak svině utržená z řetězu, ale P4 to překonávaly. Trochu problém byly možná chipsety a základovky v prvním půlroce, takže se o tom nemluvilo jako o spolehlivé platformě, ale asi záleželo co člověk koupil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Palomino bylo první, takže proč dávat Th...bred mezi převratné netuším. Výborný procák, je pravda, že žral jak svině utržená z řetězu, ale P4 to překonávaly. Trochu problém byly možná chipsety a základovky v prvním půlroce, takže se o tom nemluvilo jako o spolehlivé platformě, ale asi záleželo co člověk koupil.

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

Sobě jsem vždycky stavěl počítače na platformě intelu. Nikdy jsem totiž nespěchal a stejně jako ženské čekají na akce v obchodech, tak jsem i já čekal na pokles dolaru a skladový výprodej. Zároveň to mělo co dělat i s prasátkem, takže jsem si odkládal a když to bylo výhodné, tak jsem to koupil.
Ale na druhou stranu druhým lidem jsem většinou skládal AMD. Důvod byl prozaický - chtěli počítač v absolutně nevhodnou dobu s tím, aby za málo peněz dostali moc muziky.
To prostě Intel dodnes neumí a vlastně to ani nechce umět. Je to takový malý paradox, když si uvědomíme, jakým způsobem Intel prorazil.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Nezapomeňte, že Intel má silnou značku a měl různé vtipné smlouvy s OEM partnery, i kdyby AMD vyrobilo 10x lepší a 5x levnější CPU, smlouvy držely OEM partnety tak, že chrlili bullshity založené na P4 a Pentiu D např.

Díky těm exkluzivním smlouvám a locknutému trhu získali výrazně větší market share, navíc mají celkově víc peněz, což jim umožní nalejt víc do vývoje a platit i pokuty v případě že se někam procpou ne zcela košer stylem.

Navíc i ojebávají různě zákazníky(např. nepovedené grafiky s polovičatou podporou OGL, DX11 či SW podpora těch grafik všeobecně, pasta mezi die a IHS, vadné SATA řadiče a mnoho a mnoho dalšího) a it just works.

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

je udivujici ze to vis, a pritom za ne porad tak slepe a hloupe kopes...

+1
+22
-1
Je komentář přínosný?

Ale dejte už pokoj s těmi báchorkami o utlačovaném malinkém AMD, které urputně bojuje proti nenasytnému neřádu Intel. Pravdou je, že za AMD stojí mega firmy (připomeňme např. Velkou modrou) a jejich kapitál, pro které by samozřejmě trh s jednou značkou, která si výzkum a výrobu řídí sama, byl nepříjemný. Stejně tak by taková situace byla nepříjemná i pro samotný Intel, kdy by do jeho struktur a řízení kafralo X institucí pod pláštíkem antimonopolu. Takže suma sumárum, AMD je nezkrachovatelná firma, což je jasně vidět na jejím hospodaření. Já osobně neznám žádnou jinou firmu, která by s takovými ztrátami a dluhy jela tolik let. :-o

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Jak říkám, AMD je tu proto, aby do Intelu a spol. nevrtal antimonopolní úřad ;)

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Pred týmito dobami mal amd významný ešte 386dx 40, významne predĺžil 386 dobu, dalo sa na tom ako tak hrať Doom, na konkurenčnej intel 386dx33 už to znatelne trhalo. :)

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

Jo, kamarád taky měl 386 DX40 a v tom ještě koprocesor. Já mohl se svoji ušmudlanou 386 SX16 jen hlasitě závidět :) Spustil jsem tam vesměs to samé, ale nebylo hratelné :) Nicméně zrovna ten doom teda i na té nejslabší 486 běžel zase jinak https://www.youtube.com/watch?v=3fcPxAO1FeU

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Pro mě byl procesor AMD 2500+ s jádrem Barton a odemčeným násobičem. To byl procesor :-). Jel sem na něm dost dlouho vlastně až do doby než jsem koupil C2D E8400 s jádrem Wolfdale. Taky moc povedenej procak co se dobre taktoval a ten beží v bráchovo pc pořád.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

jj, supr procík, krásně šel přehodit na A XP 3200+. A jako kombo s 6600GT to nemělo chybu.

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

jo :-) s 6600GT sem ho měl :D

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Jo. Duron 650 bylo moje první vlastní výkonné PC (tehdy v Abit KT7-RAID, OC šel až někam k 1GHz, předtím jsem měl jen nějaké starší plečky na Linux apod.), následované XP 1700+ a XP2500+ (první a poslední nforce2, OC na XP3200+ změno FSB na 200MHz). Pak byla mezifáze se sc775 (E6400, Q6600, který ještě dodnes slouží) a nakonec legendární i7-2600K - super kauf, ačkoli to před těmi 5 lety tak vůbec nevypadalo. Zatím nemám důvod k upgrade.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

hehe ja ten Barton mel prvně na Via KT400 myslim, tam odešel cotroler na usb a pak sem sehnal za cca 200,- desku s Nforce 2 a to byla parada :-)

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Já si myslím, že by jste měl upgradovat, Intel je smutný, že uživatelé mají třeba 5 let staré počítače, vždyť je to přeci bezpečností riziko! Vy nechcete být chráněn technologiemi jako vPro, AMT, odposloucháváním a tak podobně?

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

co to placas? :D mimochodem jestli nevis, velka kauza, teda spis v rusku kdyz zijstily ze vsechny intel core iX a vys maji zrejme umyslnou trhlinu ktera umozni nabourani do pc treti stranou?

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

on to myslel sarkasticky. ;-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

jo tak, no vis, z predchozich diskuzi jsem zmateny. ja totiz myslel ze je uplnej debil :)

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

Duron 600@960 / na MB ktera zrovna nemela podporu pro OC / jsem mel jako prvni domaci CPU, ten rozdil po OC + tweak BIOSu nemel chybu....
BTW: ted jen tak blbnu s Athlonem 715 v AM2+ a nevericne koukam, bez zvyseni napeti 2.7@3.54, OCCT v pohode....

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

Trošku mě hněvá pane Ježku, že pořád všichni papouškujete jak je Q6600 úžasný a dodnes skvělý. Když už v roce 2011 bylo možné koupit G860, procesor za 2000 Kč který je výkonově hodně podobný a žere půlku, platforma pak třetinu energie. Nechte ho konečně důstojně zemřít!

+1
+16
-1
Je komentář přínosný?

Nenechám, protože vaše argumentace je špatná. V době, kdy jak píšete, šlo G860 koupit za 2k, měli mnozí onen Q6600 už 4 roky. A jsem přesvědčen, že energetická úspora nebyla pro většinu důvodem proč upgradovat celou platformu. Q6600 je sice CPU ze žravé éry, ale bylo prvním takovým opravdu masám přístupným a výkonným čtyřjádrem (neb první Phenomy X4 se objevily až půl roku až rok poté).

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Ono je celkem zajímavé i třeba dnes tu Q6600 nahradit třeba Q9505, to je celkem zajímavý nárůst výkonu s kosmeticky nižším TDP, ale je to už 45nm kousek :)

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

hypoteticky ano, ale musíš vzít v potaz, že Q6600 byl FSB1066, zatímco Q9xxx jsou FSB1333, což z hlediska starších desek (965 apod) je problém.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

To samozřejmě ano, na druhou stranu byla spousta sestav třeba s G31/G33 kde to funguje a kde uživatelé měli třeba tu Q6600, E8400 ale častěji spíš nějaké lowendy typu Celeron/Pentium, tam to přifouknutí CPU výkonu může být dobré i dnes, + 8GB RAM DDR2 z ebay za 8 stovek a nějaký Radeon HD5xxx či novější a vesele to jede i s desítkama :)

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

mělo by smysl prejít z E8400 na Q9xxxx? ono to dvoujadro uz nic nestiha a bracha je tak odsouzen hrat starsi hry :D i kdyz GK ati 5770 uz taky neni zadnej hit....

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Přišlo mi že jo, zvlášť s novějším OS kdy kdejaký proces spapá nějaký ten čas CPU, takže těch víc jader se určitě hodí, dokonce to jde i slušně točit, jen to chce mít dneska fakt těch 8GB RAM, HD5770 i dnes utáhne leccos i přes své stáří, můžete zkusit tu Q9505, ty jdou typicky dost levně sehnat a k tomu nějakou novější bazar grafiku :)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Má to význam. Prešiel som tým. Z E8400 som prešiel najskôr na Q9400, čo pri programoch ktoré vedeli využiť 4 jadrá bol citeľný nárast výkonu, ale pri single thread to bolo pomalšie, z dôvodu polovičnej cache na jadro a nižšej frekvencii. Kúpa Q9650 z bazos.sk mi tento problém vyriešilo. Single thread výkon rovnaký ako E8400 a viacjadrový výkon úplná paráda. Svoje robí aj 12 MB L2 cache. Kamarát má i3 Haswell, a videá mu to konvertuje do x264 pomalšie ako mne :-) Kupoval novú zostavu, a potom po testoch odišiel odo mňa sklamaný. Ale ja uznávam, že Q9650 bol top svojej rady, kdežto i3 je de facto základ.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud software umí využít AVX instrukce, tak tu Q9650 naklepe. S dobrou deskou a chladičem tu Q9650 v pohodě dostanete na 4GHz :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To hej :-) Je to parádny procesor. Navyše ma stále len 50€ doplatok k pôvodnému CPU. Je mi jasné, že AVX nezvláda. Ale kvôli tomu meniť celú zostavu fakt nemienim :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

protože je úžasný, jeden z mála intelovských cpu co jsou hodně nadčasové. Kdo si ho tehdy koupil může díky 4 jádrům bezproblémově užívat dodnes, zvlášť po OC jde pořád hodně použitelný cpu. Já ho mám v sekundárním stroji na továrním taktu a s W10 si rozumí hodně dobře.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Také jsem pro někoho nedávno splácal budget sestavu s Q6600 + 8GB DDR2 RAM + HD5670 a funguje to s desítkami krásně svižně :) A s Q9505 je to ještě veselejší.

+1
-19
-1
Je komentář přínosný?

AMD Athlon 64 X2 3800+ EE jsem mel, byl vytecny, ale domnivam se, ze mel TDP 65W.
Hlavni killer feature zhlediska procesoru bylo uchyceni se amd64 rozsireni misto itania od intelu. Je krasne videt, ze v historii nevyhrava nejlepsi technologie, ale nejdostupnejsi. (pr. procesory Digital Alpha nebo PowerPC versus Intel platforma, v sitich osklivy "ethernet" rozdrdil vsechny lepsi technologie).

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

3800+ bylo více verzí, ta EE SFF měla opravdu TDP 35 W.

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Jako clovek ktery cetl instrukcni manual k IA64 muzu rict zlate AMD64. I kdyz duvodem proc vyhrala bylo, ze byla zpetne kompatibilni.

+1
-19
-1
Je komentář přínosný?

Začal jsem stejně na AMD 486 DX5-133, pak AMD K6-233, AMD Duron 900, AMD Athlon XP-2400+, AMD Athlon 64 X2 4200+, AMD Phenom X3 8450 ---> a dopracoval se k Intel Core i3 3220, nejlepší to bylo stejně za té 486ky :)

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

Ta řada je podobná tomu, co jsem si stavěl sám. AMD DX5, Pentium MMX 233, Celeron 300, Duron 800, Athlon 1700, Athlon 2800, P4 Northwood 3GHz. K8 jsem doma přeskočil, C2D 6400, a u C2Q9550 jsem zatím zůstal.

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

Viděl bych to přibližně podobně. Do světa PC jsem od Amigy vkročil s Athlonem XP 1800+ Palomino a nebyl to marný procesor, i když mu scházely nějaké ty instrukce (resp. instrukční sady) oproti tehdejšímu Intelu. První dvoujádro byl Athlon X2 2400 tuším, což nebyl úplně trhač asfaltu, ale byl solidně vybavený. Nicméně ten výpočetní výkon, ten mě donutil hledat dále a byl to dvoujádrový Phenom X2 v black edici, který mě přesvědčil jak obrovský rozdíl byl mezi Athlony a Phenomy. Stál mě kolem 2 kkč a šel odemknout na čtyřjádro, což byl skutečně kauf. Používám jej dodnes, jde i přetaktovat, ale pak žere jako utržený z řetězu. Na druhou stranu se u něj dá řídit úplně vše, tak jsem si přenastavil OC/UC podle režimů "vysoký výkon/normální/úsporný režim a na snížené frekvence není jeho spotřeba zase tak hrozná (hráč nejsem). A jelikož je dodnes dostačující, mám jej v PC stále. V jiných počítačích má různé jiné CPU od PPC až po i5, ale ten Phenom z toho tak nějak ční. :-)

Intel mi vždy přišel nevýhodný v poměru cena/výkon (počítaje i desku) nicméně třeba mobilní čipy Centrino do NTB byly podle mě nepřekonatelné a doporučoval jsem je každému. Ono se snad i stalo základem Core architektury, není tomu tak?

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tak já bych se asi měl za tu svou řadu procesorů stydět, ale co už ;) Začínal jsem na 386 SX 33MHz, pak jsem různě pokusoval s nějakými těmi 486kami, ale to byly fakt spíš pokusy, hlavní byla pořád ta 386ka. Přežil jsem to nějak až do prvních Pentií MMX, takže u mě to pak bylo tuším P MMX 166MHz, ale jistý si nejsem (tenkrát jsem měl možnost si to přímo srovnat a zkoušet různé Cyrixy a AMDčka a zvítězilo to Pentium MMX).

S dalším upgradem jsem šel už do AMD K6-2 450 MHz. Ten mi vydržel hodně dlouho a vystřídal ho až nějaký ten Athlon XP, tenkrát to bylo nějaké to „palotopímíno“.

No, a z Athlonu XP jsem pak přesedlal rovnou na AMD Athlon X2, přesně nevím, ale byla to nějaká Black edice. Nebyl špatný, ale nebyl už ve své době ničím výrazně výjimečný.

A v současné době je mým hlavním domácím CPU Core 2 Quad Q9450 (čtyřjádro na 2,66 GHz), a to čistě proto, že mi jeho výkon plně dostačuje a nemám nutkání nahrazovat plně funkční hardware něčím novějším jen proto, že to je novější.

V notebooku mám sice plnotučné 4jádrové 8vláknové Core i7, ale je to těžkej overkill, ten procesor je tam králem všeho a u mě není nic, co by ho dokázalo plně využít (já to taky kupoval s tím, že ten procesor bude mít do smrti toho notebooku nekonečnou rezervu a zatím to platí).

+1
+16
-1
Je komentář přínosný?

Já si matně vzpomínám, žes snad měl přímo Palomino 2100+. Ale nejels pak taky na nějakym tom Athlonu XP-M ?

+1
-20
-1
Je komentář přínosný?

To počítám mezi paběrky, ale jo, svýho času jsem jel na Athlonu XP-M s tím, že jsem měl v socketu nastrkaný dva drátky, aby to jelo na správným taktu :).

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

Netřeba bylo drátků, od té doby, co přišlo AMD s můstky na povrchu destičky, stačil vodivý lak nebo v nouzi i grafitová tužka - "načmáral" sis jak násobič, tak Vcore, frekvenci nebo mobile verzi CPU. OCeři tak nebyli závislí jen na BIOSech mainboardů a třeba kombinace levné ECS K7S5A (s mizivými možnostmi nastavení FSB a to ještě v modnutém BIOSu) a Duronu (Athlonu) umožnila orgasmický prožitek i školáčkům s děravými kapsami. Pro uživatele jednoznačně přínos, pro AMD kromě popularity mezi plebsem ztráty na tržbách - dražší, výkonnější modely se "vyráběly" tužkou ze základních levných kousků.

+1
+27
-1
Je komentář přínosný?

... to mi pripomelo slaven Rybkovy navody v levelu :-)

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Ja som asi pred rokom kúpil HP rp5700 (E2160, 4 GB DDR2, 250 GB HDD, DVD-RW) za 49€ :) Za 13€ som z ebay kúpil E7600, za 60€ 120 GB SSD a PCI-X adaptér x16 -> x1 + HD5450 za 30€ a za 150€ počítač čo mi úplne stačí na programovanie Atmelov, Google Earth, Op Flashpoint, robenie webov a iné domáce kuchtenie :) A ide to lepšie ako firemný laptop s i5-4300U a nejakým hybridným 2,5" HDD.

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

"A v současné době je mým hlavním domácím CPU Core 2 Quad Q9450 (čtyřjádro na 2,66 GHz), a to čistě proto, že mi jeho výkon plně dostačuje a nemám nutkání nahrazovat plně funkční hardware něčím novějším jen proto, že to je novější."

pod túto vetu by som sa podpísal, len s rozdielom, že mám Q9650.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Cyrix 6x86 - přetaktovatelnost, lepší IPC než Intel i AMD v celočíselných výpočtech. To byl skvělý procík.

Pak Celeron 300MHz páč šel taktovat ale hlavně - šly osadit 2 do legendární Abit BP6. S tím jsem si užil spoustu legrace.

Pak AMD Thunderbird 900MHz nataktovaný na 1GHz. To byl skvělý stroj.

pak hodně dalších (50:50 intel--amd) ale řekl bych méně výrazných až po dnešní 2x Xeon 2687W v2.

Ja jsem řekl bych z hlediska firem neutrální. Na tomto serveru mi ale přijde, že se protežuje AMD. Zlomené PCB u Skylake jsem na vlastní oči ještě neviděl a myslím, že ani nikdo z redakce ale v článku to je zmíněno. Olámaných rohů u duronů a thunderbirdů jsem viděl přes deset (na Strahovských kolejích v té době bylo úsloví "se tváříš, jako by ti ulítly včely" nahrazeno "se tváříš jako bys si olámal rohy u Durona" to bylo vtipnější páč to byla často pravda. Ty tužkou dělané spoje na procesoru kvůli OC se musely obnovovat a opakované sundávání chladiče tomu nedělalo dobře) a to třeba zmíněno nebylo přitom z této generace měl autor na seznamu hned 2 procesory. Měl je tedy vyřadit stejně jako skylake.

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Prusové měli v roce 1866 zezadu nabíjené jehlovky s jednotným nábojem Dryse M1841, úžasná puška a Prusové to díky ní v Prusko Rakouské válce celkem jednoznačně natřeli Rakousku. A víte co bylo dál, už za padesát let tj. během První světové války jim to bylo prd platné a projeli to na celé čáře a to i když se neštítili nasadit chemické zbraně , tedy chlor. Čímž mimochodem způsobili největší škody sami sobě asi stejně jako AMD nasazením svých hořících procesorů Athlon XP.
Z minulosti se zkrátka žít nedá.

+1
-40
-1
Je komentář přínosný?

"jako AMD nasazením svých hořících procesorů Athlon XP" ... áá další zoufalec co se drží diletantského a chybného (a možná i podplaceného) videa tomshw, kde ze sebe akorát udělali dementy nechápající, že podporu termodiody v CPU musí taky nésti deska?

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

kecy v kleci. Měl jsem Bartona 2500+ taktlého na úroveň 3200+, stál za oknem na slunci, byl teplejší ale do hoření měl opravdu velmi daleko.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Ono tedy třeba taková instrukční x64 instrukční sada, kterou AMD dalo PC světu jako vlastnost a ne jako příplatkový luxus v podání Intelu, to byla jedna z úžasných inovací ze které těžíme dnes všichni, ať máme Intel nebo AMD. To opravdu není vzdálená minulost.

+1
+25
-1
Je komentář přínosný?

Jak sa to vezme. Na jednej strane je fajn ze je to sucastou rozsireneho x86 na druhej strane je to zasa len dolepena dalsia gebuzina navyse a zbytocne je z toho zapraseny cely CPU. Teda nie ze by to dnesne pridavanie instrukcii od Intelu bolo nejak zasadne lepsie. Itanium bolo drahe alebo bolo cielene na iny segment. Tazko sa teraz dohadovat ale mozno by dnes IT svet vyzeral inak keby Intel spravil komplet novy navrh 64bit pre desktop, mozno aj nekompatibliny z x86 (aj ked pochybujem ze by do toho isly). Mohli by sme sa znavit nechutnych historickych zavyslosti koli kompatibilite.

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

Ano, svet by vypadal jinak. Kdyby AMD nevydalo 64bitove rozsireni x86, tak bychom dneska vsichni jeli na ARMech.

IA64 byla mizerna architektura, na PC by se neuchytila ani kdyby ji Intel zlevnil, coz by neudelal.

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

Já bych jen chtěl poznamenat, že v roce 2010 tu byl také úžasný Phenom II X6 1100T, AMD dokázalo nějak nacpat 6 fyzických jader na ten křemík 45nm procesem, ta CPU mají navíc stejné TDP co quad-core Phenomy II či nižší a také nižší napětí a lépe se taktují, to byl možná z moderní éry nej AMD CPU vůbec pro desktop.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Ne byl, ale je, to je celkem solidní procák, manželka ho má dodnes v PC a je s ním nadmíru spokojená :).

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

nojo sakra, díky za připomenutí!!

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Já sem si říkal že se na tenhle procesor nějak zapomělo, přitom to má v podstatě stejný výkon v multithreadu jako ten FX8350 (cca).

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

Jeden OT, když už jsme u těch procesorů: mám tu zajímvý kousek do socketu 939, jednojádrový Athlon 64 asi 3500+, přesně nevím, a má tu „sympatickou“ vlastnost, že poslední OS od MS, který na tom jde rozchodit v jakékoli verzi, je Windows 8. Novější (tedy 8.1 a 10) se shodují na hlášce WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR :).
Jestli je to přímo procesorem, nebo je zanedbaný BIOS (i to je varianta a nikoli nepravděpodobná), neřeším. Sedmy na tom běhaj v pohodě :). Ale bylo to poprvé, co jsem se setkal s AMD procesorem, který dal osmičky max a novější ne.

+1
+22
-1
Je komentář přínosný?

Na téměř všechny microsoftí bolístky má lék MUDr. Linus Torvalds :-)...

+1
+27
-1
Je komentář přínosný?

Noo, ono je to se vším jak kdy. Třeba u mě jedou Win 10 bez problémů (OK, kromě samotného upgradu z Win 7, kdy bylo třeba odpojit všechny ostatní disky, aby měly Windows pocit, že jsou v celém vesmíru samy), ale po upgradu Debianu na Jessie se mi vždy tak do 30 vteřin zobrazil jen kernel panic ;) Až po hledání vyšlo najevo, že si nerozumí s deskou od Gigabyte (s chipsetem P55 a i5 750) v kombinaci s Intel Turbo boostem, po jehož zakázání problémy ustaly. Když byl počítač nový, tak zase v linuxu byly problémy s kursorem myši, které se vyřešily až upgradem BIOSu. Ale zase nutno dodat... že za to asi nemůže Linus Torvalds, ale spíš ten Gigabyte ;)

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Gigabyte občas vyplodí zajímavou chybu v Biosu. Já si pamatuju, že na BX desce s Celeronem se mi po instalaci W2k v ACPI režimu zastavil větrák :-) Opravu kupodivu vydali dost rychle.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Zajímavé, já tu mám na s939 tuším Athlona64 3700+ a také Opterony 144 a 146, tak to asi zkusím na to nahodit ty desítky.
Deska je MSI K8N Neo s nForce4.

ještě tu mám server s dvěma 68W dual-core Opterony 285 (OST) 2,6GHz a 5GB RAM DDR-333 ECC, tak to zkusím i tam :D

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

w8.1 vyžadují nějakou instrukci kterou to jednojádro asi nemá. Už si nevzpomínám co to bylo, ale myslim že jste o tom i psali.

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

Windows 8.1/10 vyzaduje PAE, SSE2 a NX

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

To samé požadují i Windows 8. Ale je tam ještě rozdíl v jedné instrukci (CMPXCHG16b), díky čemuž existují CPU, které běží pod Win8 ale ne pod Win8.1.
http://www.pcworld.com/article/2058683/new-windows-8-1-requirements-stra...

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Nemáš ho náhodou v mainboarde s nForce4 ?

would like to add my experiences with the similar problem, maybe leave it as future reference for other people.

I tried to install Windows 8.1 on an older PC with a GA-K8NF-9 board from Gigabyte (latest released BIOS). It uses the nForce4 chipset and has a Athlon 64 3200+ (Socket 939) CPU in it. I tried installing from a USB drive.

First I tried to install Windows 8.1 64-bit. It showed the little blue windows logo then after 5-10 minutes it would restart. I noticed some error message would pop up for a microsecond, but never could read it.
Turns out, Microsoft introduced additional CPU feature requirements for installing. While Windows 8 required the CPU to have NX, PAE and SSE2, 8.1 also in addition requires CMPXCHG16b, PrefetchW and LAHF/SAH.
The installer checks for this and stops the installation, and the Athlon 64 3200+ do not have the last three.

Then I tried to install Windows 8.1 32-bit since the 32-bit version doesn't have these new CPU feature requirements. It was working, I could finish an install, but when the system boots from the hard drive the first time after the message "Getting Devices ready" it throws a blue screen with WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR.
After some trying and tweaking I found out you can complete the install if you disable the Onboard LAN chip in the BIOS before the install (it is called Onchip MAC LAN in the Gigabyte BIOS). The system installs correctly and everything is fine except the LAN... which is pretty important.

Unfortunately this is as far as I have gotten. If I enable the LAN chip in the BIOS and boot the system as soon as it detects the device the system hangs and throws the same blue screen. I tried preinstalling the nForce ethernet drivers without success. As soon as it detects the device, drivers or not, the system hangs.
It seems Windows 8.1 doesn't do well with the nForce4 LAN chip, which is in my case according to the manual is a VITESSE 8201 chip.

If you disable the LAN chip in BIOS and use a network card/USB WiFi for connections maybe you can successfully install the OS.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A64 X2 byly dobré procíky, sám jsem měl (asi 4000+) na 2,2 GHz a bez zvyšování napětí šel na krásných 2,8Ghz, moje první dvoujádro bylo skvělé, hned jsem si hrál s přidělováním úloh takže první jádro jsem nechal na systém a hru a druhé vesele kódovalo dvd video - to byla super věc mít pc použitelný ikdyž běží náročná úloha. Pak jsem ještě vyzkoušel P2 965 který i po lehkém oc hodně hřál a ta minimální fps ve hrách nebyla moc dobrá takže od té doby IB 8T Xeon který pořád s přehledem stačí na vše.

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

i5 2500K. Svojho času za 4500kč !

Bodka.

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Aktuálně taky jedu na 2500K @ 4,6GHz a je to za ty prachy super CPU, čekám ale na Zen a nové Radeony :)

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

no ja som zacinal s AMD 386DX -40MHz,
potom Intel Pro 150 MHz (2 procesorova doska s dvomi kuskami) mal L1 priamo v cpu a L2 na puzdre.
potom Celeron 300A (snad vsetci v okoli ho mali) a AMD K6.2 450MHz @ 600MHZ (v starej barovej chladnicke)
Neskor som siel az na DURON 1200 a P4 Willamette.
AMD Phenom X4, Phenom 2 910 a AMD X2 7750BlackEdition
Teraz mam Xeon E3 v2 (2012) s nVidia Quadro 440
a barebone namiesto desktopu a notas. desktop som kupoval naposledy Intel 3240 ale vzhladom k vykonu mi este chvilu postaci Zotac s Celeronom 1007U

no a vo firme nam preslo par kuskov cez ruky a co si pamatam mal som dlho doma dosku biostar a v nom nejaky IDT Winchip a 16MB SDRAM a S3 Virge, niekto mi to dovliekol cca v 2008 a slo to do muzea vypoctovej techniky plne funkcne.

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Osobně si myslím, že by sem měl padnout i (ač to není čisté CPU a sám mám Intela) APU od AMD....začal jsem na Cytrixu 486 a pak na AMD 486 DX4-100MHz @133 a postupně protlačil dále až na C2D, které byl neskutečným počinem a jeho parádním nástupcem série "i" ček :-) . Jedu teď na i5-ce, a ikdyž srovnám dnesšní APUčka od AMD je neskutečné, že za 3 tisicovky má syn MiniITX komp s vodníkem co si bez přehřívání hraje i Crysis 3 bez nasrání že to "nejede" a to s integrovaným GPU od Intelu co mám v i5ce bolestivě dře, až to bolí = nehratelné. Takže aniž bych mu musel "půjčovat svou už stařičkou HD7870 OC grafiku si s mírně ořezanýma detailama hraje vskutku parádně při rozlišení nativu monitoru 1440*900. Nikdy jsem AMD v pecku neměl, ale podle mě stojí za zmínku...

Jinak si myslím, že největší topítko byl slotový Pentium 2 na 266MHz s origo chladičem jemně řezaným s dlouhými žebry a po dvou minutách co si pamatuji jsem na něm mohl dělat volí oka....nedalo se udržet na něm rukou ani 5 sekund...

+1
+15
-1
Je komentář přínosný?

Tak dřív platilo:
Pentium: " K o l i k j e 2 + 2 ? "
AMD: " 24! "
Pentium: " A A A l e t t t o j e e š p a t n ě ! "
AMD: "To nevadí, ale rychle!"

+1
-39
-1
Je komentář přínosný?

Neplete si to s vtipem Motorola vs Pentium 1 s bugem?

+1
+22
-1
Je komentář přínosný?

Máte přehozené AMD a Pentium, ne?

+1
+26
-1
Je komentář přínosný?

oba dva: "ne!"
Takhle to opravdu v dobách kdy jste se ještě houpali tatovi v kulách bylo. Na práci byl intel na zábavu AMD, kde byl potřeba multimediální výkon bylo AMD.

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

Hele jsem si téměř jistý, že problém měl Intel s prvním Pentiem. A v tu dobu jsem se už nějakou dobu nehoupal. AMD počítá, Intel odhaduje. Což i vysvětluje, proč byl Intel s Pentiem rychlejší než konkurence.

+1
+29
-1
Je komentář přínosný?

Samozrejme, ze to bylo prvni Pentium
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

jisteze a bavilo se prvni pentium s 486kou

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Ano, přesně tak, 486ka byla pomalá, ale pentium zas občas špatně dělilo (ale hlavně rychle)

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Ne nebylo, jak už tu poznamenali jiní, bylo naopak, tento vtip se říkal na posměch Intelu. Chyba byla v jeho mikrokodu. Tenkrát se to řešilo nahráním nového biosu který obcházel tuto chybu.

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

:P tady jsou všichni staří, jsem chtěl vyzkoušet kolik dětí se nachytá :P

+1
-28
-1
Je komentář přínosný?

Nelži, ty jsi intelský virus a chtěl jsi dětičky podvratně nakazit alergií. Ale dospělí už mají imunitu :)

+1
-17
-1
Je komentář přínosný?

jiste, ze to ma prehozene. on je cely nejaky prehozeny....

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Protože je fazole

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

Hm, jenže ten vtip je ve skutečnosti opačně a naráží/el na chybu v děličce prvních Pentií. :-D

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

To bolo Pentium, a bohuzial bol to v podstate BUG kde namiesto vypoctu odhadoval CPU hodnotu
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2 (especially with the old Pentium chip).
rovnako ako bolo :
Buy a Pentium 586/90 so you can reboot faster.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Ten seznam mě pobavil. Když pominu 386SX, tak potom je seznam mých procesorů takovýto
- AMD 486 120
- Celeron 300A
- Duron 1GHz
- Athlon XP 2000+
Takže jsme na to byli skoro stejně :-)

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Ten 386SX byl tuším ořezán, vnitřně makal 32 bit a výstup 16bit. To už bylo lepší vzít 386DX, ten jel 32 bit jak vnitřně tak výstup.

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

Lepší to bylo, ale taky dražší :-)

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Začátek na 286/16, pak postupně nebo souběžně 386SX/25, 386/DX40, 5X86/100, 6X86/200, CelerII/300, CelerII/533, PII/400, PIII/450, PIII/733, Duron/1200, Sempron/3100+3300, Celer4/2800, A8-3800, i2500, pak mě přestalo bavit hraní a pár let přežíval na i5 Sandálu v nb, nyní i5-4590, i3-6100, i7-6700.

+1
-17
-1
Je komentář přínosný?

Široká verejnosť začala AMD a Intel vnímať až keď Intel prestal označovať svoje CPU len číslom. Dovtedy to bola proste tri-osem-šestka SX(DX) a hotovo.
Osobne si pamätám na príšerný slot 1, ako sa prehrievali prvé Pentia, ako zhorelo AMD aj MB po tom čo sa sekol na ňom vetrák, alebo ako nám jedna firma vrátila 11 zostáv s AMD keď im neustále padal podnikový soft. Šéf sa vtedy pekne nasral a zakázal nákup AMD aj keď sa predávali, hlavne hráči.

+1
+21
-1
Je komentář přínosný?

Výrazně se do paměti vrylo Pentium Pro 166MHz a později Athlon64 X2 4400+. Core i7-950 si zaslouží označení šok, nebo snad brutální skok. Všechno se rázem změnilo a škoda, že SSD se prokousavalo na svět o chvilku později. Třetí rok pod stolem tepe Core i7-4930k, ale pamatovat si ho budu pravděpodobně jen pro opravdu drastické odhlučnění.

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

no Pentium Pro bola supa. ja som mal 2x Pro 150MHz :D teraz by to bola kalkulacka

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Brat mal 2x CPU Pentium Pro v jednej doske (jeden bol 180MHz s 256 KB L2 cache a druhý 200MHz s 1MB L2 cache) s SCSi diskami na starých dobrých NT-čkach.
Ale bol to doslova vykurovač izby v zimných mesiacoch ako aj jeho chladenie bolo dosť hlučné a to hlavne v noci dával o sebe vedieť :-)

+1
-7
-1
Je komentář přínosný?

386DX 40 MHz, Pentium P75@90, Pentium II 233, Celeron 300A@450, Duron 700@1000, Athlon@2133MHz (ten si moc nevybavuju, možná se pletu), Core2 E6600@3GHz, i7-860, i5-2500K, i7-3770 ES, i7-4790K. Poslední dva stále mám. Od Pentia II 233 včetně jsem si stavěl PC už komplet sám i s výběrem komponent. Tehdejší prodavači se celkem divily když jsem jim diktoval co tam chci.

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

Ja som to mal nastriedacku intel celeron 300@450 , potom vymena za jednojadro amd 2500+ , potom som si pockal na neprekonatelny core2duo E4300 1,8@3 GHz ! a nakoniec som sa dostal k amd X6 1090T, ktory tu bude so mnou asi az do smrti, pretoze jeho 6 jadier v plnej sile som videl asi iba raz pri skuske konverzii videa v handbreak. Ak by nahodou, tak dalsi bude intel lebo ma ovela vyssi vykon na jadro, aj ked naskyta sa tu otazka ci ho je vobec treba ? Hry su zavisle na gpu, konverzia pripadneho videa ide aj tak rychlejsie cez gpu ( starozitna 8800 GT je rychlejsia ako 6jadro amd) cize cpu zacina byt alebo uz je? nie primarny komponent ... uvidime co prinesie buducnost, ale vidim to na bazos :D

+1
-19
-1
Je komentář přínosný?

No, ked mi appku kompiluje 40 sec, tak nemam pocit, ze by som vacsi vykon na jadro nevyuzil.

Mam i7 3770k @ 4.1GHz, Xeon X5570 @ 4GHz je len o 2 sec pomalsi.

Googlacky aapt sa moc nezrychli ak bezi vo viac ako 2 threadoch :(, takze vykon na jadro.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"konverzia pripadneho videa ide aj tak rychlejsie cez gpu"
Aha uz vim kde vznikaji na netu nekvalitni videa. Hlavne ze je to rychle.

+1
+16
-1
Je komentář přínosný?

Moje videa koncia maximalne na youtube, ten ti aj tak zdegraduje obrazovu kvalitu daleko viac ako konverzia na gpu, ale mimo to ja osobne velky rozdiel v obraze nevidim zato gpu pri 1080p je X-nasobne rychlejsie

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

Ten AMD 486x5(4*33=133MHz) jsem provozoval na 3*50=150MHz, to pak litalo vice nez na 4*40=166!
-jen se musel trochu chladit i chipset i RAMky (tehdy EDORAM)

Take AMD K6-2 @ 5x0MHz byl docela slusny v pomeru cena vykon ve sve dobe...

+1
+17
-1
Je komentář přínosný?

Před 20 lety témeř nic lepšího nebylo a až do příchodu Pentium II pusobilo jako zjevení, které se prokousávalo překladačem v doposud nepředstavitelné rychlosti. Okolní Pentium 75 (v lepším případě) se nemohlo srovnávat. V té době jsem nastupoval na ČVUT a dělalo nás na tom v počátcích polovina koleje - lahváč párty s disketama :-)

Ups - měla být reakce na RedHawk

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

vicemene s autorem souhlasim, ale jeden velmi dobry kousek od AMD tu neni. Je to Sempron pro socket 754. Byly to velmi levne procesory a s dobrou zakladni deskou (dfi nf4 infinity) se dalo taktovat opravdu hodne. Sam jsem mel 2800+ s frekvenci 1,6GHz pretaktovany na 2,8GHz (rating odpovidal 4900+) a pri teto frekvenci to bylo na urovni prvnich dvoujader od intelu, ktere staly 8x tolik. Bylo to ve stejne dobe jako slavny opteron 144, po pretaktovani to melo velice podobny vykon jako opteron, ale stalo to sakra malo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mně přišlo, že ten očesaný paměťový řadič byl docela znát. Stavěli jsme z toho levné kancelářské mašiny, se kterými nebyl problém až do nástupu SATAII disků - díky chybě ve VIA čipsetu, který jako jediný není zpětně kompatibilní.

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

Za mlada sem zbiral CPU.... Mam kousky od i8086 sem tam i nakej vzacnej kousek vsecko x86 asi se tim prohrabu a treba nakdu nakej zajimavej kousek :-)

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

Hm, klon i8086 (Tesla n.p.) byl tuším v zázračných strojích IQ151... teda jestli se nemejlim... :o)

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Mylis sa. V IQ151 bol klon i8080.

i8086 sa v Ceskoslovensku tusim neklonoval ak sa nemylim, tusim len v Sovietskom Zvaze.

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

...tak dík :o) Stejně to někde čeknu... :o)

+1
-21
-1
Je komentář přínosný?

i8086 bylo PC-XT To byl muj prvni stroj, 2x disketovka 360 kB + rozsireno na 20 MB HDD. Jel na tom win 3.11. Nez tam byl pridan ten HDD tak pokud se vytahla boot disketa s ms-dosem tak najel vlastni os v romce, byl to basic.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?
+1
-19
-1
Je komentář přínosný?

Ale desku tam k tomu žádnou nevidím :-)

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Jó starej Barton XP 2500 + Asus A7V880 = dokonalá dvojka... ještě nedávno jsem z něj vyždímal 2,2 GHz... :o)

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

Jo - AMD Phenom II x6 1100T mam porad v pocitaci. A zatim jsem za nej v nabidce jak intelu tak i AMD nenasel nahradu. Tak snad to vyjde se Zenem.

+1
-18
-1
Je komentář přínosný?

Nevim zda to uz nepadlo, ale nemelo by se to po ranni aktualizaci prejmenovat na 14 zastaveni? Bylo by to vice biblicke.

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

Závodní auta nehledí na cenu, ani spotřebu, ale na výkon.
Rozumný řidič vybírá hlavně podle ceny, za kterou chce nejlepší výkon, výbavu, atd.
V IT to ale evidentně neplatí :)

+1
-21
-1
Je komentář přínosný?

Asi jsem veterán, Táhne mi na 40 a počítače stavím a opravuji již přes 20 let. Všechny zde vyjmenované procesory jsem buď vlastnil, nebo stavěl. Tu Q6600 přetaktovanou na 3GHz používám do teď a výkon má stále dobrý. Mimochodem u těchto CPU bylo zajímavé i jejich HW taktování. Buď si jeden pin zalepil, nebo si několik propojil abys dostal rychlejší FSB, upravil napětí atd.
Díky za tento článek, taková nostalgie :-)

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

Taky jsem u ž pamětník, takže jsem začínal na 5V Pentiu 60, pamatuju se, že jsem ho kupoval v Escomu v roce 95 za výprodejovou cenu 39000 v toweru i s 15" barevným monitorem. Ano to je to slavné CPU s div chybou, takže mi za pár měsíců přišel maník, že jde měnit CPU za kus bez chyby. Taky jsem na tom stroji provně konvertoval zvuk do MP3 - 3 minutová skladba se převáděla 3 minuty:o)
Pak následovaly Pentia MMX, Cyrixy, taky jsem dostal do ruky NexGen 586 (běžel na netupické frekvenci 90Mhz a musel mít speciální základní desku). Další CPU na kterém jsem skončil byl Celeron300A, kamarádům jsem pak do pentiových desek s 430HX chipsetem cpal AMD K6-III/500 což byla bomba protože šel taktovat na deskách, které neuměly 100MHz FSB jako 6x83MHz (a desky co neuměly jumperoval násobič 6x se nastavily na násobič 2x a CPU se přeplo na násobič 6:o)) Bezva upgrade za pár kaček a víc jak 2x výkon:o)
Pak následoval Duron 650, Athlon XP2100+ a 3200+. Potom jsem ve výprodeji koupil Pentium D945 (což už nebyla taková hrůza jako prescott, ale těch 95W to mělo). Pak jsem přešel z herních kompů na HTC a skončil u Celeronu G1620.

+1
-19
-1
Je komentář přínosný?

Překvapuje mne, že si nikdo nevzpomněl na NexGen a jeho Nx586/Nx586FP. Měly vlastní socket, vlastní čipsety a byly rychlé jako Pentia (myslím P5/P54C) a nezaokrouhlovaly :-) . Já jel od am386SX-33 přes i486DX2-66@80, dál Nx586FP-P100 (jel na 93MHz, násobič 2x a úplně v pohodě dotahoval Intelí P100 i v FPU výpočtech). Pak jsem skočil rovnou na Cyrix MII-300 (z původních 233MHz hozený na 300), zmíněný Celeron 300A jsem bohužel přeskočil a skončil u Durona 600MHz (@900MHz), pak Intelovský Celeron D (s775) na 2,53GHz. Od toho v "šílených" výprodejích (při uvedení Core2) koupený Pentium D (Presler?) bohužel si nepamatuji modelové označení, pak Core2 Q8200S (stále funkční), no a teď mám i5-4690S...

edit: hups... NexGeny zmíněny byly 4 hodiny přede mnou... pardon

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Za našich mladejch let jsme chodili ke spolužákovi, co měl doma komp s pentium MMX 200mhz a hráli na tom do nekonečna Rednecka a Diablo až do zblbnutí. O pár let později mi táta koupil podobnou konfiguraci :D a hráli jsme to samé :D. Taky jsme chodili k jinýmu kámošovi, ten měl AMD Athlon 1700+ a hráli Turoka a Red Alert II. S dalším kámošem jsme složili fakt zajímavej šrot AMD Duron 800mhz (pak vyměněnej na čerňáku v Praze za 200,- za Duron 900mhz :D od jinýho kámoše) RAMky takt netakt, Hadr chroupal jak červotoč na speedů, a asi 4 větráky, který jeli furt naplno :D, tomu všemu kralovala fosílie se jménem Nvidia Vanta :D. To jsme odpálili, tak táta řekl, že se koupí novej stroj, Sempron 2500+ 1400mhz, 512RAM a AR 9600, Na NFSU to stačilo. Taky jsem to furt překopával :D. Pak dlouho nic a pak řacha, najednou začala x-letá vlna LANparty a to jsme furt tunili, P4 Prescott -> Přímotop na hnáty :D, i3 2120 což byl skok, nyní i5 2500K na 4,6 Ghz a chytám lelky na něco dalšího. Toto je důkaz, že jsem prožil plnohodnotné dětství, věčně jsem nebyl doma, lítal jsem za holkama, ptal jsem se jich jestli je brácha doma, protože jsem furt sháněl něco do počítače :D

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

Pořád si nemůžu stěžovat na Xeon X5450 3 GHz @ 3,6 GHz bez změny voltáže. Samo o sobě není toto CPU ničím zvláštní, zvláštnost z něj udělala až situace na trhu a možnost vrazit ho do starého dobrého s775. Mít čtyři jádra přes tři a půl GHz (v osm let staré desce) za méně než 900 Kč je prostě láce. Uznávám, že s tím v diskuzích otravuji už asi potřetí. Asi jsem z toho i po dvou letech používání pořád nadšen.

Úspornější varianta E5450 není nijak zvlášť úspornější (naměřil jsem asi -10 %) a taktovat tak snadno nešla.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Chybí mi první 64bit AMD. Tenkrát byly XP x64 v betě a Microsoft je hodně pozdržel. Nevím, co od Intelu dostal, ale uvedení XPx64 se zdrželo o více než půl roku a pak Intel x64 měl.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

XP x64 byl system vzhledem podobny XP ale jinak uplne jiny... vychazel z jadra serveru. Mel jsem tento system a byl tam dost velky problem s ovladaci a nebylo to vubec stabilni.... kdyz to bezelo, tak to bezelo dobre. Prirovnal bych to k Windows ME

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.