Jak dostat PCIe ×16 grafiku do PCIe ×1 slotu
Tou střepinou, kterou bylo žádoucí oživit, byla deska MSI K9NU Neo-V s legendárním čipsetem ULi M1697, který dokázal v kombinaci s ULi M1695 směle konkurovat tehdejším čipsetům Nvidia nForce4 SLI (což byl podle mého názoru pro Nvidii takový problém, že firmu ULi následně koupí zlikvidovala). To ale není předmětem dnešního článku. Deska od MSI měla zajímavý problém: do PCI Express ×16 slotu si nechala strčit jen grafiku od Nvidie. Grafika od AMD v ní nechodila. Žádná. Skoro by se zdálo, že v tom má zase prsty Nvidia (už tenkrát byla ULi její, takže doprodeje zásob čipsetů ULi již realizovala právě Nvidia). Problém byl však značně prozaičtější: deska byla prostě vadná.
Jenže vada PCIe ×16 slotu byla v té době jedinou vadou desky a já nemívám ve zvyku vyhazovat něco, co funguje byť jen napůl. A protože bylo potřeba sestavit nenáročné kancelářské počítadlo, přičemž po ruce byl pár pamětí, procesor Athlon X2 4850e a vyloženě graficky základní Radeon HD 5450, rozhodl jsem se použít hrubou sílu.
Jak jste již z úvodního obrázku pochopili, od rozhodnutí k realizaci vedla skutečně krátká cesta. Zvolil jsem jediný PCI express ×1 slot, který na desce byl, a uhlouzdal jsem mu zadní přepážku tak, aby si do něj PCIe ×16 karta mohla sednout. Co na tom, že karta dostane jen jednu PCIe linku, i to na ni bude zbytečný luxus, jak je pomalá a k jakému účelu je potřeba ji použít. Hlavně bylo potřeba vyzkoušet, jestli to vůbec deska pochopí.
Slot jsem vyhlouzdal, jak se dalo. Nakonec svůj účel to splnilo, karta šla do slotu zasunout a v PC skříni to pak po přišroubování drží docela dobře (jinak se karta na druhé straně samozřejmě nemá zač chytit jako v PCIe ×16 slotu).
A co myslíte, funguje to?
Jasně že jo :). Samozřejmě je to jen PCIe na 2,5GT/s, neboť ULi M1697 splňuje jen specifikaci PCIe první generace. Ale funguje to a chodí to dodnes (tato úprava byla provedena bez dvou dnů právě před rokem).