20 % mobilních počítačů v roce 2015 ponese ARM čipy
CEO Warren East předpokládá, že v roce 2014 - 2015 obsadí již 10 - 20 % trhu s mobilními počítači, čímž jsou míněny všechny možné ~booky. Naproti tomu Intel pokračuje ve snaze dobýt trh s mobilními telefony, kterému momentálně vévodí ARM. East však předpokládá, že se Intelu během stejného časového horizontu nepodaří získat více než 5 - 10 % trhu.
Celá vize nám však připadá (přinejmenším) lehce optimistická - staví totiž na předpokladu, že uživatelé mobilních počítačů nepoužívají více než internetový prohlížeč, nějakou sadu kancelářských aplikací a Photoshop či něco podobného (citujeme Eastova slova). Druhým předpokladem je nižší pořizovací cena, kterou mají ARM procesory oproti x86 platformě nabídnout.
ARM Cortex-A15 - velmi ilustrační obrázek, podobnost s procesorem 386 je čistě náhodná ;-)
Musíme ovšem souhlasit s názorem X-bitu, který zdůrazňuje, že cena procesoru tvoří jen zlomek pořizovacích nákladů, přičemž právě netbooky (jako nejlevnější segment) nepatří v rámci mobilních počítačů do nejprodávanějšího segmentu - ten tvoří univerzálnější notebooky, jejichž uživatelé vyžadují víc než jen nástroj na nějaké to domácí brouzdání.
Vidíme tu ale ještě jednu paralelu: Většina zákazníků - i těch, kteří si kupují nejlevnější hardware - si je ochotna připlatit nezanedbatelnou částku, aby si zachovala určitý komfort a možnosti, na které je zvyklá. Tím míníme operační systém Windows (tedy jeho stávající podobu, x86 verzi). I když by uživatelé mohli ušetřit minimálně 2000 korun použitím operačního systému Linux, stále si velká porce z nich raději připlatí za operační systém, na který je zvyklá (ze školy, z práce, z předchozího počítače atd.). Můžeme proto čekat, že ani v případě x86 vs. ARM kompatibilních procesorů se situace nebude příliš lišit - většina zákazníků si zřejmě raději pár stovek připlatí za procesor od Intelu (případně AMD), než aby se vzdávala prostředí a setu aplikací, na které je zvyklá.
Jistě se najdou uživatelé, kteří si kombinací Linuxu s ARM platformou vytvoří levný a funkční počítač, ale tuto skupinu nemůžeme považovat za reprezentativní vzorek cílového zákazníka. Závěrem se sluší zmínit stanovisko Intelu - ten ARM nechce ponechat ani cenovou výhodu: Podle slov zástupce společnosti Jona Carvilla budou jejich x86 produkty cenově velmi konkurenceschopné chystané nabídce ARM.