50% lidí na internetu do dvou let
Hned z prvního grafu je vidět, jak bouřlivě se u nás internet rozšiřoval od konce roku 1999 do poloviny roku 2001. Nyní už je to jen pozvolné. Přírůstek je vlastně nejhorší od roku 1999. Kde hledat příčinu? Zcela jistě v možnostech. Vysokorychlostní internet je to, co nyní uživatele zajímá. Zde je to ale opravdu problém. ADSL je jen pro vyvolené ve větších městech a tam stejně kdo chtěl, už připojen byl. Nyní je třeba dostat internet i na vesnice. Člověk český je velmi šikovný a WiFi se šíří jak lavina, takže možná těch 50% dosáhneme už dříve. Něco možná zachrání i CDMS nebo EDGE, ale tyto služby by musely, dle mého, ještě o něco zlevnit.
Nyní se ale pojďme podívat, jak jsme na tom v porovnání se sousedními státy, tedy lépe řečeno s novými členy EU.
Čekali byste nás na prvním místě? Na druhém možná, ale že vede Estonsko, to je pro mne překvapení. Stejně tak Maďarsko na poslední příčce. U něj jsem odhadoval více jak 22%. Je to téměř polovina co u nás!
Tolik „rozvojové“ internetové země, ale co ty vyspělé?
Kdo si myslel, že USA je pupek světa, co se internetu týče, ten se také mýlí. Vede Švédsko a Hong Kong. Trošku mne překvapilo, že se mezi TOP 10 dostala Jižní Korea, ale není tam, Taiwan, dokonce ani Japonsko!
Poslední graf, který vám ukážu, ukazuje, kde se nachází nejvíce uživatelů internetu, co se jedinců týče.
Tady se už žádné překvapení nekoná. Z dalších výsledků by vás ještě mohlo zajímat, že nejvíce hledáte (to už budu mluvit pouze i uživatelích internetu u nás) zpravodajství z domova a zahraničí, hned potom jsou to informace o počítačích a technice (to nás těší). Například o počasí se více zajímají ženy než muži. Internetu nejvíce používáte pro e-mailovou komunikaci až daleko za ním je vyhledávání informací a zpravodajství. Na posledním místě je třeba hraní her on-line, on-line bankovnictví se už dostalo před instant massaging, hned za zpravodajství. Software pak stahuje o 20% více mužů (33%), než žen.
10% z vás je ochotno za obsah platit (nebojte, už budete moci brzy i u nás!). Částka, kterou byste byli ochotni platit je většinou udávána (je-li vůbec), je do 50 Kč měsíčně. Celých 63% už v posledním půl roce nakoupila přes internet, ale 13% to ještě zatím nezkusilo. Nakupujete tak proto, že to je levnější (47%), ale také pohodlnější (38%). V drtivé většině jde o knihy, CD, DVD a VHS. Na předním místě je také hardware a elektronika. Naopak, na posledních příčkách jsou potraviny a květiny. Vaše nákupy se pohybují nejvíce v rozmezí 5 - 10 000 Kč.