64jádrový 7nm EPYC běží na základním taktu 2,35 GHz
Tiskovku HLRS, která informuje o plánech na příští rok, doprovází fotografie z prezentace zobrazená v úvodu. Na ní je zachycen Prof. Dr. Michael M. Resch, ředitel HLRS, které bude s realizací superpočítače asistovat HP. Slajd za profesorem Reschem pak odhaluje, že bude použit nový 64jádrový Epyc v kombinaci s taktem 2,35 GHz.
Top model první generace 14nm Epycu měl základní takt nastavený na 2,2 GHz (boost dosahoval 3,2 GHz). Lze tedy usuzovat, že 2,35 GHz je (při zvýšení počtu jader na dvojnásobek na jedné straně a při přechodu 14nm->7nm proces na straně druhé) o základní takt.
Epyc první generace (Naples) vlevo, Epyc druhé generace (Rome) vpravo
Na druhou stranu je potřeba vést v patrnosti, že HLRS nezmiňuje jméno žádného konkrétního modelu. Je tudíž možné, že parametry procesoru osazeného do superpočítače budou mírně odlišné od parametrů modelu určeného pro retail trhy. Taktovací frekvence a / nebo TDP mohou být mírně nižší nebo naopak vyšší, aby vyhověly potřebám zadavatele z hlediska výkonu, poměru spotřeba / výkon, možnostem chlazení a podobně.
Každopádně to však znamená, že 7nm proces TSMC je schopný dosahovat velmi pěkných výsledků přinejmenším na taktech kolem 2 GHz a dále, že má AMD zakázku na 10 000 7nm procesorů Epyc v nejvyšším 64jádrovém provedení. Rozhodnutí dát s architekturou Zen 2 přednost serverovým procesorům před desktopem se tedy ukazuje jako smysluplné. AMD se díky němu podařilo nabídnout 7nm generaci výrazně dříve než Intelu 10nm a postavit tak Epyc generace Rome proti 14nm Intel Basin Falls.