Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k 800MHz DDR2 ještě letos

asi spíše před vánočními PRÁZDNINAMI že? ;-) že procesor i deska zvládnou dvounásobnou frekvenci, jak se píše v závorce mi také nepřída tak SAMOZŘEJMÉ. Ale alespoň u těch textů musí člověk trošku přemejšlet :). Ikdyž takhle po ránu :-/.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Potenciální zákazníci, kteří si budou moct dovolit koupit tyto paměti, žádné prázdniny už dávno nemají...autor chtěl asi napsat před vánocemi, že ? :o)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

nepřipadá samozřejmě - no alespoň vidíte, že mi to po ránu fakt nemyslí :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>N0153R: to jsem chtel naznacit :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lybor: Snad je to nyní lepší ;)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jéžiš. Už jsem se úplně ztratil v tom, co jsou skutečné MHz (jakožto jasně definovaná fyzikální jednotka) a co jsou marketingové Mhz (ekvivalent P.M.P.O.) a jestli to mám dělit 2 nebo rovnou 4, aby dostal skutečnou frekvenci :/ </konec ironie>

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

phanatic - ono neni MHz jako MHz - kdyz pouzijes jinou modulaci, tak jsi skutecne schopen prenest 2x vice dat, a pritom frekvence zustava stejna. Jak bys to chtel potom oznacovat?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

phanatic: No, jenže to "marketingové MHz" rozhodně není ekvivalentem P.M.P.O., to je jen výsledek vzorečku "skutečné MHz" x "počet přenesených bitů za jeden takt" a vyjadřuje vlastně efektivní takt (stačí vynásobit datovou šířkou sběrnice a máš rychlost přenosu). A pokud bys trval na skutečném fyzickém taktu, tak záleží na tom, čehože to takt chceš. U DDR2 běží paměťové chipy na 1/4 efektivní frekvence, ale I/O buffery běží na 1/2. Takže jsem zvědav, co si vybereš...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je to presne tak jak pise Petr. Mnohem vhodnejsi je ale uvadet bitrate nez frekvenci, toho se ostatne drzi i JEDEC. Jinak bych jeste rad doplnil, ze DDR, popr. QDR nepouziva vicestavove modulace, ta se ostatne v soucasne digitalni technice pouziva minimalne, resp. pouze v metalickych a bezdratovych sitich, jinak se takrka vzdy jedna o dvoustavovy, cili binarni prenos. V pripade DDR je tak frekvence hodin napr. 400 MHz, symbol rate je pak 2x400M, tj. 800 Msymb./s. Bitrate je potom u DDR 400 modulu 800x32 Mbps, cili 3200MB/s, coz pouziva pro oznaceni DDR 400MHz modulu i JEDEC (DDR 3200). Kazdopadne i tech 3200 MB/s je trosku zavadejicich, protoze DDR pameti pracuji vpodstate v paketovem rezimu, a tak efektivni propustnost je vzdy o neco nizsi !

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

RaStr: Hezke doplnění. Jen k tomu závěru, já snad nevím ani o jednom případu, kdy by v PC teoretická rychlost nějakého rozhraní byla i rychlostí praktickou, takže když budeme mluvit o těch teoretických, tak neuděláme špatně. Ostatně ty skutečné jsou většinou závislé na kvalitě implementace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Máte pravdu všichni. Ale jenom potvrzujete to, co jsem napsal. Totiž, že přepočítávat změny protokolů na MHz je marketingová ptákovina. Ono totiž kromě frekvence sběrnice záleží taky na šířce té sběrnice a použité modulaci. A co víc, záleží na tom (specielně u pamětí), jak rychle je to zařízení zareagovat na požadavek a poslat po té sběrnici požadovaná data. A v neposlední řadě kromě datové sběrnice taky exisuje adresová a řídící sběrnice, že ano ;) A na jejich rychlosti bude taky záležet a to ne málo.

Uvědomte si, že DDR DIMM (a ekvivalentně QDR) o taktu 200MHz (skutečných) se po technické stránce NECHOVÁ jako hypotetický 400MHz SDR DIMM, ale jako dva SDR paralelně. To co efektivně narůstá je totiž šířka sběrnice a nikoliv frekvence. A pokud si myslíte, že 64bit/400MHz přenos je výkonově ekvivalentní 128bit/200Mhz, tak to není prvda. To platí jenom při čtení/zápisu velkých souvislých bloků paměti. U náhodného přístupu na malé fragmenty dat přínos DDR (a QDR tuplem) nula.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>RaStr
SDRM a DDR pameti maji datovou sbernici sirokou 64 bitu, nikoli 32. V pripade provozu v "interlaced dualchannel" modu pak 128 bitu.
>phanatic
Ty fragmenty o nichz pises nejsou NIKDY mensi nez 32 bajtu (u P4-ek), protoze to je velikost jednoho "cache line" a ikdyz procesor potrebuje jediny bajt, tak nacita 32 bajtu do L2 cache. Takze prinos DDR a dualchannel DDR je samozrejme citelny a to tak ze dost, a ne tak ze nula. Udelej si testy a pak mudruj.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.