Abit skončí se základními deskami
Nějaké zvěsti se objevovaly už v květnu, ale Computex zahnal všechny chmury, když Abit představil celou řadu desek včetně těch pro Intel P45, ale třeba i FunFab, LCD rámeček pro digitální fotografie s hudebním doprovodem a možností tisku, což by měl být právě ten obor, kterým se chce vedení firmy ubírat. Na jaře příštího roku pak prý přijdou i s MID, tedy nějakým mobilním zařízením pro práci s internetem.
Končí tedy jeden z menších výrobců zaměřující se na high-end základní desky s velmi slušnou kvalitou provedení, které milovali především overclockeři (vzpomenete na jejich µGuru?), jako první třeba přišel s pasivním chlazením nForce 4. Abit v roce 2006 koupila společnost Universal Scientific Industrial (USI), od té doby je její oficiální název Universal ABIT Co., a už od té doby se šuškalo, že divize základních desek to má nahnuté a firma bude svůj zájem směřovat jinam, přinejmenším se začal sortiment rozšiřovat. Touto koupí se Abit zbavil finančních problémů, které třeba dříve vyústily v částečné převedení výroby do provozů společnosti ECS, kam třeba již v roce 2002 Abit předal výrobu levných desek. Zároveň vedení firmy stěhuje své taiwanské vedení blíže k výstavní hale Nangang, kde probíhá vám také jistě známý Computex.
Je dost pravděpodobné, že se základními deskami skončí Abit i s grafickými kartami, když se však teprve nedávno opět po letech vrátil ke GPU nVidia (před čtyřmi se firmy rozkmotřily údajně kvůli „neslučitelným rozdílům v managementu“, ale neoficiálně šlo prý hlavně o ceny čipů nVidia a její podpory).
Abit tedy s deskami končí, panice netřeba propadat, podpora by měla bez problému pokračovat, ale co nás čeká dál? Který výrobce základních desek tzv. „druhého sledu“ bude tuto firmu následovat? Kdo asi neudrží tlak velkovýrobců, jako je Foxconn a další? Abit je tak další společností, která podlehla konzumu, kdy se dává přednost ceně a ne kvalitě, což je bohužel silný trend posledních let nejen v počítačové branži.