Opravujeme monitor: Acer AL1717
Kapitoly článků
To ale ještě nekončí! Aby šlo vůbec vymontovat zdrojovou desku, je nutné odšroubovat dva šroubky ze vstupní vidlice a další dva z kostry. Ty uchycují chladič usměrňovačů na sekundární straně a odvádí z něj teplo. Nakonec odpojit kablík napájející od logické desky (na straně zdrojové je připájen napevno).
Pak se tedy naskytne pohled na zdrojovou desku. Pro větev +5 V SB je použit klasický IO s pulzní modulací a integrovaným tranzistorem, pro ostatní větve potom běžný single-transistor forward. Konkrétně jsem našel větev s napětím přes 28 V částečně napájející invertor; z této také vzniká napětí +12 V přes malý obvod s tranzistorem (na spodním obrázku vlevo dole). Pravděpodobně to bude nějaký druh DC-DC měniče, lineární zdroj to nebude, to by pálil moc výkonu a na to nikde nejsou žádné stopy.
Tento tranzistor (Fairchild FQP13N06L) byl vadný, a to zajímavým způsobem - pravděpodobně došlo k proražení substrátu pod bránou (gate). Po přiložení úplně minimálního napětí mezi bránu a drain (multimetr v režimu testování diod) se totiž otevřel, a to naprosto zcela a do zkratu. Vyměnil jsem ho za 9A verzi v balení TO-220F (FQPF9N50C či něco podobného), pak už nebyl výstup ve zkratu a zdroj naběhl.
V ten moment jsem vůbec měl možnost změřit, jaká napětí na výstupu jsou, kromě jmenovaných tedy ještě jedno, a sice okolo 14,5 V, taktéž pro napájení invertoru. Celkově bylo potřeba kondenzátorů trochu víc, použil jsem tyto:
- 3× Chemi-Con KY 1500 uF/6,3 V, D10×20 mm
- 6× Chemi-Con KY 1000 uF/16 V, D10×20 mm
- 3× Chemi-Con KY 680 uF/35 V, D12,5×20 mm
- různé drobné Nichicony VZ (1 uF, 2,2 uF, 10 uF, 22 uF a 47 uF - no skoro všechny (:)
Účet vyšel s ohledem na větší množství kondenzátorů a tranzistorů na asi 200 Kč. Každopádně po zpětném pozapojování všeho dohromady se obraz vždy bez problémů napálí, alespoň tedy na pár sekund, kdy si monitor stěžuje na chybějící vstup... :)