Acer Aspire One A150-Bw: netbook s Intel Atomem
Kapitoly článků
Recenzi začneme tradičním přehledem obsahu zásilky.
„Pidinotebook“ samozřejmě dorazil v „pidikrabičce“, ve které se kromě něj samotného ukrývá koženné pouzdro a akumulátor s napájecím zdrojem.
Specifikace netbooku:
- Procesor: Intel Atom N270 (1,6 GHz, 0,5 MB L2, TDP 2,5 W, TCaseMax 90 °C)
- Čipset: Intel 945GME + ICH7-M
- Operační paměť: 1 GB DDR2-667 CL4
- Displej: 8,9", 1024×600, "lesklý"
- VGA: Intel GMA950, sdílená paměť
- HDD: 120 GB Seagate Momentus 5400.4, 8 MB cache, SATA
- Dvě čtečky paměťových karet: SD/MS/MSPRO/MMC/xD + SD
- 3× USB 2.0
- 1× VGA port
- 1× Výstup na sluchátka
- 1× Mic-In
- 1× RJ45 konektor pro GLAN
- 1× zámek Kensington
- 1× DC-In napájecí konektor
- 10/100 Mbit/s LAN Realtek RTL8102E
- Wi-Fi 802.11b/g: Atheros AR50007EG
- Webová kamera Acer Crystal Eye (výrobce SuYin), integrovaný mikrofon
- Realtek ALC268 HD Audio, stereo repro (zespodu v přední části)
- Li-Ion akumulátor Sanyo (23,76Wh, 2 200 mAh, 11,1 V)
- Windows XP Home SP3
- Rozměry: 24,7×17,0×3,3 cm
- Hmotnost: 1,06 kg
Než na to zapomenu, tak hned na úvod podstatná informace: záloha instalace Windows XP je na začátku disku ve skryté FAT32 partition o velikosti 4,88 GB, takže ze 120GB disku uživateli reálně zbývá 107 GB.
Pokud se ptáte, co se stane po havárii celého disku, tak v záruční době se samozřejmě vyměňuje disk včetně zachování licence Windows, v pozáručním období Acer v takové případě zdarma zasílá recovery DVD. Trochu zvláštní přístup, ale budiž.
Jinak kromě systému, ovladačů a základních utilit jako Adobe Flash je součástí i InterVideo WinDVD, McAfee Security a Dritek Launch Manager.
Obnovu instalace ze zálohy či reinstall aplikací má na starosti firemni eRecovery aplikace.
Ke vzhledu asi není co říci, prostě standardně vyhlížející netbook :-). Kromě bílé vyrábí Acer i další barevné variace (modrá, hnědá, černá).
Pouzdro je „tak akorát“. Snadno z něj netbook vyndáte, ale uvnitř drží, neplandá tam.
Netbook je v podstatě menší než běžná externí vypalovačka (zejména co do tloušťky), obal DVD filmu je stále o něco menší, stejně jako paperbacková kniha typických rozměrů.
Na přední straně je vypínač WiFi, vlevo první SD slot (evidentně evoluční prvek ponechaný ze šasi SSD verze Aspire One, karta do něj „zahučí“ celá, je označen jako „Storage Expansion“), VGA výstup, jeden USB port, vpravo pak dva USB porty, Kensigton zámek a čtečka všemožných paměťových karet. Chválím audio konektory na boku. Zadní strana je čistá, vyklápí se do ní LCD panel.
Klávesnice je relativně standardního rozložení, z toho hlediska s ní není problém.
Ten nastává při pohledu na srovnání s běžnou Chicony 2971. Klávesnice je tak velká, jak jí dovoluje mrňavé tělíčko netbooku. Mě osobně se na ní velice špatně psalo, zejména její zarovnanost s tělem a zcela minimální zdvih mi prakticky úplně znemožňoval mačkání mezerníků palcem tak, jak jsem zvyklý již z dob před více než dvaceti lety a mechanického stroje Consul. Zdvih tlačítek není ani dva milimetry, komfort dlouhodobého psaní je prakticky nulový.
Ale přiznejme si, že na to netbook není určen. Občasné psaní se dá přetrpět, stejně tak slečny s malými ručičkami budou též nejspíše „v pohodě“, ale na tento aspekt musím v recenzi upozornit: klávesnici si před případnou koupí netbooku rozhodně vyzkoušejte.