Acer Aspire (Turion X2 2,0 GHz, 2 GB, 250 GB, DVD RW/RAM, GeForce 8600M, 15,4 WXGA)
Kapitoly článků
Úvodem mi dovolte pár slov k novému způsobu, jakým od nynějška budeme notebooky testovat. Dosavadní metodika už zkrátka nesplňuje požadavky na optimální proklepnutí výkonu notebooku, zejména co se nových modelů s DirectX 10 grafikami týče. Mezi ně patří dnes testovaný Aspire. Zbavujeme vás tedy nutnosti zabývat se již zbytečnými výsledky z prehistorických verzí 3D Marků a her minulého tisíciletí. Namísto nich se dočkáte benchmarků typu Crysis či Need for Speed: Pro Street. Dojde i na čerstvý 3D benchmark české provenience, nám známý Lightsmark 2007. Daleko více se odteď budeme věnovat i nadstandardnímu softwaru, který s notebookem dodává výrobce, mechanické kvalitě konstrukce, schopnostem úspory energie, spotřebě, hlučnosti a teplotě za všech režimů provozu.
Dále vás v souladu s únorovou recenzí špičkového LCD panelu EIZO nově i u notebooků budeme seznamovat s kvalitou požitého LCD panelu, kterou považujeme za jeden z nejdůležitějších faktorů při výběru mobilního stroje. Kromě toho se také nově zaměříme podrobněji i na schopnosti vypalování CD a DVD disků včetně měření kvality pálení, ostatně od čeho se jmenujeme „CD-R Server“ ;-). Vždy dojde i na nějaké to video, pokud tomu okolnosti budou nakloněny, zhodnotíme si i, jakým působem výrobce notebook balí pro transport, který musí urazit z (typicky) čínské fabriky k vám domů. Recenze tedy budou od nynějška daleko pracnější, ale poskytnou vám ucelenější pohled na zařízení, než tomu bylo doposud. Jo a abych nezapomněl, vždy alespoň nahodíme Mandriva Linux (2008) a podíváme se, jak se popere s čipovou sadou a zařízeními. Sice to není naše zaměření, od toho jsou tu jiné servery, ale aspoň získáte základní představu i v tomto směru. Pohodlně se tedy usaďte, jdeme na to.
Specifikace notebooku:
- Procesor: AMD Turion 64 X2 TL-60 (2 GHz, 2×512 kB L2 cache, TDP 31 W)
- Čipset: nVidia nForce 560M/610M
- Operační paměť:
- 2 048 MB DDR2-667
- Maximum RAM: 4 GB
- Počet paměťových slotů: 2
- Displej: TFT WXGA „CrystalBrite“
- Úhlopříčka displeje: 15,4 palců
- Rozlišení: 1280×800
- Jas: 220 cd/m²
- Grafické jádro:
- GeForce 8600M GS
- Velikost grafické paměti:
- 512 MB vlastní paměti
- až 1 280 MB (768 MB TurboCache)
- Pevný disk Western Digital Scorpio: 250 GB, 8 MB cache, 5 400 ot./min
- DVD±RW/RAM mechanika LG GSA-T20N
- Čtečka paměťových karet (SD/MS/MSPRO/MMC/xD)
- Komunikační a jiné porty:
- 4× USB 2.0
- 1× FireWire
- 1× VGA port
- 1× DVI port
- 1× S-Video
- 1× ExpressCard/54
- 1× Výstup na sluchátka/Line-Out + S/PDIF
- 1× Line-in (zvukový vstup)
- 1× Mic-In (vstup na mikrofon)
- 1× RJ11 konektor pro modem
- 1× RJ45 konektor pro GLAN
- 1× CIR (Consumer IR)
- 1× Kensington lock
- 1× DC-In napájecí konektor
- Komunikace a multimedia:
- Síťová karta nForce Networking Controller
- Wi-Fi 802.11b/g: Atheros AR5006EG PCI Express
- Faxmodem V.92
- Bluetooth 2.0 + EDR
- Zabudovaný mikrofon a 1,3Mpixelová webová kamera
- Zvuková karta standardu HD Audio s podporou Dolby Home Theater, Digital, Digital Live, Pro Logic II, Headphone, Virtual Speaker
- Napájení:
- Li-Ion akumulátor (4 000 mAh, 11,1 V)
- In: 100 až 240 V, 1,5 A
- 19 V, 4,74 A
- Rozměry: 36,6 (šířka) × 27,4 (hloubka) × 3,4 až 4,3 (výška) cm
- Hmotnost: 2,75 kg s akumulátorem
Seznámení s notebookem
Když už jsme načali ta videa, zkusme si protentokrát místo nudných fotek ukázat, jak to vypadá, když vám domů dorazí krabice s notebookem Acer.
Po vyndání z krabice to tedy vypadá následovně:
Recenzovaný Aspire svým designem spadá do poslední generace firemních notebooků, kterou jsme si představili před pár měsíci. Příslušenství je v samostatné krabici, kromě návodu a rychlé příručky pro první kroky zde nacházíme zdroj s potřebnou kabeláží a akumulátor.
Ten má kapacitu 4 000 mAh a na jeho výdrž za jednotlivých režimů provozu se podíváme dále v této recenzi. Zdroj pochází od firmy LiteOn, je schopen dodávat 19 V/4,74 A, tedy až 90 W. Mezi napájecími zdroji u notebooků se tak jedná o zlatou střední cestu mezi ~65W u notebooků s integrovanou grafikou a ~120W u herních strojů s hi-end grafikou a 17 až 20" LCD.
Rozložení klávesnice na fotografii ponecháme zhodnocení vašim osobním preferencím. Dodejme, že zdvih kláves je velmi nízký a po krátkém zacvičení se na ní píše poměrně příjemně a dobře rozlišíte moment, kdy došlo ke stisku klávesy. Chod je poměrně tichý. Nad hlavním blokem se pak nachází tlačítka pro rychlou obsluhu Acer Empowering technologie (dále v článku), vyvolání webového prohlížeče, poštovního klienta a aktivaci Wi-Fi, resp. BlueTooth.
Na přední straně těla se nachází tři jacky (Mic, Line-In, Line-Out), levá strana nabízí VGA, DVI a S-Video výstupy, ethernet konektor, dva USB porty, FireWire, Kensington zámek, regulaci hlasitosti a sloty 5-in-1 (standardy SD, MMC, MS, MS PRO, xD včetně jejich derivátů) čtečky paměťových karet a ExpressCard/54. Pravá strana nabízí DVD mechaniku, další dva USB porty a RJ11 (modem). Vzadu je pak napájecí konektor a výstup chlazení. Regulátor hlasitosti je realizován klasicky softwarově obsluhovaným potenciometrem, který má dvě nevýhody. Standardní instalace Mandriva Linuxu 2008 jej nezná a pak jeho chod je příliš lehký, takže drobným zavaděním o něj si rozhodíte hlasitost. Nehledě na to se u mnoha her stává, že změnou hlasitosti způsobí zobrazená OSD indikace „vyhození“ hry z celoobrazovkového režimu do okna. Týká se to třeba dema Crysis.
Vnitřní zapojení je v podstatě jedna z variací na používané konstrukce. Jedna heatpipe odvádí teplo z procesoru a čipsetu, druhá z GPU. V levé dolní části je osazen pevný disk.
Můžete si povšimnout, že velikost chladících bloků jasně říká, že nejžhavějším místem asi bude GeForce 8600M GS v MXMIII modulu. Paměti je v notebooku osazeno 2×1 GB v podání modulů Samsung.
Tím jsme si odbyli pohled zvenku i pod sukně, nyní je čas notebook konečně zapnout…