Adblock Plus a Flattr spojují síly, chtějí platit webům za absenci reklamy
A jak dobře víme, za Flattrem stojí mimo jiné Peter Sunde, jeden z kluků z The Pirate Bay (což je tak trochu odpověď na otázku, kam se rozhodl jít dál ve svém životě).
Flattr Plus je nový systém, který se pokusí přinést trochu optimismu do světa, který za poslední roky trpí stále větším pesimismem. My jako redaktoři bychom vám mohli vyprávět, jak těžké je provozovat web, který žije z příjmů z reklam, ale stejně tak bychom vám jako uživatelé internetu mohli říci, jak nás mnohdy reklamní prvky na stránkách či ve videích obtěžují. Cílem Flattru Plus je ubrat na obtěžování čtenářů výměnou za to, že tito čtenáři podpoří weby, na které rádi chodí.
Je to samozřejmě teoretický koncept, protože ani Flattr Plus, ani nikdo jiný nemůže změnit vše a všechny. Nadále bude existovat internetová reklama (protože to zkrátka je jedna z mnoha forem reklamy) a nadále budou existovat čtenáři, jejichž hlavní aktivitou je pečlivé pilování filtrů blokujících reklamu na webech. Ale třeba se Flattru podaří přispět ke zlepšení ovzduší alespoň u významné části jak nás, lidí spojených s weby, tak nás, čtenářů těchto webů.
Technicky je Flattr Plus postaven na obou platformách. Flattr je mikroplatební systém, který je tu s námi už více než 5 let. V rámci Flattr Plus přichází nový plugin do prohlížeče, který umožní automatické přidělení malých plateb webům, které navštívíte a na nichž zablokujete reklamu (o čemž má prozměnu dokonalý přehled Adblocková část Flattru Plus). Vše bude fungovat tak, že vy nastavíte jakou celkovou částku chcete platit a systém ji sám na základě svých algoritmů a vašeho brouzdání rozdělí mezi jednotlivé příjemce.
Peter Sunde dodává, že je vtipné, jak někteří lidé přirovnávají blokování reklamy k pirátství. Zejména mediální průmysl označuje za pirátství prakticky vše a právě proti Flattru Plus by tak v principu neměli nic mít, jelikož řeší jejich problém s lidmi blokujícími reklamní prvky. Ostatní je jen otázkou toho, jaká výši těch „kompenzačních plateb“ bude nastavena. Flattr Plus je pro Petera Sundeho v podstatě obdoba The Pirate Bay: informace vyžadují šíření, je potřeba je sdílet, ale také musí být opraveno to chybějící propojení s lidmi, kteří danou věc podporují. Dosud jsme často jako čtenáři neměli ani možnost jak danému webu přispět, aby mohl být bez reklam (dobře, teď to zkouší root, i my jsme kdysi měli systém dobrovolného předplatného, ale jednoduchosti mikroplateb á la Flattr se to nevyrovná a homo sapiens sapiens je od přírody tvor líný, hledající snadnou cestičku).
Jestli se Flattr Plus podaří podobný příspěvek ke změně celého systému jako se podařil The Pirate Bay ve změně systému distribuce filmů, ukáže až čas. Ale v době, kdy se i velké technologické firmy soustředí na vývoj systémů blokování reklamy mě v principu přijde Flattr Plus jako férovější vůči těm, kteří potřebují příjem z reklamy, aby mohli dále vydávat články. Sám za sebe mohu říci, že v principu je určitě pár webů, které navštěvuji pravidelně, ale reklamu na nich blokuji pouze z toho důvodu, že je náročná na CPU a občas i rozbíjí layout daného webu. Pokud bych to své blokování danému webu mohl kompenzovat malou relativně pravidelnou platbičkou, přišlo by mi to čestnější než nemoci jim poslat buď nic, nebo v sobě řešit to, že jimi zvolená výše „předplatného“ je prostě příliš vysoká oproti mé představě.