Aktualizace: Sigma SD1 bude levnější, ale ne o moc
Začali jsme trochu neortodoxně a asi bude nejlepší v podobném duchu pokračovat i s vysvětlením situace, která v posledních dnech nastala.
Sigma (či spíše její fotoaparátová divize) není firmou, která by dokázala oslovit davy. Od vydání první digitální zrcadlovky žije jen díky úzké skupině lidí (či spíše tech-fans) a několika profesionálů, kteří v konceptu snímače Foveon X3 vidí budoucnost a cestu, kterou je třeba podporovat. Bohužel pro Sigmu, tatáž skupina fanoušků se ještě v pátek (tedy v den vydání) vyjádřila v tom smyslu, že se cítí být podvedena a zneužita, protože zatímco CEO Sigmy koncem loňského roku mluvil o konkurenceschopnosti a ceně zhruba na úrovni Canon EOS 7D, je současná realita zcela jiná.
Pro společnost jako Canon, Nikon nebo Sony se ztráta pár set příznivců na výroční zprávě neprojeví ani v desetinných místech. Jenže pro Sigmu, která na této skupině do jisté míry stojí, by její ztráta mohla znamenat dost podstatný problém. A ten reálně hrozí. Velké množství příznivců si na základě loňského vyjádření našetřilo sumu kolem $2 000, případně nakoupili dopředu optiku a čekali na vydání, aby se dozvěděli, že cena bude asi 5× vyšší, než jim bylo sděleno. Těchto osob nebylo málo, Sigma nicméně přišla o všechny - napříč diskusními fóry Sigmy se nenašel nikdo, jehož zájem by trval i za stávající ceny.
Zdá se, že se Sigma snaží alespoň minimálně napravit situaci čtyřmi sety, které nabídla za zvýhodněné ceny:
Sigma SD1 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM $7 529 MSRP |
Sigma SD1 24-70mm F2.8 EX DG HSM 70-200mm F2.8 EX DG HSM $8 649 MSRP |
Na tuto nabídku se dá nahlížet různými způsoby. Můžeme se v krátkosti pozastavit nad tím, co že to vlastně zákazník získá přibalené: zoom 17-50/2,8 EX je slušný, nicméně mezi uživateli je v poslední době oblíbenější 17-70/2,8-4 DC Macro OS, který je levnější a o něco ostřejší („EX“ zaručuje pouze identickou světelnost na obou koncích zoomu).
Další možností je kombinace základního (24-70) a dlouhého (70-200) zoomu. Ta je do jisté míry zajímavá, ale masy neosloví (předpokládá uživatele, který dosud zrcadlovku se Sigma bajonetem nevlastnil a nemá žádný zoom - takoví si ovšem set za téměř devět tisíc dolarů asi nekoupí).
Sigma SD1 30mm F1.4 EX DG HSM $7 359 MSRP |
Sigma SD1 85mm F1.4 EX DG HSM $7 819 MSRP |
Třetí v pořadí je „starý dobrý“ APS-C záklaďák 30/1,4. Ten už je bohužel víc starý než dobrý, respektive není to univerzální objektiv, především kvůli (ne)ostrosti v rozích při menším clonění. Na druhou stranu svojí světelností a ohniskem je vcelku vhodný pro portréty v interiérech, což ho v kombinaci se zajímavou atmosférou, kterou na f/1.4 vytváří, činí vcelku oblíbeným nástrojem k focení svateb. Ani tady ale Sigma neprorazí, zvlášť když ohlásila vývoj opticky lepší 35mm alternativy.
Poslední set je nejzajímavější. Nová pětaosmdesátka patří vůbec k tomu nejlepšímu, co kdy bylo v portrétním ohnisku vyrobeno a svou optickou kvalitou je jako jeden z mála objektivů adekvátní tělu.
Nejlevněji najdeme objektiv 30/1.4 na serveru Amazon.com za $489, 85/1.4 je k sehnání tamtéž za $949. Pokud tyto částky odečteme od setových cen, zbývá v obou případech přesně $6 870 za tělo. Pokles ceny za 3 dny o téměř $3 000 je sice pozitivní, pokud se ale ještě jednou nezopakuje, příliv zákazníků nenastane.
Celá situace se hodnotí dost obtížně. Problém není jen netypický obchodní model výrobce, ale k posouzení ceny chybí i zkušenosti širšího spektra uživatelů nebo alespoň recenze. Asi dva uživatelé měli díky kontaktům u výrobce předprodukční kus v ruce, podle jejich slov je výstup nad úrovní současným full-frame těl, ale pro objektivnější posouzení ceny to nestačí. Stejně tak jsme vám nenabídli ani ceny přepočtené na tuzemské koruny. Než se produkt dostane do našich obchodů, může být cena jinde. Krom toho se v našem kraji děje takový ošklivý… nepěkná věc. Zatímco například SD15 můžeme v jiných zemích Evropy sehnat od (v přepočtu) 14 000 Kč, je tuzemská cena v korunách téměř dvojnásobná (to se daní a dopravou vysvětlit nedá).