Altera změnila názor, o akvizici Intelem má zájem
V průběhu března probíhala jednání mezi Intelem a Alterou o možnosti akvizice za částku kolem $10 miliard dolarů. Pro Intel by tento obchod byl jedním z mála způsobů, jak rozšířit svoji produktovou nabídku, dále posílit vlastní pozici v serverovém a enterprise segmentu a zároveň nesnížit firemní marže, protože Altera je jednou z mála firem, jejíž marže jsou na úrovni Intelu.
V dubnu ale jednání ztroskotala, podle dostupných zpráv byla jednání ukončena ze strany Altery. Intel situaci řešil zajímavou cestou, domluvil se s menší společností eASIC a ohlásil spolupráci: Namísto produktů Altery bude do Xeonů integrovat obvody eASIC. I přes superlativy, které tato společnost prohlašuje o svých produktech, není programovatelnost jejích produktů zdaleka taková, jako FPGA Altery - na druhou stranu užší spolupráce s Intelem a případné investice mohou portfolio produktů i jejich kvality do budoucna značně rozšířit.
Ať už za ohlášením spolupráce s eASIC stál skutečný zájem o její produkty, nebo chtěl Intel v první řadě ukázat Alteře, že si z jejího odmítnutí nic nedělá a zařídí se jinak, výsledek se dostavil: Altera vyměkla a obnovila jednání. V současné době se už ale nehraje o deset miliard dolarů, ale o třináct. Už původní částka by znamenala největší (resp. nejdražší) akvizici v historii Intelu. Doposud nejdražší koupí byl vývojář bezpečnostního softwaru McAfee, který vyšel na $7,6 miliard (srpen 2010 - to to letí, což? :-). Miliardovou částku překročila i koupě Infineonu, na níž došlo jen o pár dní poté.
Na rozhodnutí Altery mohly mít vliv krom navázání spolupráce Intelu s eASIC také první jednání o možné akvizici mezi Avago Technologies a Xilinx, který je klíčovým konkurentem Altery.