Amazon dodává nový Kindle Fire HD bez nabíječky, evropskou verzi prý předražil
Pokud uvažujete o koupi Kindle Fire HD, pak vězte, že za $199 sice dostanete tablet, ale spokojení asi nebudete. Krom tradiční reklamy typické pro levnější modely (reklama Amazonu musí minimálně splatit snížení ceny, které má odpovídat $15) totiž v balení nenajdete nabíječku.
Zařízení se dobíjí přes USB kabel, což by nebyl až takový problém, kdyby jeden cyklus netrval 13,5 hodiny. To je, přiznejme si, pro mobilní zařízení, které chtějí lidé používat i na cestách, silně nepraktické. Tím jsme nakousli další komplikaci - k nabíjení je třeba zařízení s USB konektorem. Pokud si někdo kupuje tablet, pak i proto, aby jím nahradil těžší a rozměrnější notebook. Tahat s sebou na dovolenou notebook kvůli nabíjení tabletu není zrovna praktické a vzdáleně to připomíná léčbu rýmy à la Josef Alois Náhlovský.
Krom notebooku zastupujícího nabíječku má uživatel i další možnosti - ty ho však budou stát peníze navíc. Jedním z možných řešení je koupě běžné nabíječky s USB výstupem. Existují modely jak do klasické zásuvky (stojí necelou stokorunu), tak do autozásuvky (bývají 2,5-3× dražší). Ovšem ani jedna není zárukou vyřešení 13,5hodinového nabíjecího cyklu.
Amazon PowerFast - nabíječka za ~500 Kč
Nakonec zbývá cesta nejpraktičtější, ale nejdražší: Nabíječka Amazon PowerFast. Ta dokáže Kindle Fire HD nabít za 4 hodiny, což je vcelku použitelné i na dovolené i na cestách - slabší stránkou je však cena. Ta navíc vyvolala rozhořčení mezi evropskými zákazníky - když ji Amazon zařadil do nabídky, nastavil cenovku pro USA $9.99 a pro Evropu €19.99 (2,5× vyšší částka). Cílem zřejmě nebylo odrbat Evropany - v současnosti už i americká verze stojí $19.99 a cenový rozdíl daný kurzem odpovídá tomu, na co jsme u elektroniky zvyklí (původních $9.99 mohlo být překlepem).
Závěrem nezbývá než říct, že plnohodnotně použitelný Kindle Fire HD, který naplní, co bychom od tabletu čekali, nevyjde na $199, ale $234 (přičítáme $20 za plnohodnotnou nabíječku a $15 kompenzaci pro odstranění reklamy).
Můžeme spekulovat na téma, zda by v případě novějších notebooků nebo základních desek se silnějším proudovým limitem pro USB netrvalo nabíjení kratší dobu, ale to specifikace Amazonu neuvádějí. Není totiž jasné, zda rychlost nabíjení odpovídá pouze proudu, který je konkrétní zdroj schopný dodávat, nebo je limit pevně nastavený a pouze v kombinaci s originální nabíječkou se omezení deaktivuje.